Ocena kierowcy - Citroen AX

Gienek, 12 lat temu
Rok produkcji 1993
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen AX 1.0 45KM 33kW 1986-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Niskie zużycie paliwa. Komfort jazdy.
Układ elektryczny : Brak podświetlenia tablicy rozdzielczej
Silnik : Wycieki oleju
Układ hamulcowy : Słabe hamulce
Ogólnie jestem zadowolony z mojej cytrynki. Mało pali, wszędzie wjedzie, dobry komfort jazdy, oryginalny wygląd.
Do silnika nie mam zastrzeżeń. Prosty w obsłudze, ekonomiczny, idealny do miasta, a i w trasie sobie radzi dobrze. Zapala bez problemu przy bardzo niskich temperaturach. Jedynym minusem są wycieki oleju z silnika w autach o dużym przebiegu.
Mam skrzynię czterobiegową i jestem bardzo zadowolony, bo ma długie biegi i rzadko trzeba sięgać po lewarek. Często wsteczny wchodzi z oporem, ale nie jest tragicznie.
Zawieszenie bardzo komfortowe jak na taki mały samochodzik. Bardzo dobrze tłumi nierówności na drodze. Może trochę zbyt miękkie przy komplecie pasażerów. Należy zwrócić uwagę na łożyska tylnej belki, gdyż zużywają się dość szybko na polskich drogach i trzeba w czas je wymienić, bo w przeciwnym razie konieczna będzie regeneracja belki.
Doskonała widoczność we wszystkich kierunkach. Duże szyby dookoła samochodu. Idealne do parkowania w mieście. Mankamentem jest parowanie szyb i skrobanie od środka zimą.
Jak na taki mały samochodzik jest dobrze. Miejsca jest sporo, bagażnik jest dość pojemny. Sporo jest schowków wewnątrz. Nie praktycznie usytuowany jest przycisk klaksonu, wolałbym w kierownicy.
W moim autku ogrzewanie jest wyśmienite. Zimą szybko się nagrzewa, a do wentylacji też nie mam zastrzeżeń.
Z przodu dużo miejsca, natomiast z tyłu już gorzej, ale o wiele lepiej niż w np. cinquecento.
Robi się głośny przy dużych prędkościach. W moim samochodzie huczy układ napędowy.
Zużycie paliwa jest rewelacyjnie bardzo niskie w trasie jak i w mieście. Przeglądy nie drogie. Części oryginalne fabryczne drogie, ale są dobrej jakości zamienniki o wiele tańsze.
Samochód można kupić za śmiesznie małe pieniądze. Jak się poszuka, to można kupić zadbany z niewielkim przebiegiem egzemplarz i jeszcze długo pojeździć. Polecam.
W samochodach z dużymi przebiegami zawsze są jakieś denerwujące drobiazgi do usunięcia. W moim nie pali się podświetlenie tablicy rozdzielczej, od niedawna zaczęło piszczeć wspomaganie hamulców.
Najpoważniejszymi usterkami mojego auta była wymiana pompy hamulcowej, pompy paliwowej, naprawa rozrusznika, wymiana cylinderka hamulcowego i wymiana regulatora napięcia.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 45KM 33kW [l/100km]

5,2