Ocena kierowcy - Citroen AX

pawelec@busko-zdroj.cjb.net, 21 lat temu
Rok produkcji 1996
Citroen AX 1.0 50KM 37kW 1992-1998 - Oceń swoje auto
To auto można polubić, mała żaba, która może cicho i sprawnie poruszać się po ulicach zatłoczonego miasta, nie każąc dużo za to płacić właścicielowi i z drugiej strony agresja tkwiąca w silniku - już nie raz widziałem zdziwione miny ludzi prowadzących duże samochody, kiedy moje autko po prostu okazywało się dynamiczniejsze. 50 KM przy 690 kg samochodu i silniku, który nie boi się wysokich obrotów - można się zdziwić:-) Jednak auto raczej nie na wyścigi, traktuj go delikatnie, odwdzięczy się niskim zużyciem paliwa. Mam go 2 lata i napewno prędko go nie sprzedam!!
Jak kogos przewiozę , to się pyta, czy to silnik 1,3 , czy może większy :-)
Sama skrzynia bez zastrzeżeń, ale tulejki przy drążku musiałem wymienić(zapiekły się).
Jak na t a klasę samochodu, to bardzo dobre połaczenie miękkości i stabilności zawieszenia - Citroen:-) Ale przeguby też mam do wymiany - sportowy styl jazdy.
Jak dla mnie rewelacja, nic dodać, jeździłem innymi małymi samochodami i było gorzej.
Kształt ciekawy i wyróżniający go z tłumu, kwestia gustu, w środku bardzo wygodne fotele i umiarkowana przestrzeń, ergonomia kokpitu zadowalająca - przydałby się obrotomierz.
Ogrzewanie b. wydajne, w lecie z przodu silna dmuchawa wystarczy, a z tyłu uchylne szyby:-)
Zaznaczyłem 5, bo jak na wielkość tego samochodu, to jest rewelacja, 4 osoby w miarę wygodnie podróżuja i jeszcze do dyspozycji 285l bagażnika.
Cóż, mogło by być ciszej, zwłaszcza powyżej 140km/h, do 120km/h ok.
Miasto typu Kraków 6l/100km, trasa w zależności od temperamentu kierowcy 4,4-6l/100, km koszt przeglądów umiarkowany(nie w autoryzowanych serwisach oczywiście), tylko czasem zdarzają sie niemiłe rozczarowania jeśli chodzi o ceny części, ogólnie standard.
Wydaje mi się, że czwórka jest dobrą oceną, jeśli bierze się pod uwagę koszty eksploatacji.
Ogólnie przeciętnie, to wycieraczki, to jakieś tulejki, to cylinderek, po 80 tys amortyzatory, ale auto ma 100tyś więc części mają prawo się zużywać.
Nigdy mnie nie zawiódł, zawsze zapala, i mogę na niego liczyć, nawet daleka trasa jest dla mnie bezstresowa.
Citroen AX