Ocena kierowcy - Kia Proceed Shooting Brake

Neo, 4 lata temu
Silnik 1.4 T-GDI 140KM 103kW
Rok produkcji 2019
Kia Proceed Shooting Brake 1.4 T-GDI 140KM 103kW 2019-2021 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Czytałem, że skrzynia działa ospale i się gubi - chciałbym aby DSG tak dobrze jak DCT działały:)
Układ elektryczny : Systemy pokładowe (utrzymywanie pasa, aktywny tempomat itd.) - byłem do nich nastawiony negatywnie jednak teraz bym już nie chciał jeździć bez nich:D
Karoseria : Nieziemski design - ludzie oglądają się na ulicy i podziwiają tą "imitację" Porsche
Inne : Stukanie rolety bagażnika i czegoś jeszcze (trwa identyfikacja problemu)
Samochód fantastyczny - jeździłem kilkoma nówkami (Octavia Sedan/Kombi, Mondeo MK5) zarówno w automacie jak i manualu. Jakość wykonania, silnik i skrzynia biegów - naprawdę poziom premium mimo iż to usportowiony kompakt. To dopiero 3000km i sezon letni (2 miesiące użytkowania) ale jeździłem w różnych warunkach i jestem szczerze zachwycony
Do miasta i na trasę, nawet przy pełnym załadunku, w zupełności wystarczy - dobry stosunek moc/dynamika/spalanie. Jedyny mankament to spalanie w samym mieście jeśli dużo jeździmy po centrum - wtedy silnik potrafi wziąć ponad 10l/100km. Jeśli komuś brakuje wrażeń przy 140km można zrobić chip (oczywiście po gwarancji) i wtedy dostajemy +25KM albo kupić silnik 1.6. Mi wystarczy 1.4:)
Niektórzy narzekają na zmianę biegów - że długo, że się gubi itd. Ja nic takiego nie zauważyłem. A porównanie mam bo jeździłem trochę czasu VAGiem z DSG - uważam, że skrzynia DCT jest znacznie lepsza - mniej szarpie i płynniej zmienia biegi w sposób praktycznie niezauważalny. Nawet przy miejskiej jeździe temperatura jest w bezpiecznych granicach
Bardzo bezpośredni - nasze działania na kierownicy od razu są przenoszone na koła i auto jest przewidywalne - mimo iż jeżdżę dynamicznie (także na zakrętach) nigdy nie miałem sytuacji w której czułbym się niepewnie (to też zasługa wielowahaczów z tyłu). Dobre tłumienie nierówności mimo felg 18 cali (na progach poprzecznych komfort bardzo spada dlatego trzeba bardzo wolno je pokonywać)
Lakier niebieski wygląda kozacko jednak jako że to lakier eko - ceramika lub folia jest niezbędna aby lakier posłużył nam długo i miał swój efektowny styl
Szyba z coupe - wygląda super ale widoczność z przodu jest ograniczona (żeby zobaczyć światła trzeba się nachylić). Nadwozie Shooting Brake, mimo iż efektowne wizualnie, sprawia, że widoczność w tylnej szybie jest bardzo mała i trzeba się wspierać bocznymi lusterkami aby ocenić jak szybko nadjeżdża ktoś z tyłu
Wszystko w zasięgu wzroku i ręki. Ekran zwrócony odrobiony w stronę kierowcy. W czasach dotykowych ekranów, wielki plus za fizyczne przyciski klimatyzacji po prawej stronie oraz włączania/wyłączania systemów pokładowych po lewej stronie
Z ogrzewania nie korzystałem jeszcze ale klima działa wyśmienicie - dwustrefowa z nadmuchem na tył momentalnie schładza wnętrze i nie zmniejsza efektywności nawet podczas stania w korkach
Mimo iż Shooting Brake, zarówno z przodu jak i z tyłu przy komplecie pasażerów każdy ma swoje miejsce i czuje się komfortowo. Oczywiście gdyby jechali sami mężczyźni o wzroście 190cm i wadze 100kg to jest ciasno ale to chyba tylko limuzyny premium dałyby w takim przypadku radę (i to pewnie nie wszystkie):)
Mimo iż pięknie mruczy przy przyspieszaniu (jak na silnik o małej pojemności z turbo) jest to dźwięk, który cieszy a nie wkurza. Przy prędkości 140km/h nadal jest cicho. Przy 160km/h słychać delikatnie wiatr. Najbardziej jednak słychać opon Michelin Pilot Sport 4 (miłośnicy ciszy powinni je wymienić na wstępie)
Jak na silnik 1.4 myślałem, że spalanie będzie mniejsze (ok. 7l/100km) Jeśli ktoś jeździ głównie w mieście w trybie start/stop (światła, ronda, korki) to spalanie tego małego motorka go niemiło zaskoczy (10l/100km). Na trasy i w trybie mieszanym znośnie (ok. 8l/100km). Jako, że to nowy samochód innych kosztów nie poniosłem
Uważam, że ten samochód w cenie 120 tysięcy złotych bije na głowę całą stajnie VAG w podobnej cenie - przede wszystkim nietypowy i kozacki design, świetny środek i dobra jakość wykonania. Wielki plus za systemy pokładowe i skrzynię DCT
Póki co nie stwierdzono nic poważnego, poza stukającą roletą bagażnika i czymś jeszcze - właśnie serwis sprawdza co to jeszcze jest dokładnie
Nie stwierdzono

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 T-GDI 140KM 103kW [l/100km]