Ocena kierowcy - Seat Ibiza V Hatchback 5d

Pepe, 3 lata temu
Silnik 1.0 TSI 115KM 85kW
Rok produkcji 2019
Seat Ibiza V Hatchback 5d 1.0 TSI 115KM 85kW 2017-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Oszczędny i żwawy.
Zawieszenie : Bardzo dobrze trzyma się drogi,
Szukałem samochodu małego, ok. 4 m długości, żwawego, z odpowiednio mocnym silnikiem (przyśpieszenie najlepiej poniżej 10 sek.), z ładnymi zegarami na desce rozdzielczej i bez wystającego tabletu jako pulpitu na środku. W grę wchodziły: Kia Rio, Hyundai i20 i Seat Ibiza. W końcu wybrałem Ibizę w wersji Full Led. To taki mały samochód, z dużym wnętrzem i lekko sportowym charakterem. Pojazd dla singla, pary i rodziny z 2 małych dzieci. Idealny do miasta i na wyjazdy podmiejskie.
Silnik ma 3 cylindry i dla niektórych jego dźwięk może być trudno akceptowalny. Słychać go jedynie krótko, gdy jest zimny oraz przy nagłym dodaniu gazu. Poza tym jest niesłyszalny w kabinie do ok. 140 km/h. właściwie ma on dwa oblicza: do ok. 2000 obr./min jest bardo oszczędny i wystarczający do miejskiej jazdy, a przy wyższych obrotach pokazuje co potrafi :) Rewelacyjne jest sterowanie: np. gdy zadławimy go zbyt wysokim biegiem, to wystarczy nacisnąć sprzęgło, by sam się zapalił - bardzo pomocne na skrzyżowaniach. Po ponadplanowej wymianie oleju przy 5000 km, silnik pracuje wyraźnie ciszej.
Jest dobra, ale nie super. Biegi wchodzą z lekkim oporem. Mógłby być troszkę mniejszy skok lewarka. Na pierwszym biegu warto rozpędzić się do ok. 20 km/h, wtedy nie ma "kangura" na drugim.
Lekko twarde, ale za to bardzo dobrze trzyma się drogi. Przetestowałem to na serpentynach w górach. One są dla tego samochodu rajem. Układ kierowniczy bezpośredni, więc manewrowanie jest bardzo łatwe. Na autostradzie prowadzenie bardzo pewne, nie "myszkuje".
Na razie wad nadwozia i lakieru nie stwierdziłem. Jest wieloletnia gwarancja.
Widoczność bardzo dobra, do tyłu również. Jedyny minus to według mnie lusterko wsteczne powinno być zamontowane 2 cm wyżej.
Siedzenia wygodne, po 3 godz. ciągłej jazdy nie czułem jakiegoś dyskomfortu. Doceniam to, że mam przyciski fizyczne, a nie dotykowe. Panel informacyjny intuicyjny, standardowe nagłośnienie audio w zupełności zadowoli 90% użytkowników. Dotychczas żaden system ani na chwilę się nie zawiesił. Dodam jeszcze: - bardzo przydatny system zapobiegający staczaniu się pojazdu przy podjeżdżaniu lub zjeżdżaniu z górki, - dość chimerycznie działa Front Assist, - bardzo ładne i bardzo czytelne zegary.
Grzeje i chłodzi, kiedy potrzeba, po przejechaniu 100-200 metrów od uruchomienia zimnego silnika.
Rewelacja, jak w klasie C. Brawa dla projektantów tego modelu. Bagażnik też spory. Minus jedynie za to, że nie ma uchwytu na gaśnicę.
Silnika nie słychać do 140 km/h (oprócz sytuacji wspomnianych wcześniej), nadwozie też rewelacyjnie zaprojektowanie, szum powietrza jest słyszalny powyżej 120 km/h. Ale za to fabryczne opony słychać. Warto wymienić je na bardzo ciche.
Oszczędny silnik. Spalanie przy dość spokojnej jeździe: - przy 90 km/h - 3,7 - 3,9 l/100 km - przy 120 km/h - 4,8 - 5,0 l/100 km - przy 140 km/h - 6,2 l/100 km - miasto - 5,5 l/100 km Wymiana samego oleju silnikowego z filtrem w ASO to ok. 550 zł.
Tani nie jest, ale wart tych pieniędzy.
Na razie bezawaryjny.
Na razie bezawaryjny.