Ocena kierowcy - Citroen C4 I Hatchback

Rok produkcji 2008
Citroen C4 I Hatchback 1.4 i 16V 90KM 66kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
Inne : Wygoda
Inne : Cudowne głośniki
Układ elektryczny : Psująca się elektronika, bardziej irytująca niż przeszkadzająca w jeździe
Samochód który zdecydowanie mnie usatysfakcjonował. Przede wszystkim wygoda i ergonomia tego samochodu stoją na wysokim poziomie. Silnik o mocy 90km jest wystarczający na co dzień, ale jeśli ktoś lubi bardziej dynamiczną jazdę powinien zdecydować się na mocniejszą jednostkę. Stosunkowo niskie spalanie nadrabia irytujące problemy z elektroniką i plastikami którym lubi puścić klej po wielu latach. Dobre głośniki umilają dłuższe podróże, a miejsca w aucie jest dużo jak na swoją klasę rozmiaru. Opisałem skrupulatnie wszystkie cechy samochodu, także zapraszam do lektury każdego kto chce poznać bliżej samochód.
W najsłabszej wersji silnikowej, z jednej strony starcza do miasta i na trasy, jednak czasami szczególnie na 5-tym biegu brakuje mocy co czasami przeszkadza w jeździe. Na plus na pewno niskie spalanie na trasach ok. 6,5-7l/100km. W mieście przy oszczędnej jeździe również udało mi się schodzić poniżej 7.5l/100km. Natomiast tak jak wspominałem, czasami brakuje tej zwinności.
Przed wymianą linki w skrzyni biegów "jedynka" lubiła się nie wbijać, lub też wręcz wybijać podczas ruszania. Po naprawie która kosztowała ok. 200zł problem zniknął. Czasami 1nka ma problemy z wejściem na zimnym silniku w zimie, ale zazwyczaj po 2-3 próbach wszystko wraca do normy.
Auto prowadzi się przyjemnie a układ kierowniczy jest responsywny. Mogę uznać że nawet ma bardzo delikatne sportowe zacięcie! Jedyny minus to niesamowicie pływające zawieszenie, przy którym dalej czuć wszystkie dziury/nierówności.
Tak zgadza się, po raz kolejny 4/5. Karoseria jest ładna, nawet dzisiaj auto wyglądem budzi zainteresowanie. Ale minusy są, a dokładniej plastiki które na zewnątrz samochodu lubią "odpadać" bardziej lub mniej. Zazwyczaj nie wpływa to w żadnym stopniu na bezpieczeństwo jazdy itp. Ale irytuje i źle wygląda.
Jest to jeden z największych plusów samochodu. Szyby są duże, belki nie zasłaniają no tutaj duży plus. Nawet przez tylną szybę mimo jej małych rozmiarów widać dużo.
Ten punkt podałbym jako największe zaskoczenie. Schowki, szufladki i wiele innych takowych miejsc jest w samochodzie od groma. W drzwiach, na desce rozdzielczej, obok foteli (coś na wzór gazetowników), nawet z tyłu w mojej 3drzwiowej wersji są schowki zaraz pod podłokietnikami dla pasażerów. Co jeszcze ważniejsze, wiele z małych szufladek czy schowków jest zamykanych, czyli tworzy świetne miejsca na takie rzeczy jak np. piloty od bram, długopisy, chusteczki praktycznie wszystko co małe i nie chcemy zgubić. Po prostu cudo pod tym względem, w tym samochodzie można schować tak dużo rzeczy że łatwo nawet później o nich zapomnieć. Dla mnie gigantyczny plus.
Daję 3 gwiazdki tylko dlatego że w moim egzemplarzu brakuje ogrzewania foteli i kierownicy (tak wiem mam duże wymagania :D). Jednak bardzo sprawnie działa klima. Ogrzewanie w zimie potrzebuje troszkę czasu, ale to dla starszych aut typowe, jednak 5 minut jazdy i zaczyna się robić przyjemnie ciepło.
Jestem dużym chłopem, ponad 190cm, waga też nie mała. I nie dość że się mieszczę, ale jest mi bardzo wygodnie, zarówno z przodu, jak i za sobą z tyłu się mieszczę! Wydaje mi się że ten opis wystarczy wszystkim do oceny :)
No tutaj niestety muszę być krytyczny. Wyciszenie jest słabe, oczywiście zdaję sobie sprawę że mój egzemplarz ma 15 lat, ale nadal hałas od kół, wiatru, silnika jest duży. Szczególnie uciążliwe na trasach przy prędkościach 90kmh+. Jeśli łatwo łapie was ból głowy od hałasu, niestety w tym pojeździe parę godzin jazdy po autostradzie przyprawi was o ból głowy, i szum w uszach. Jednak w mieście tego aż tak bardzo nie czuć więc nie jest AŻ tak źle.
Pali relatywnie mało, wiele pieniędzy w dobrze utrzymanym egzemplarzu też nie trzeba będzie wtłaczać w ten pojazd.
Jak na auto za ok. 10-12 tys. jestem mega zadowolony. Tak na prawdę wszystkie plusy i minusy opisałem wcześniej więc tutaj nie mam co dodawać.
Jeśli jest rzecz która was będzie denerwować w tej furce najbardziej to jak to we Francuzach drobiazgi i elektronika. Od czujników oleju, przez wycieraczki aż do blokującej się klapy bagażnika. Małych usterek od groma, ale wiadomo wiek robi swoje. Jednak większość z napraw nie kosztowała więcej niż 200 polskich złotóweczek, tak więc mechanik 4 razy w roku i mamy spokój ze wszystkim.
Przez 2 lata, zero jakichkolwiek poważnych usterek więc daje śmiało 5/5.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V 90KM 66kW [l/100km]

7,2