Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

przemak@poczta.onet.pl, 21 lat temu
Silnik 1.9 TD 90KM 66kW
Rok produkcji 1993
Citroen ZX Hatchback 1.9 TD 90KM 66kW 1992-1997 - Oceń swoje auto
Świetne auto, wygodne, przestronne, superoszczędne, blacha ocynkowana, pojeżdzi jeszcze kolejne 10 lat bezproblemowo. Tylko trzeba mu poświęcić troche uwagi, a wtedy odpłaci z nawiązką. Silnik marzenie.
Kultura pracy: jak na starszej generacji diesla - super, pracuje równo i cicho, nawet zimny. Bardzo elastyczny, V bieg już od 65 - 70 km/h, to jeden z najlepszych diesli starszej generacji, ustepuje chyba tylko 1.9D VW, chociaż...
Wszystkie biegi wchodzą precyzyjnie i miekko. Nie mam problemów ze wstecznym i jedynką. Dobrze zestponiowana.
Bardzo miekkie zawieszenie a zarazem, dzieki skrętnej tylnej osi, trzyma sie drogi jak przyklejony! Ale trwałość niska. Nienajgorsze hamulce, coś koło 45m ze 100km/h (wszędzie tarcze, z przodu wentylowane, ABS)
Jest ok, ale lusterka zewnętrzne mogłyby byc troche większe.
Wszystko na swoim miejscu i pod ręką, a do klaksonu w dźwigni kierunkowskazu się przyzwyczaiłem:) Super pomysłem jest przesuwna tylna kanapa - jeden ruch i z hatchback´a robisz prawie combi:)
Rewelacyjne ogrzewanie, wentylacji jeszcze nie testowalem (kupiony w koncu lata).
Z przodu dużo miejsca, z tylu tez nieżle, a to przecież compact! Bagażnik 340 litrów, po przesunięciu kanapy powiększa się:)
Jak na diesla starszej generacji jest naprawde cicho. Wszystkie inne tej klasy są głośniejsze. (To zasługa równo pracującego silniczka i dobrej izolacji)
Części dość tanie, porównywalne do samochdów niemieckich, dobrze dostępne. Zużycie paliwa - jakie zużycie?? Trasa przy 90km/h: 4.5 litra, przy 120km/h 6 litrów, w miescie mieszczę się zawsze w 6, przy mrozach pali 0,2 litra wiecej. Minimalne jakie udało mi się osiągnąć to 4,26l, ale jeszcze testuję:)
Dzieki złej opini są tanie w zakupie. Rozmawiałem przed zakupem tego auta z 3 posiadaczami, każdy opisywal ZX´a w superlatywach. Trzeba troche na niego pochuchac, ale nie ma złych aut, są tylko źli własciciele:) Miałem wybór: 11 letni golf, golas z wielkim przebiegiem kontra 9 letni ZX z jakimś tam wyposażeniem - wybrałem ZX´a i nie żałuję!
Stuka cos w zawieszeniu, mimo licznych wymian elementów zawieszenia, blokuje sie licznik miedzy 80 -100km/h, dmuchawa świszczy na I biegu, ale to auto ma prawie 10 lat! Mam nadzieje, że wiecej nie odkryje:)
Jeszcze nie stanąłem z powodu jakiejs usterki (odpukać).
Dziennik kosztów dla Citroen ZX Hatchback 1.9 TD 90KM 66kW
Citroen ZX Hatchback