Ocena kierowcy - Chevrolet Cruze Hatchback 5d

pawelwaw84, 6 lat temu
Silnik 1.4T DOHC 140KM 103kW
Rok produkcji 2013
Chevrolet Cruze Hatchback 5d 1.4T DOHC 140KM 103kW 2013-2014 - Oceń swoje auto
Inne : Ponieważ temperatura robocza tego silnika to 105 stopni, a nie jak w większości aut 90, układ chłodzenia wymaga specjalnej troski. W układzie prawdopodobnie z uwagi na temperaturę panuje dość spore ciśnienie, w związku z czym o mikro-przecieki łatwo. Nie zawsze najsłabszym punktem będzie korek na zbiorniczku wyrównawczym. Warto obserwować poziom płynu.
Jest to moja druga ocena, tym razem po prawie 3 latach użytkowania auta (pierwsza była niedługo po zakupie). W skrócie auto oceniam bardzo dobrze, a więcej szczegółów jeśli chodzi o niedociągnięcia znajdziecie Państwo poniżej.
Silnik oceniam na 5 (wcześniej 4) z tego względu, iż z niedostatkami mocy łatwo sobie poradzić. Silnik bez problemu można poddać chipowaniu. Ja zwiększyłem moc do 160KM i 265Nm. Wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale przy takich parametrach osiągi są naprawdę zadowalające, a ewentualne wątpliwości zrzuciłbym jednak na zbyt dużą masę auta (około 1400kg). Silnik bezawaryjny, po 5 latach wymieniłem w nim jedynie (nie wliczając świec, płynów i filtrów) uszczelkę wariatora zmiennych faz rozrządu i uszczelkę czujnika temperatury silnika (właściwie cały czujnik z uszczelką).
Internet straszy skrzynią M32, jednak póki nie ma z nią problemów jej działanie jest zadowalające. Jest cicha, a biegi zmieniają się dość komfortowo.
Mimo belki skrętnej, przy oponach 215/50 R17 jeździ się dość przyjemniej nawet w ostrzejszych zakrętach przy większej prędkości. Warunek - dobre opony. Gorzej jeśli chodzi o komfort. Układ jezdny przenosi sporo dźwięków. Być może to wina profilu opon. Zastanawiam się nad zmianą na 215/55 R17, na jakich jeżdżą Cruze w USA. Powinienem zyskać na komforcie, ale czy właściwości jezdne się nie pogorszą?
Bez uwag. Śladów rdzy brak, ale zaczepy zderzaka nie wytrzymały wymiany chłodnicy i musiały być klejone...
Nie mam uwag do widoczności. Cały rok jeżdżę z osłonami na tylnych szybach i jest ok.
Tutaj nie jest idealnie. Szyby potrafią parować przy niskich temperaturach nawet przy włączonej klimatyzacji, jeśli wejdą co najmniej 2 osoby w mokrych ubraniach. W Volvo tak nie miałem. Jeśli chodzi natomiast o chłodzenie i grzanie nie mam większych uwag, chociaż w zimie mam wrażenie, że w trasie trudno wybrać optymalną temperaturę i zapomnieć o jej ustawieniu. Przy 20,0 stopniach po pewnym czasie robi mi się za chłodno, a przy 20,5 po czasie za ciepło...hmmm...
Przy większych prędkościach robi się głośno. Największe braki w wyciszeniu są od strony kół. Można to nieco zniwelować kupując opony z jak najniższym indeksem dB. Od strony komory silnika jest ok.
Auto raczej bezawaryjne.
Gdyby było można to dałbym tutaj 6 gwiazdek :)
Z drobnych usterek, w/w w dziale silnik, przecieki, ale ocena wysoka, bo gdyby nie te drobne wpadki, to auto naprawdę pozbawione uporczywych drobnych awarii. Koszt uszczelki wariatora to jakieś 70zł, a czujnik temperatury z uszczelką to 50zł.
Zaczęła delikatnie przeciekać chłodnica wody. Zamiennik dobrej firmy wraz z robocizną to koszt około 700-800zł. Poza tym brak usterek. Ocena wysoka, gdyż usterka mogła wynikać z uderzenia kamienia, a nie z niskiej jakości części.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4T DOHC 140KM 103kW [l/100km]

7,8