Ocena kierowcy - Citroen AX

Rok produkcji 1996
Citroen AX 1.5 D 54KM 40kW 1994-1997 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Układ elektryczny
Autko kupione ponad rok temu od pierwszego właściciela za 1700zł. Konstrukcja pamięta lata 80-te i jest to już trochę archaizm na polskich drogach. Samochód okazał się bardzo pozytywnym zaskoczeniem - kupiłem go dla niskiego spalania i spełnił swoje oczekiwania w tym zakresie(o tym poniżej). Przejechałem nim na razie ok. 10 tysięcy kilometrów bez jakichkolwiek problemów(w tym trasę 2 tysiące km do Włoch i Chorwacji) i chyba zostanie ze mną na dłużej.
Silnik to wolnossący diesel 1.5 od grupy PSA. Jest to typowy "muł", ale na miejskie potrzeby wystarcza. Można się nim rozpędzić nawet do 140, ale wtedy spalanie gwałtownie rośnie. Zawsze odpala bez problemów, gdy się rozgrzeje ma nawet niezła kulturę pracy. Najlepszą jednak zaletą jest genialna elastyczność(można wgl zapomnieć o zmianie biegów) i śmiesznie niskie spalanie.
Chyba największa bolączka tego auta. Skrzynia mało precyzyjna; wybieranie biegów przypomina przysłowiowe mieszanie w wiadrze z gównem. W dodatku niska trwałość układu łącznik lewarkaskrzynia biegów.
Komfortowe, miękkie zawieszenie -całkiem przyjemnie leci się nim w trasie; jednak do dynamicznego pokonywania zakrętów się nie nadaje. Genialny promień skrętu - lepszy nawet niż w 126p, którego kiedyś miałem.
Cienka blacha, kiepska jakość wykonania; pomimo rzekomego ocynku korozja bardzo go lubi.
Typowo dla aut z tamtych lat - świetna widoczność we wszystkich kierunkach.
Nie ma się do czego przyczepić. Deska rozdzielcza nudna i poprawna do bólu - wszystko jest intuicyjne i na swoim miejscu.
Bardzo wydajne(jak na diesla) ogrzewanie; spore zaskoczenie. W lecie również nie ma tragedii - przewiew jest wystarczający.
Z przodu w porządku - bardzo wygodne fotele; z tyłu da się siedzieć ale kanapa jest zbyt mała, siedzi się zbyt nisko i nie ma zagłówków.
To stary diesel, więc musi być trochę głośno, ale nie ma tragedii. Robiłem nim długie trasy i nie wysiadałem z bolącą głową.
Pod tym względem polecam to auto. przez ponad rok i 10 tysięcy przejechanych kilometrów, włożyłem w to auto 140zł(raz trzeba było wymienić świece żarowe). Spalanie śmiesznie niskie - trasę ze Śląska do Włoch i Chorwacji zrobiłem ze średnim spalaniem 3,7L. W mieście spalanie wynosi ok. 5L. Pełny zbiornik paliwa wystarcza przy oszczędnej jeździe na niemal 1000km trasy.
Bezproblemowa jazda; zero wkładu w to auto.
Tak jak wspomniałem przez 10 tysięcy przebiegu jedyne co musiałem robić to raz wymieniłem świece żarowe. Dałbym 5 gwiazdek, gdyby nie kiepska jakość wykonania wszelkich plastików - rozpadające się klamki czy gałka biegów, która rozpadła mi się w rękach oraz drobne problemy z elektryką.
Nie było żadnych.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.5 D 54KM 40kW [l/100km]