Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 II Crosswagon Q4

Adi, 7 lat temu
Silnik 1.9 16V JTD M-Jet 150KM 110kW
Rok produkcji 2004
Alfa Romeo 156 II Crosswagon Q4 1.9 16V JTD M-Jet 150KM 110kW 2004-2006 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Bardzo fajne auto, przyjemne w prowadzeniu i wygodne, trzeba się trochę przyzwyczaić do pozycji za kierownicą bo fotel kierowcy nie opuszcza się tak jak w innych autach, ale ogólnie auto bardzo fajne. Trzymanie się drogi jest nie do opisania, nawet w zimie na oblodzonej jezdni napęd w połączeniu z esp prowadzi to auto jak po sznurku nawet samemu próbując go wyprowadzić z równowagi jest to praktycznie nie do osiągnięcia, a w lecie, czy przy mokrej nawierzchni jest to prawie niemożliwe, ale to trzeba spróbować...
Do doskonałości trochę brakuję, ale wszystkie mity o alfach to jakaś bujda, silnik jest super, choć po jakimś czasie jak w każdym aucie człowiek by chciał więcej...a obsługa silnika ogranicza się do zmiany filtrów i oleju.
Skrzynia osobiście mi się nie podoba działa wszystko bez zarzutu ale zestopniowanie(pewnie jest to podyktowane napędem) jest dla mnie za długie. Wolał bym krótsze i bardziej sportowe, ale to auto nie jest przecież do ścigania, choć w zimie wszystko na światłach zostaje w tyle..
bardzo dobrze się jedzie po polskich drogach, ale duże koła i zawieszenie nie różniące się wiele od zwykłej wersji (oprócz amortyzatorów, sprężyn, kilku elementów tylnego zawieszenia i kół bo ze względu na tarcze minimum jakie może być założone to 17") wymaga aby stosować bardzo dobre zamienniki(amortyzatory tylko oryginał-nie ma zamienników i cena szt przód to ok 500-600zł!) a jeszcze układ kierowniczy...hmm do zawrócenia auta trzeba sporego placu :)
Gdyby nie czujniki parkowania z tyłu mógłby być problem z parkowaniem do tyłu, lusterka są dość małe, a widoczność w tylnej szybie też nie najlepsza. Do przodu jest ok z tym, że jak ktoś jest wysoki (ja mam 184cm) musi się liczyć że może mu przeszkadzać lusterko wewnętrzne, lub przesłona przeciwsłoneczna(z racji tego że fotel kierowcy nie opuszcza się dość nisko)
Wszystko na swoim miejscu, niestety brakuje uchwytów na kubek z herbata czy kawą. Bagażnik też nie należy do najobszerniejszych, ale nie ma tragedii ja z żoną i dwóją dzieci potrafiłem zmieścić w nim dwa rowery dla dzieci(nasze były na dachu) i jeszcze torby na dwa tygodnie.
Klimatyzacja elektroniczna działa wyśmienicie, jak ustawi się na auto i zada określana temperaturę to nawet w zimie już po kilku minutach jest komfortowo i przyjemnie i żaden wiatrak nie szumi jak to bywa w innych markach po prostu dostosowuje prędkość do czujnika temperatury.
Jest dobrze ale po przesiadce z poprzedniego auta było mi po prostu ciasno...Po kilku tygodniach znalazłem swoją pozycję... Niestety nie jest to król przestrzeni, ale nie odbiega od laguny2 czy bmw e46( z przodu) z tyłu nie wiem nie zasiadam..
Nie jest źle silnik jak się go pokręci jest słyszalny, ale ogólnie podróżuje się miło i komfortowo..
Spalanie jak na auto z napędem na cztery koła nie jest złe. U mnie głównie się jeździ po mieście na krótkich odcinkach około 6-8km w jedną stronę i jest dlatego takie spalanie w mieście, (to najwyższe to spalanie zimowe, mam odpięty egr dlatego tez auto się dłużej nagrzewa) ale jadąc trasa do 120km/h bardzo ładnie spada. Spalanie mierzone jest przeze mnie przy każdym tankowaniu, ponieważ zawsze tankuje do pełna i kasuje licznik kilometrów. Denerwuje trochę zasięg bo auto ma zmniejszony zbiornik paliwa do wersji standardowej 156. Za każdym razem jak tankuję wchodzi lekko ponad 40 litrów, także można sobie łatwo policzyć ile robi się na zbiorniku w mieście.
Cena jest zaskakująco niska, niestety przez stereotypy jakie za sobą ciągnie marka, a auto jakością nie odbiega od konkurencji, ba powiedział bym, że pod względem silnika przewyższa wiele aut od naszych sąsiadów z zachodu..
Jestem bardzo zadowolony opinie o tych autach, że się psują są mocno przesadzone! Zazwyczaj wypowiadają się Ci którzy nawet nie siedzieli w takim aucie i gdzieś tam zasłyszeli coś tam. Z drobnych usterek przez rok użytkowania urwała mi się prawa linka hamulca ręcznego.
Nie doświadczyłem żadnych poważnych usterek:)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 16V JTD M-Jet 150KM 110kW [l/100km]

7,8