Ocena kierowcy - Citroen AX

AXL, 20 lat temu
Rok produkcji 1997
Citroen AX 1.0 50KM 37kW 1992-1998 - Oceń swoje auto
Auto nie rzuca się w oczy, nie jest na pierwszych miejscach rankingów aut skradzionych. "Mało pali dużo jedzie !" I moim zdaniem bardziej przypomina samochód niż produkty Fiata czy Daewoo w tym segmencie.
Jak na tą pojemność motor wykazuje sie świetna elastycznością i dynamiką w szerokim zakresie obrotów. Oczywiście to nie jest wyczynówka, ale można sprawnie poruszać się po mieście i bez stresu wyprzedzać TiRy na trasie.
Delikatna w obsludze ale ma za długie drogi prowadzenia drążka zmiany biegów, poza tym przełożenia umożliwiają sprawne poruszanie się i po mieście i na trasie, chociaz jedynka mogłaby być nieco "dłuzsza"
Citroen - polubisz każdą drogę. Teraz mam Spota ale przedtem miałem Prestige, nie wiem czy to subiektywne odczucie czy zużycie miał 95.000 ale był nieco "twardszy" ten pochłania nierówności z komfortem kolei TGV, układ kierowniczy trochę "leniwy", niewprawieni wszystko robią dużym łukiem
Poza lusterkami bocznymi z martwym polem i niską jakością luster reszta jest OK.
Brakuje zdublowanego otwierania klapy tylnej z miejsca kierowcy, i ten korek od wlewu paliwa mógłby byc inaczej rozwiązany.Brak regulacji wysokości kolumny kierownicy dla wysokich kierowców, kierownica opiera się o kolana.
Wydajne i proste w obsłudze, przy tym dośc ciche przy niskich prędkościach wentylatora, szybko odparowuje i szybko się nagrzewa.
Ogólnie przy tej wielkości jest bardziej przestronny niż nowocześniejsze Seicento, miomo to brakuje troche miejsca na tylnej kanapie na stopy, zwłaszcza gdy z przodu podróżują wysokie osoby. Fotele za miękkie chociaż nieżle trzymają na zakrętach. Zbyt delikatne mechanizmy foteli, mam już drugiego AXa i wciaż walczę z blokadami oparć 3D
Nie jestem "szybki i w...." wiec podróżuję pomiędzy 90 a 110 km/h i dla mnie jest on rewelacyjnie cichy zwłaszcza że poprzedni egzemplarz był 4 biegowy i znacznie głośniejszy.
Ceny części nie są najniższe w stosunku do wartości auta ale nadrabia to rewelacyjnie niskim spożyciem 4,5 - 4.8 l w trasie i do 6l w mieście. Koszty napraw są zalezne od warsztatu i nie raz mocno różniące się od siebie.
Jest tyle wart ile się za niego zapłaci.
Trochę skrzypi, ale nie można narzekać na nadmiar drobnych usterek. Nie ma ich więcej niż przy innych samochodach.
Nigdy nie zawodziły. Osatnio przez wakacyjny tydzien zrobiłem 1000km (prywatnie) zawsze wróciłem swoim autem.
Citroen AX