Ocena kierowcy - Daewoo Lanos Hatchback

hex, 16 lat temu
Silnik 1.5 i 16V 100KM 74kW
Rok produkcji 1999
Daewoo Lanos Hatchback 1.5 i 16V 100KM 74kW 1999-2004 - Oceń swoje auto
Inne : Niezawodność, niskie ceny przeglądów - to główne atuty Lanosa.
Autko bezawaryjne. Po wyciszeniu drzwi i uszczelnieniu szyb - poziom hałasu naprawdę przyzwoity. Do tego radyjko i głośniki - i samochodem aż chce się jeździć. Brak mi tylko klimatyzacji..
Ładnie przyspiesza, z elastycznością troszeczkę słabiej, ale wciąż bardzo dobrze jak na auto tej klasy.
Biegi wchodzą bardzo głądko, skok skrzyni odpowiedni. Jedyna wada - czasem nie wchodzi wsteczny za pierwszym razem - ale to rzadko, a za drugim już wchodzi.
Zbyt miękkie zawieszenie, chociaż nie można narzekać.
Spore przednie boczne słupki, trzeba się do nich przyzwyczaić. Z tyłu - widoczność dobra.
Samochód wygodny w użyciu, czasem tylko irytują plastiki - głównie te z bagażnika..
Nie jest źle, ale mogło by być lepiej. Założyłem maty izolujące termicznie i akustycznie w drzwiach bocznych - jest lepiej z utrzymaniem temperatury czy nagrzewaniem samochodu, a dodatkowo - sporo ciszej.
Przednie siedzenia - nie można narzekać. Tył - gdy z przodu i z tyłu siedzą wysokie osoby - jest dosyć ciasno.
Dobre tłumienie od silnika, a także od strony podwozia. Drzwi - cienko, ale tutaj bardzo łatwo samemu zadziałać i znacząco poprawić komfort podróżowania.
Ceny przeglądów czy napraw - bez porównania do innych marek, jest strasznie tanio. Ze spalaniem - gorzej, zależy jak kto jeździ. Ostatnio byłem na wakacjach, na trasie zrobiłem łącznie 120km, codziennie dojeżdżałem 10km do Pułtuska. Zrobiłem wten sposób ok. 350km, średnie spalanie - 7,3l/100km. Samochodem jeździły 4 osoby; w Warszawie spalanie - ok 10l/100km. Tyle pali, gdy jeździ się spokojnie, pamiętam, że początkowo trochę wysilałem samochód - miałem 12l/100km po Warszawie.
Lanos kosztował z tego co pamiętam 33,5tys złotych w 99 roku. Teraz - nowe kosztuja podobnie. Za taką cenę otrzymujemy auto szybkie, stosunkowo dobrze wykończone, a przede wszystkim - niezawodne.
na palcach można policzyć co się popsuło w ciągu 8 lat pracy samochodu (wcześniej korzystał z niego mój tata, dlatego znam dokładnie historię lanosa): urwana klamka przednia, popsuty przełącznik nawiewu, zacięty wskaźnik poziomu paliwa.No i na fabrycznym radiu nie kontaktowała dioda podświetlająca - ale to po upadku radyjka z wysokości półtora metra ;).
Powiem tak.. nie udało mi się niczego popsuć przez ten rok. Samochód czasem katowany[ na ´1´ do 40, na dwójce 70, trójka do setki.. ] a silnik działa jak działał. Nie zużywa więcej oleju, nie gaśnie sam, bezproblemowo zapala w zimie.. nie, wróć: raz zgasł. Dwa lata temu, zima: nie był do końca rozgrzany, a na dworze było ok. -25*C [noc! więc możliwe, że nawet i więcej]. Potem zapalił jednak bezproblemowo - nie mam więc do niego pretensji o ten jeden raz ;)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i 16V 100KM 74kW [l/100km]

8,8