Ocena kierowcy - Citroen C-Elysee II Sedan Facelifting

Expert, 4 lata temu
Silnik 1.2 PureTech 82KM 60kW
Rok produkcji 2018
Citroen C-Elysee II Sedan Facelifting 1.2 PureTech 82KM 60kW 2017-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie dziwi mnie dlaczego jego uturbione wersje zdobywały kilka razy tytuły silników roku. Mimo 82 KM auto chętnie jeździ, zachęca do wysokich obrotów. Elastyczny od ok. 2 tyś. obrotów. Mało pali.
Inne : Ogólna jakość wykonania. Na prawdę nie ma się do czego przyczepić mając na uwadze cenę samochodu.
Bardzo dobre i pojemne auto poniżej ceny podstawowych modeli klasy B. Na pewno jest to auto nie na pokaz przed sąsiadem ani kolegami z pracy. Dla mnie to duży plus, bo ludzie w dzisiejszych czasach są bardzo zazdrośni i złośliwi.
Największe zaskoczenie na plus. Na papierze 82 KM i 118 Nm wygląda marnie. Wszystko się wyjaśnia, gdy spojrzy się na masę własną samochodu 980 kg i max moment obrotowy przy 2750 obr/min. Silnik nie protestuje nawet przy jeździe autostradowej autem załadowanym "po dach".
Poprawna. Działa jak zwykła standardowa skrzynia 5-cio biegowa. Precyzja wybierania - OK. Nie haczy. Zestopniowanie pod silnik 3-cylindrowy.
Poprawny. Nie odznacza się niczym nadzwyczajnym. To nie prawda, że jest miękko w zakrętach. Precyzja układu kierowniczego - poprawna, nie absorbująca.
Karoseria jest ocynkowana. To ważne. Spasowanie - średnie. Ja miałem tę okazję, że na placu stało około 12 sztuk i sobie wybrałem najlepiej spasowany. Na pewno przez uszczelki nic nie "dmucha" podczas jazdy.
Bardzo dobra. Duże okna. Niska dolna linia okien. Z tyłu czujniki parkowania z wyświetlaczem. Cienkie słupki z przodu. Lusterka boczne - wystarczające. Dziś ciężko o nowe auto z tak dobrą widocznością.
Dobra. Jednoosiowa regulacja kierownicy mnie przy 180 cm nie przeszkadza. Jest w sam raz. Jeżdżę tylko ja więc i tak nikt inny tego nie reguluje. Umiejscowienie podnośników szyb wymaga przyzwyczajenia. Po miesiącu się zapomina, miejsce jest nietypowe. Brakuje za to impulsowego sterowania szybami - chociaż z przodu oraz schowka przed lewarkiem zmiany biegów. Tu widać oszczędności.
Grzeje i chłodzi jak należy. Szybko schładza w upalne dni. Kompresor nie wyje. Wentylator ma 8 biegów z czego nawet na 4-tym jest cichy.
Miejsca ogrom. Deklasuje modele klasy B i niektóre kompakty. Ja siedząc "za sobą" spokojnie mogę założyć nogę na nogę. Na głowę też sporo miejsca. Bagażnik - piwnica. Prawdziwe ponad 500 litrów nie licząc wnęki na koło zapasowe i wszystkie w aucie schowki jak to często jest liczone u konkurencji.
Standard a nawet lepiej od niektórych modeli klasy B. Auto ma podwójne uszczelki drzwi. Do 120 km/h na tempomacie silnika nie słychać. Przy 130-140 km/h silnik słychać ale nie jest to irytujące wycie. Zawieszenie jest bardzo ciche. Zero dobijania na garbach czy zapadniętych studzienkach co np. w Peugeocie 208 ma miejsce.
Tylko paliwo. Silnik nie bierze oleju. Po butowaniu autostradowym nie ubyło oleju ani grama.
Ciężko o lepsze auto za tą cenę. W tym aucie nic ale to nic nie skrzypi. Na prawdę nie rozumiem kiepskich opinii nt tego auta. Wiadomo, że auto ma twarde plastiki ale tego się nie dotyka po wyjeździe z salonu. Z resztą które auto klasy B ma cały miękki kokpit?Oszczędności widać ale nie są to miejsca, które wpływają codzienną eksploatację. Trzeba się nim przejechać, wtedy auto zyskuje.
Zero przy tym przebiegu. Co nie jest takie oczywiste u konkurencji. Kupiłem już jedno nowe auto które po 100 km przebiegu stało 2 tygodnie w serwisie bo Panowie - "specjaliści" z ASO nie wiedzieli co jest z autem nie tak.
Zero.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 PureTech 82KM 60kW [l/100km]