Ocena kierowcy - Alfa Romeo 75

albert6, 18 lat temu
Silnik 2.0 T.S KAT 148KM 109kW
Rok produkcji 1990
Alfa Romeo 75 2.0 T.S KAT 148KM 109kW 1987-1992 - Oceń swoje auto
Auto należy oceniać nieco innymi kategoriami, tego samochodu nie kupuje przeciętny Kowalski. Ten woli dać pół bańki za fabię, thalię lub inne gówno. Ja lubię ten samochód, bo uosabia wiele cech, których oczekuję od auta tj. świetne prowadzenie (idealne rozłożenie masy-50/50), znakomity silnik, jedyne w swoim rodzaju brzmienie i naprawdę rasowy wygląd oraz nietypowe rozwiązania techniczne, które dla konstruktorów wszechobecnej przednionapędowej masówki mogą stanowić niezłą zagadkę, tak jak i dla większości naszych mechaników grzebiących całe życie w golfach i astrach, zbliżonych zaawansowaniem technicznym i komplikacją budowy do pługa. Alfa 75 to takie Maserati dla ubogich. O ekskluzywności niech świadczy fakt że udało mi się znależć tylko jeden warsztat obsługujący bez lęku ten model - na ul. Młodnickiej w Wa-wie, ale bez wora pieniędzy nie radzę tam wchodzić. Tam ustawiałem zawory!
Tego dżwięku można słuchać bez końca, często otwieram szybę żeby więcej słyszeć.
podoba mi się sposób wchodzenia biegów: ciasno z lekkim sportowym oporem, dla mnie rewela, choć drogi prowadzenia drążka mogłyby być nieco krótsze, ale na to chyba skrzynia jest za daleko.
Jeśli ktoś lubi sprtowe wrażenia to rewela. Mam jeszcze audi c4 avanta i gdy przesiadam się z niego do alfy czuje się jak kierowca wyścigowy serii DTM, a na twarzy pojawia się banan!
Z powodu mocno zadartego kufra nawet po trzech latach jeżdżenia nie wiem gdzie się kończy.
Za umiejscowienie radia! Tragedia, wieczne poszukiwanie przycisków w pozycji głowa pod kierownicą!
Grzeje niemiłosiernie, aż dziw bierze, że to auto powstało w słonecznej Italii? O wentylacji można mówić w przypadku wyposażenia w klimę lub otwierany dach. Moja tego nie ma, więc nie biorę pod uwagę.
Bez jaj, czy to ważne? Od tego mam avanta. Ale tak naprawdę jest bardzo dobrze, szczególnie z tyłu (oczywiście dla dwóch osób). Denerwuje mały zakres przesuwu foteli, przez co pasażer z prawej nie może się wygodnie rozprostować nawet wtedy, gdy z tyłu nikt nie siedzi. Bardzo duży bagażnik (500 l), szczególnie jak na auto sportowe ze skrzynią biegów umieszczoną z tyłu. Z kolei za mały otwór utrudnia jego wykorzystanie. Ale jak się komuś nie podoba to niech se kupi thalię!
wyciszenie jest naprawdę dobre i właściwie słychać tylko to co ma być słychać w tym samochodzie zawsze na pierwszym planie - śpiew silnika.
Na trasie bez problemu uzyskuję 6,5 l/100 przy spokojnej jeżdzie, w mieście około 9. Jeśli chodzi o spalanie gazu to obojętnie jak się jeździ wychodzi 9-10 trasa i 12 miasto i to z instalacją, która nadaje się co najwyżej do dużego fiata. Chce mi się śmiać jak czytam o super oszczędnych GDI , czy FSI.
A co można dać jeśli koszt to jedyne 3-9 tys. zł (górna dotyczy mojej!!!). Fakt naprawy kosztują ale ja mam ten plus że wszystko naprawiam sam z bratem. Zresztą, gdy chciałem zlecić wymianę klocków z tyłu nie udało mi się znależć żadnego chętnego fachowca.
Co jakiś czas zacina się centralny w tylnych drzwiach.
W momencie kupna auto miało 134 tys. przebiegu i jak się okazało to był ostateczny termin wymiany kilku podzespołów. Padła pompa hamulcowa, siłownik sprzęgła, wymieniłem tarcze z tyłu, regenerowałem wałek rozrządu i ustawiłem zawory (995 zł!), pękł trzpień mocujący tylnego amortyzatora (monroe sensatrack-wymiana obydwu, te same przednie pomimo 7 lat i 100 tys. przebiegu mają około 90 % sprawności!) , rozleciały się dwa przeguby na wale i trzy przepływomierze przez nędzną instalację gazową, w sumie władowałem 3 tys. zł. Wymieniłem też kable na nowy śmietnik wielkiej firmy Bosh-tragedia, sam zrobiłbym lepsze na ZPT. Po wymianie kopułek, palców i kabli powinno być dobrze. W porównaniu z moim avantem alfa to koszmar w tej kategorii ale czego się nie robi dla frajdy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 T.S KAT 148KM 109kW [l/100km]

7,7