Ocena kierowcy - Kia Proceed Shooting Brake

Cinek, 3 lata temu
Silnik 1.6 T-GDI 204KM 150kW
Rok produkcji 2020
Kia Proceed Shooting Brake 1.6 T-GDI 204KM 150kW 2019-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Jak na 1.6 pięknie ciągnie i mruczy. Spalanie zgodnie z trybem jazdy od 7 do 12.
Inne : Drobne stuki klapy, podłokietnika i oparcia tylnego fotela to tzw. choroby wieku dziecięcego i do wybaczenia. Ciężko byłoby samemu wychwycić co stuka ale na szczęście internet pomaga i można szybko oraz tanio te problemy usunąć.
Samochód kupiłbym ponownie. Spełnia wszystkie moje wymagania: jest czym jechać, dobre materiały, jakość i spasowanie, ładny, przestronny i ma spory bagażnik. Idealny dla 3-4 osobowej rodziny lubiącej dynamiczna jazdę.
W trybie normal daje przedsmak tego co się dzieje w trybie sport ale uwaga bo łatwo o wymianę przednich opon. Pięknie mruczy dzięki aktywnym klapom. Spalanie może wzrosnąć dwukrotnie w zależności od charakteru jazdy.
Jak dla mnie to tylko manual. Niektórzy narzekają ze trzeba się dużo namachac a dla mnie to cześć całej zabawy i większa kontrola jazdy. Trzeba wyczuc i nauczyć się wrzucać 3, na początku udawało mi się za drugim razem. Teraz jest ok.
Zawieszenie dobrze zestawione jak na samochód o sportowym charakterze. Sztywniejsze i twardsze niż normalnie ale takie ma być w GT.
Karoseria jest piękna i mało komu się nie podoba. Blacha mogłaby być twardsza ale wtedy całość byłaby cięższa i mniej dynamiczna. Minus za delikatny wodny lakier, niestety to norma w tych czasach.
Z przodu krótka szyba ale widoczność ok, z tyłu widać co najwyżej 200m we wstecznym lusterku, trzeba się ratować bocznymi. Mógł producent dać kamerę na lusterko wsteczne. Kwestia przyzwyczajenia, mi się udało.
Wszystko na swoim miejscu. Korzystanie intuicyjne, bardzo szybko i łatwo przyswajalne. Brak tylko wysuwanych podparć nóg foteli przednich a to w dalszych trasach bardzo przydatne.
Chłodzi i grzeje jak na życzenie. Mam wrażenie że ogrzewanie kabiny jest priorytetem przed rozgrzaniem silnika. Jak dla mnie super, dla silnika gorzej. Trzeba wtedy oszczędzać gaz do całkowitego rozgrzania silnika.
Idealnie i wystarczająco dla 4 osobowej rodziny z dorastającymi dziećmi. Bagażnik prawie 600l dużo pomieści mimo mocno opadającej klapy.
Nie jest źle, choć tylne nadkola i bagażnik można było lepiej wyciszyć. Piękny pomruk silnika to rekompensuje.
Samochód użytkowany pół roku oprócz kosztów paliwa nie zaskoczył dodatkowymi kosztami. Ceny serwisu do zniesienia. Zrobiona zalecana wymiana oleju po 1500 km. Oby tak dalej.
Wśród konkurencji ciężko znaleźć cos równie interesującego, dobrej jakości i w podobnej cenie.
W moim egzemplarzu znalazłem 3 małe drobiazgi: stuki klapy bagażnika po ok. 2000 km, załatwilem problem sam (wycięciem podkładek z dętki, opis i filmy w internecie) bo serwis reguluje odboje klapy a to pomaga na chwilkę. Drugi odezwał się podłokietnik, podkleiłem filc (filmik jak to zrobić na YouTube). Trzeci problem to stuki uchwytu blokady tylnego oparcia fotela za kierowcą. Okleiłem metalowe uchwyty taśma izolacyjna i cisza.
Jeździ, cieszy i tak trzymać. Choroby wieku dziecięcego miała nawet słynna beczka.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 T-GDI 204KM 150kW [l/100km]

9,6