Ocena kierowcy - Kia Sorento I

Robert, 15 lat temu
Silnik 3.5 i V6 24V 195KM 143kW
Rok produkcji 2006
Kia Sorento I 3.5 i V6 24V 195KM 143kW 2002-2009 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie bez obsługowe. Silnik ciągnie na starcie bardzo dobrze. Tu się nic nie psuje. Tylko przeglądy i LPG.
Rozsądny samochód za rozsądne pieniądze. Prawie sie nie psuje. Żarówki wymienisz sam. Popychasz bramę jak nie chce się otworzyć. Włożysz 800 kg i pojedziesz. Złodzieje go nie chcą. Dynamicznie pojeździsz. Błoto piach itp. Ci nie straszne. Wjedziesz na plażę i wyjedziesz. Brakuje tylko prestiżu.
Silniczek chodzi dobrze. Do 180km/h idzie za nogą potem trzeba \"prosić i czekać\". Lekki klekocik wtryskiwaczy na gazie. Na benzynce szmer. Ma dobry dźwięk jak na 6 cyl. przystało. Elastyczność łatwo poprawić wchodząc na obroty powyżej 4 tys. - pędzi jak osobówka ale tylko tak do 150km/h. Powyżej trochę gorzej. Ogólnie odpowiedni silnik do tego auta. Start ze świateł wymiata wszystko z klasy średniej z 4 cylindrami. Passaty TDI 170KM też - sprawdziłem z kolegą, który go ma.
5 biegowy automat z sekwencją. Zmienia biegi bez szarpnięć. Sekwencji nie używam. Nic się nie dzieje z nim. Nie jest to szczyt techniki w automatach, ale zapewnia komfort w normalnej eksploatacji. W czasie jazdy przełączenie na sekwencję automatycznie redukuje o 1 bieg. Trochę długo \"myśli\" przy gwałtownym wciśnięciu na pedał gazu, ale i tak w manualu dłużej trwa zmiana biegu na niższy - 1,5sekundy. Marudzę tu ale w Tuaregu to dopiero katastrofa. Teraz będę jeździł tylko automatami.
Zawieszenie przeciętne. Twarde - tylny most. Na krótkich nierównościach trzęsie budą. Porównywalne do zawieszeń sportowych aut, tylko na zakrętach jest dużo gorzej. Laguną wchodziłem spokojnie w dany łuk 140 tu nie więcej niż 120. W terenie jeździłem tylko soft. Reduktor włączyłem może 3 razy. Wyciągałem różne auta z piachu lub błota - największe to star 220 z dwiema paletami cementu na odcinku 20 metrów i udało się.
Jak w terenówce. Wszędzie bardzo dobrze tylko do tyłu katastrofa. Czujniki parkowania z tyłu to konieczność.
Wszystko na swoim miejscu. Klasyczne rozwiązania wszystkiego co w nim jest. Nie ma co pochwalić oni zganić.
Wenstylacja jest wydajna. Obsługa panelu klimatyzacji rządzi się innymi prawami niż europejskie klimatroniki, ale jeśli to poznasz okazuje się dobrym przyjacielem. Irytuje brak zamknięcia środkowych nawiewów. Skierowałem je w górę i jest OK. Nigdy nie mam zaparowanych szyb. Ogrzewanie działa szybciutko. Podgrzewane fotele i podgrzewana szyba pod wycieraczkami przydają się bardzo.
Miejsca jest duzo ale bez szoku. Wystarcza dla wszystkich. Bagażnik średniej wielkości, zwłaszcza, że trzymam tam koło zapasowe. Wycieczka do Chorwacji 4 osobową rodziną zabiera się w ten bagażnik więc chyba jest wystarczający.
Do ok.120 jest dośc cicho. Powyżej relingi i anteny dają koncert. Przy 150 km/h (silnik ma wtedy 3 tyś obrotów) mozna normalnie rozmawiać bez podnoszenia głosu. Żadnych stuków.
Na benzynie: miasto - 15l, trasa do 120 - 12,5l, trasa do 160 - 15,5l. Na gazie: miasto 19-21l, trasa do 120 - 14,5l, trasa do 160 - 20l Średnio na gazie 17-18l Przeglądy co 15 tys km. Przegląd mały - ok 1000PLN Co drugi raz przegląd powiększony o olej w skrzyni biegów i tylnym moście - 1200PLN Napraw nie było.
Traci na wartości dość szybko. Koszty eksploatacji na gazie są całkiem znośne. Jeśli kupisz używkę w benzynie to jest zakup bardzo dobry.
Samochód jest jeszcze na gwarancji (3 lata bez limitu kilometrów) i w zasadzie to padł po ok 10 tyś czujnik temp zewn. Po ok. 110 tys. pompka paliwa. Szlag ją trafił bo w zbiorniku zebrał się gnuj z rosyjskiego paliwa. Po ok 140 tys. akumulator do wymiany - gwarancja. Po ok. 160. przepaliły się diody z panelu pod DVD - wymienili na gwarancji. Zmieniłem kilka razy żarówki z przodu. Z tyłu żarówki jeszcze fabryczne. I nic więcej ani w zawieszeniu ani w silniku nic się nie dzieje.
jak wyżej - Zrobiłem ok 110 tys. po Rosyjskich i Ukraińskich dziurawych drogach a zawieszenie całe i nigdy felgi nie skrzywiłem. Gdy jeździłem tam Laguną to była katastrofa - kto tam nie był to nie zrozumie. Wpadałem Kia w takie dziury przy dużej prędkości, że wysiadałem by sprawdzić czy wszystkie koła mam jeszcze. Drobna uwaga: opony koreańskie bardzo fatalne - wymienić.
Kia Sorento I