Ocena kierowcy - Maserati Gran Cabrio

TheTata, ponad rok temu
Silnik 4.7 V8 440KM 324kW
Rok produkcji 2011
Maserati Gran Cabrio 4.7 V8 440KM 324kW 2011-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Brzmienie silnika i spalanie.
Przepiękny, absolutnie jedyny w swoim rodzaju kabriolet, z najlepiej brzmiącym silnikiem świata.
Silnik pochodzi ze stajni Ferrari. Na łańcuchu rozrządu, jak dotąd (dwa sezony, łącznie ok. 15.000 km) absolutnie bezobsługowy (poza regularną wymianą oleju). Moc i brzmienie nie mają sobie równych.
Automat, ale z opcją zmiany biegów łopatkami przy kierownicy. Zero zastrzeżeń.
Gran Cabrio nie jest samochodem do driftowania, to typowe gran turismo do jazdy między Monako a Paryżem. Wspaniały w zakrętach, szeroki rozstaw kół, niski środek ciężkości, świetne wyważenie masy przód-tył. Często ktoś mi siada na ogonie (najczęściej Skody ;) i ta zabawa zawsze się kończy w chwili jazdy po łuku. Idzie jak przyklejony, nieosiągalne dla normalnych samochodów. Generalnie zestrojony komfortowo, to nie jest twarde, betonowe zawieszenie.
Mogę się na niego patrzeć godzinami. Ma prawie 13 lat, a wygląda lepiej niż wszystko co widzę na drodze. Jestem szczególnie zadowolony, że Maserati w nowym Gran Turismo zachowało dokładnie tę samą stylistykę i proporcje (nie ma rewolucji, jak w poszczególnych generacjach BMW itp.)
Jak to w cabrio;)
Bardzo wygodne fotele (ja mam w brązowej skórze), super pozycja i widok na maskę jak lotniskowiec. Natomiast ma solidne słupki A i trzeba być uważnym na pieszych, potrafią się za nimi schować.
Bez zastrzeżeń.
Cztery pełnowartościowe fotele. Nie wiem jak się jeździ z tyłu, nikogo tam nie wpuszczam. Zresztą prawie w ogóle nikogo do tego samochodu nie wpuszczam.
Trzywarstwowy dach składany jest zadziwiająco dźwiękoszczelny, ale jazda ze złożonym dachem mija się z celem - w tym aucie chodzi o pełny kontakt z dźwiękiem silnika i wydechu, a zwłaszcza wydechu.
Zaskakująco niskie koszty serwisowania (serwisuję u chłopaków z Arkuszowej w Warszawie). Bieżąca obsługa na poziomie kosztów Mitsubishi Outlandera.
Za egzemplarz z Europy i w odpowiednim stanie (czyli od kogoś, kto miał pieniądze na serwis i rozumiał, że o Maserati się dba, czyli auto było w ceramice, nie wyprowadzane na ulice z solą) trzeba zapłacić powyżej 300 tysięcy złotych (w 2022 roku). Za tę cenę w grę wchodzi egzemplarz ok. 10-letni. Rewelacyjna relacja jakości do ceny i do wrażeń. Samochód zapewnia 100% unikalności na drodze i do tego drożeje jako używany - jest to ostatnie wolnossące V8 i ostatni kabriolet Maserati. Obecnie już tylko V6 z turbo, które nie brzmią nawet porównywalnie dobrze do silników V8.
Mechanika i elektryka całkowicie niezawodna. Wszystko działa (ale to zadbany egzemplarz, przede wszystkim nie z USA i bez przygód). Czasami buntuje się zwijacz pasa bezpieczeństwa na jednym z tylnych foteli (odkryła to ekipa od detailingu, impregnując skóry;).
Zero problemów. W przeciwieństwie do np. Ferrari California bezawaryjny mechanizm składania dachu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 4.7 V8 440KM 324kW [l/100km]

14,7