Ocena kierowcy - Seat Arona Crossover Facelifting

Andrzej, 2 lata temu
Silnik 1.0 TSI 110KM 81kW
Rok produkcji 2021
Seat Arona Crossover Facelifting 1.0 TSI 110KM 81kW od 2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik przewyższył moje oczekiwania , znakomite hamulce, super widoczność w nocy dzięki oświetleniu Led. Generalnie wszystkie systemy które mają kierowcy pomóc tak właśnie działają.
Auto kupione na dojazdy do pracy, 40 km w jedną stronę, jest dość przestronne, bardzo łatwe w manewrowaniu , promień skrętu porównywalny z toyotą yaris a więc bardzo zwrotny, silnik zaskakująco mocny , elastyczny , cichy , na wolnych obrotach nic nie słychać , podczas przyspieszania delikatny pomruk , skrzynia precyzyjna , zawieszenie dość komfortowe, nawet po wjechaniu w dziurę czy nierówność nie czuć dyskomfortu , spalanie przy jeżdzie zgodnie z przepisami jest poniżej 5l, w mieście 6-7l. Nic nie skrzypi , wrażenie bardzo solidnego auta, przy prędkościach powyżej 100 daje się słyszeć szum spowodowany takim a nie innym kształtem ten jest klockowaty i z tym się trzeba pogodzić, dla mnie to nie problem ponieważ bardzo rzadko mam możliwość jazdy trasami szybkiego ruchu. Dodam tylko że to mój 3 Seat w tym drugi kupiony w salonie , mam jeszcze Ibizę 1.2 Tsi którą teraz użytkuje syn.
Bardzo elastyczny, osiągi naprawdę dobre ale jeśli będziemy go podczas jazdy często wkręcać na wysokie obroty to spalanie poszybuje mocno w górę. po 6 tyś km zerowy ubytek oleju. Nawet podczas jazdy z dużą prędkością nie ma obawy o brak mocy przy 200 NM i stosunkowo niedużej masie auto ma zapas .
Precyzyjna , na tyle elastyczna że mało kiedy korzystam z 6 biegu , on w zasadzie ma jakikolwiek sens moim zdaniem przy prędkościach autostradowych.
Brak jakichkolwiek zastrzeżen, bardzo precyzyjny przewidywalny, komfortowy. Hamulce nieprawdopodobnie skuteczne, fajna sprawa to system wspomagania ruszania tzw. hold hill assist, do systemu SS nie mam zastrzeżeń działa niezauważalnie ale praktycznie z niego nie korzystam, jest przycisk do dezaktywacji.
Ibiza ma już 6 rok i zero problemów , mam nadzieję że Arona będzie podobna
Jak w akwarium, jedno do czego jeszcze się nie przyzwyczaiłem to lusterka , wyglądają bardzo efektownie ale pole widzenia jest mniejsze niż w Ibizie . W Ibizie są lustra a tu lusterka.
Podłokietnik powinien być około 10 cm wyżej, również uchwyt w drzwiach też mógłby być nieco wyżej, po zatym wszystko logicznie rozmieszczone.
Wentylacja prawidłowa , klimatyzacja działa bardzo komfortowo, mimo narzekań że nowy czynnik jest taki czy owaki to nie ma z nim problemu . W Ibizie też jest nowy czynnik i jest bezproblemowo. Co do ogrzewania to trzeba pamiętać że silniki Tsi oddają ciepło z opóżnieniem tzn mają wysoką sprawność i tu może być problem zimą bo jednak trzeba trochę więcej czasu aby w kabinie było ciepło, jak już osiągnie temp. roboczą to można zrobić w kabinie saunę, przy komplecie pasażerów tylne boczne szyby parują.
Z tyłu mogło by być więcej miejsca ale dla mnie to nie problem bo 90% czasu jazdy nikt ze mną nie jeżdzi , z przodu można się poczuć jak za kierownicą amerykańskiego krążownika , wewnątrz auto sprawia wrażenie jakby było dużo większe niż w rzeczywistości.
Jest dobrze ale zawsze by mogło być lepiej, producenci szukają oszczędności a najłatwiej znależć je np. w wygłuszeniu auta, jest taki moment przy około 80km/h kiedy nie wiadomo dlaczego robi się głośniej od opływającego powietrza , prawdopodobnie to od kształtu karoseri .
Auto ma 5 lat gwarancji więc mam nadzieję że kosztem będzie tylko przegląd, ale niestety serwis ASO Seata tani nie jest, ale jest bardzo solidny.
Ceny aut wystrzeliły w kosmos, jednym z powodów kupna nowego auta był upust jaki dostałem za tzw. lojalność wobec marki oraz grupa zawodowa oraz bdb wycena auta które zostawiłem w rozliczeniu. Po uwzględnieniu rabatu , upustu i auta w rozliczeniu stosunek ceny do tego co auto oferuje jest dla mnie zadawaljący.
Po 7 m-cach użytkowania nic się nie wydażyło , oby tak dalej.
Nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 TSI 110KM 81kW [l/100km]