Ocena kierowcy - Daewoo Matiz

Rok produkcji 2000
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Daewoo Matiz 0.8 i 51KM 38kW 1997-2004 - Oceń swoje auto
Inne : Dużo miejsca w środku
Matiza polecam tym wszystkim, którzy chcą kupic tani i niezawodny samochód, a mają obawy przed zakupem pojazdów sprowadzanych z Niemiec, które bez wzgledu na wiek zawsze mają 150 tys przejechanych km i zawsze od niemieckiej babci lub dziadka. Auto sprawdzi się przy dojazdach do pracy, jak również na wyprawy na zakupy, dzięki małemu lecz ustawnemu i dzięki temu pakownemu bagażnikowi
Biorąc pod uwagę pojemność silnika Matiza - silnik oceniam jako dobrze. Silnik jest niezawodny, nie sprawił mi raktycznie żadnych kłopotów.Silnik doskonale sprawdza się w ruchu miejskim. Uwaga na aparat zapłonowy (czujnik optyczny) - objawy do zgaśnięcie silnika po jego nagrzaniu. Silnik dość łatwo \"wkręca\" się na obroty.
Wadą fabryczną Matizów jest utrudniona redukcja z biegu trzeciego na drugi. Poza tym bez zastrzeżeń.
Układ jezdny jest dość trwały biorąc pod uwagę nasze polskie drogi. Maitiz \"wybiera\" każdą dziurę w drodze. Denerwujące jest \"uskakiwanie\" w bok przy przejeżdżaniu przez większą nierówność. Ogólnie auto trzyma się dobrze drogi.-rzy tak wysokim nadwoziu auto wrażliwe jest na boczne podmuchy powietrza - szczególnie na autostradzie.
Ogólnie dobrze. Przyzwyczajenia wymaga zasłanianie widoczności przez przedni lewy słupek. Nie widać końca przedniej maski,co może niektórych zaskoczyć.
Przyciski i przełączniki są rozmieszczone ergonomicznie. Bez zastrzeżeń.
W moim aucie nie mam klimatyzacji. W związku z tym latem jest gorąco. Natomiast w zimie Maitz nagrzewa się bardzo szybko. Jest recyrkulacja powietrza, która pomaga w nagrzaniu się auta.
Biorąc pod uwagę małe rozmiary pojazdu wielkość wnętrza może zaskoczyć użytkownika. Kierowca ma dużo miejsca. Wrażenie potęguje oddalona szyba przednia, dzięki temu czujemy się jak w vanie. Fotele w miarę wygodne - zbyt krótkie siedziska. Łatwe wsiadanie - nie trzeba się mocno \"łamać\", aby wejść do wnętrza. Z tyłu pasażerowie też nie mają powodów do narzekań nawet dla wysokich osób.
W jeździe miejskiej wyciszenie oceniam jako wystarczające. Poza miastem do prędkości 120 km/h nie jest zbytnio uciązliwe.
Mam Matiza \"od nowości\". Byłem w mojej rodzinie przeciwnikiem jego zakupu, ponieważ nie lubię jeździć małym samochodem. Jednak Matiz okazał się bardzo \"przyjazny\" w eksploatacji. Jest trwałym i niezawodnym pojazdem szczególnie przy codziennych dojazach do pracy. Wbrew obiegowym opiniom nie różni się moim zdaniem w niezawodnośći od innnych rzekomo renomowanych marek. Co do cen części zamiennych są one tanie. Jak do tej pory wymieniałem tylko materiały eksploatacyjne, ulegające naturalnemu zużyciu. Matiza polecam szczególnie osobom wysokim - mój syn, który ma 2 m wzrostu mieści się nawet na tylnim siedzeniu!
Kupno Maitiza nie pochłonie zbyt dużo gotówki. Części zamienne są tanie i ogólnodostęne. Dzięki tem, że Matiz był produkowany w Polsce można znaleźć polskie odpowiedniki.
\"Stukające\" na dziurach zawieszenie. Utrudniona redukcja biegów, o czym pisałem powyżej
W czasie całej eksploatacji jedyna poważna usterka to uszkodzenie aparatu zapłonowego spwodowane po części przez mechanika \"garażowca\". Serwis autoryzowany jest tani - dlatego polecam usuwać usterki tylko w serwisie. Paliwo najlepiej tankować niezwłocznie po zapaleniu się kontrolki \"rezerwy\", aby nie zapchać brudami ( z dna zbiornika) paliwa układu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.8 i 51KM 38kW [l/100km]

5,6