Ocena kierowcy - Audi 100 C4 Sedan

RedSoon@op.pl, 14 lat temu
Silnik 2.4 D 82KM 60kW
Rok produkcji 1992
Audi 100 C4 Sedan 2.4 D 82KM 60kW 1991-1994 - Oceń swoje auto
Karoseria : Oczywiście 100% ocynk, zero rdzy po prawie 18 latach..
Silnik : Niezawodny, śmiało robi po 600 tyś km, monotowano go w Volkswagenie T4 - a to o czymś świadczy!
Zawieszenie : Proste, komfortowe i tanie przy wymianach eksploatacyjnych.
Gdyby był trochę mocniejszy i bardziej elastyczny to bym nim zapewne jeździł kilka lat, ale już mam plan na kolejne Auto - Audi 100 z 2,5 litrowym silnikiem TDI. 115KM przy 82KM a niezawodność prawie taka sama.
Silnik ma jedną ogromną zaletę - bezawaryjny, trwały, wiele wybacza. Natomias brakuje mu zdcydowanie turbiny która by go kopła chociaż + 20 KM. Silnik dość głośny i mało elastyczny. Wyprzedzanie pod górkę radzę odpuścić. Natomiast do codziennej jazdy świetnie się sprawuje.
Żadnych zgrzytów, stuków, manual - lekko i pewnie zmieniamy położenie gałki zmiany biegów. To coś od zawsze lubię w Audi.
Świetnie trzyma się drogi, bardzo łatwa konstrukcja zawieszenia, nie sprawia problemów, tania w eksploatacji.
Jak to w sedanie tej klasy przy cofaniu należy uważać, ale to nie jest żadna wada - takie auta już tak mają. Poza tym wszystkie szyby w Audi 100 ogromne, wszystko dobrze widać.
Nic dodać nic ująć, na swoim miejscu wszystko, nic nie zgrzyta, materiały aż chce się patrzeć, mój ma kremowy welur, ładnie wygląda, ale się brudzi paskudnie.
Ogrzewanie słabsze niż w Mercedesie W124, ale i tak rozgrzewa się w aucie dość szybko. Kilka minut po odpaleniu silnika i przejechaniu 3-4 km w aucie jest ciepło a póżniej trzeba zmniejszyć temperature pokrętłem bo można się ugotować. Nawiew ok, ale nigdy to nie będzie klimatyzacja.
5 osób to żaden problem, jeździłem już z kolegą który ma 190 cm i fotel był odsunięty do końca za nim spokojnie jest jeszcze miejsce dla średniej wzrostem osoby, także czy osoby dorosłe czy to dzieci, dla każdego miejsce się znajdzie. Na dłuższą trase dobrze pasują fotele, nie są za miękkie, wystarczająco szerokie.
Jak na Audi spodziewałem się czegoś lepszego, Mercedes z silnikiem który robi kle kle kle kle kle zdecydowanie wygrywa bo wewnątrz jest ciszej nawet przy większych prędkościach.
Silnik o dość dużej pojemności i stosunkowo niewielkiej mocy zadowala się średnio 8 litrami oleju napędowego. Wszystko zależy od stylu jazdy, ja silnika wcale nie oszczędzam bo zawsze jestem gdzieś spóżniony. PRzy mojej dynamicznej jeździe nie przeważnie nie przekraczam 9 litrów na setke.
Trzeba uważać na ceny, wachają się od 5 do 10 tysięcy. Nie warto przepłacać, warto poszukać zadbanej sztuki niż potem dokładać.
Jak na stare auto wyposażone już w zamienniki to jest ok. Urwał się wspornik plastikowy od cięgna, wystarczyło trochę kleju i gotowe, ogólnie to w tym aucie nie ma co się psuć. Ucieka mi płyn do spryskiwaczy, ale to miałem świadomość kupując to auto bo widziałem pęknięcie. No i kilka takich niedoróbek warsztatu typu \"Pan Heniek Tanio Naprawiam Auta\", nic szczególnego.
NIE ODNOTOWAŁEM, właśnie dlatego kupuje się takie auta - chcę rano wstać, przekręcić kluczyć w stacyjce jak dotąd przy -10 stopniach, włączyć ogrzewanie i szczotką zmieść z dachu i szyb śnieg, wsiadam do auta i jadę 25km do pracy, popołudniu to samo i powrót do domu. Takie jest moje AUDI 100 - uciecha.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.4 D 82KM 60kW [l/100km]

8,3