Szukaj

Toyota GR Yaris - lepsza od Supry?

Dodano: ponad rok temu
Autor: Marcin Łobodziński
Wyświetlenia: 6 424

Toyota zbudowała pierwsze samodzielne auto sportowe spod znaku GR, choć drugie z tej stajni. GR Supra jest jednak konstrukcją opracowaną wspólnie z BMW, a GR Yaris całkowicie autorskim projektem. Legenda mówi nawet, że Tommi Makinen miał całkowicie wolną rękę przy tworzeniu tego modelu, a jedynie stylistyka i nazwa miała odpowiadać zwykłemu Yarisowi. Faktem jest natomiast to, że Toyota zbudowała GR Yarisa na potrzeby homologacyjne samochodu WRC, nad którym czuwa wspomniany Makkinen.

Toyota Yaris ma 3-cylindrowy silnik 1.6 Turbo o mocy 261 KM i momencie 360 Nm. Przyspiesza do setki w 5,5 s za sprawą napędu na cztery koła GR-Four. Ta nazwa to odniesienie do kultowej Celiki GT-Four, która była pierwszą rajdówką Toyoty z napędem na cztery koła. GR Yaris waży 1280 kg, jest sztywniejszy za sprawą płyty podłogowej będącej mieszanką przodu z Yarisa i tyłu z Corolli, a także za sprawą 259 dodatkowych spoin na nadwoziu. Jedynym 3-drzwiowym, sprzedawanym pod nazwą Yaris.

Samochód kosztuje 143 900 zł i warto dokupić do niego pakiet Sport, w skład którego wchodzą mechanizmy różnicowe typu torsen, bo tylko wtedy GR Yaris jeździ tak, jak opowiadam na wideo. Żeby nie było, że Toyota żąda zbyt wiele za tę technikę, do pakietu sportowego dorzuca jeszcze czerwone zaciski, kute felgi i sztywniejsze zawieszenie. Wtedy auto kosztuje 162 900 zł. Czy jest tego warte? Sami zobaczcie.
Dyskusja
Ładowanie komentarzy...
Toyota Yaris IV GR Hatchback