Ocena kierowcy - Ford Festiva II

rayen@interia.pl, 21 lat temu
Rok produkcji 1993
Ford Festiva II 1.3 64KM 47kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Jeździłem różnymi autami w wieku od 7 do 10 lat z tego Forda Festivę oceniam najwyżej. Były to: VW Jetta II 1.3(89) - (jako 9-10 latek) auto się posypało po 10 latach, usterki kosztowały mnie 300zł miesięcznie... , Nissan Micra 1.0(93r) - (jako 8 latek) liczne usterki w układzie kierowniczym, drobne usterki silnika, mała moc i dynamika, ale duzo miejsca w środku. Fiat 126 (87) - bez komentarza. Forda Festivę (9 lat) oprócz słabych hamulców i kontrowersyjnej ;-) sylwetki oceniam najwyżej ze względu na minimalne koszty eksploatacji, dużą dynamikę i BEZAWARYJNOŚĆ.
Dobre momenty i przyśpieszenia na 3 biegu 70-110km/h i na 4 80-120km/h. Dynamika porównywalna z nowym Clio 1.2 (jeździłem).
Krótkie i precyzyjne przełożenia, bez stuków i zgrzytów, doskonale współpracuje z silnikiem (dopracowane przełożenia).
Nieźle trzyma się drogi, ani nadsterowny, ani podsterowny (przy 2 osobach na pokładzie). Przy prędkości pow.130km/h pomaga aerodynamika tego auta(!) -lepiej trzyma się drogi niż przy 100km/h.
Kierowca siedzi wysoko, dobra widoczność w każdym kierunku. Zbyt duże martwe pole w lewym lusterku.
Za mały schowek. Brakuje miejsc na przechowywanie map, papierów, kaset itp. Przełączniki i wskaźniki rozmieszczone optymalnie. Widać wszystko z pozycji kierowcy i nie trzeba się nachylać do żadnego z nich.
Brakuje mi klimatyzacji....
Auto 4- mijescowe(!). Bardzo dużo miejsca z tyłu (nad głowami i pod nogami) i z przodu. Niestety średnio wygodna pozycja kierowcy (jak w aucie terenowym..)
Czego można wymagać od 9 latka klasy A? Jest w miarę cicho, ale w porównaniu np. z nową corsą - głośno.
6.7 litra w mieście. 4.5 na trasie. Producent podaje przy stałej 60km/h na 4 biegu 3.3l/100km - chyba się zgadza. Bardzo tanie klocki i tarcze hamulcowe do Festivy (220 PLN za komplet na przód!) Samochód niezawodny i prawie bezobsługowy.
Ten stosunek jest naprawdę dobry.
Wzór do naśladowania. Żadnych usterek.
Auto jest niezawodne, ale: bardzo słabe hamulce i zbyt małe koła 12
Ford Festiva II