Ocena kierowcy - Seat Alhambra II (7N) Van

jarni, 10 lat temu
Silnik 2.0 TDI CR 177KM 130kW
Rok produkcji 2013
Seat Alhambra II (7N) Van 2.0 TDI CR 177KM 130kW 2013-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : Tak, jak wspominałem w komentarzu dotyczącym silnika - niesamowity, może praktycznie wszystko.
Auto bardzo udane - cieszy wyglądem - bardzo miło się na niego patrzy na postoju oraz jak jedzie. Mnóstwo użytecznych rozwiązań zaskakuje i powoduje, że chcesz nim pojeździć - nawet bez celu :)
Trudno o lepszą jednostkę napędową dla takiego samochodu. Z jednej strony spokojny, wręcz nieśmiały, z drugiej - gdy mocniej dodam gazu -prawdziwy mocarz. 177KM sprawia, że praktycznie w każdej sytuacji czułem rezerwę mocy - a to daje dużo wewnętrznego spokoju podczas jazdy.
Skrzynia DSG pracuje bez zarzutu, biegi zmieniają się płynnie zarówno przy ekonomicznej jeździe i delikatnych przyspieszeniach, jak i przy dynamicznym nabieraniu prędkości.
Tutaj dam "tylko" 4 ze względu na to, że nierówności i dziury tak powszechne na naszych drogach przenoszą się dość twardo na elementy wnętrza. Przykładowo: parę razy zdarzyło mi się, że podczas jazdy otwierały się schowki pasażera oraz ten obok deski rozdzielczej.
Wiem, wiem są czujniki parkowania oraz kamera cofania więc można na nich polegać. Nie do końca - kierowca potrzebuje również rzucić okiem na rzeczywistość a do tego przydałyby się większe lusterka (adekwatniejsze do wymiarów auta). Sporo do życzenia pozostawiają też małe trójkątne szybki po bokach - nic konkretnego nie można przez nie zobaczyć a niepotrzebnie skupiają uwagę.
Bardzo dużo schowków zarówno ogólnego przeznaczenia jak i funkcjonalnych np. ten na okulary. Dostęp do różnych funkcji pojazdów poprzez przyciski i pokrętła bez zarzutu. Zarządzanie oświetleniem w aucie również na bardzo wysokim poziomie. Dwie rzeczy, które denerwują to przypadkowe naciśnięcia przycisku z "słuchawką" w kierownicy co powoduje włączenie komunikatu, informującego, że nie mam podłączonego telefonu oraz to co się dzieje pod fotelem kierowcy - nie ma schowka, za to jest pęk zwisających kabli.
Ten podsystem auta działa wspaniale - błyskawicznie reaguje na zadane zmiany a liczba ustawień temperatury, mocy wiatraka oraz ustawień poszczególnych dmuchaw jest imponująca.
"Piątka" w tej kategorii to formalność - miejsca jest bardzo dużo - wszędzie, nawet w bagażniku przy 7 fotelach. Zamontowanie 3 fotelików w drugim rzędzie to formalność - miejsca jest idealnie.
Na rewelacyjnym poziomie - w aucie jest bardzo cichutko, nawet przy wysokich prędkościach. To, że jeździmy mruczącym dieslem jest praktycznie nieodczuwalne.
Nie jeździłem nim jeszcze wystarczająco długo aby mieć pełen obraz. Patrząc przez pryzmat samego spalania - jest dobrze przy takich gabarytach, masie i mocy silnika.
Cóż, mógłby być te 10-15 tysięcy tańszy, ale nie narzekam.
Wspominałem już o otwierających się schowkach i wiszących kablach pod fotelem kierowcy. Dodam tylko denerwujące zachowanie bocznych czujników parkowania - kilka razy wydawały ciągły dźwięk mimo pustej przestrzeni, co trochę dezorientuje.
Jak na razie - nic się nie dzieje. Spełnia swoje strategiczne zadania znakomicie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI CR 177KM 130kW [l/100km]

6,7