Ocena kierowcy - Citroen C4 I Hatchback

Jacek Ś, 18 lat temu
Silnik 1.6 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2004
Citroen C4 I Hatchback 1.6 16V 110KM 81kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
C4 jest pięknym autem. Jeśli chodzi o ideę samochodu to jest to 5/5 ale jeśli chodzi o wykonanie to dałbym 3/5. Własności trakcyjne i komfort są na wysokim poziomie ale dobija mnie niedbałość przy budowie auta. Materiały są dobre, pomysły dobre ale realizacja często kiepska. Jak szyby mogą się same otwierać, bo ktoś zamontował korbkę nie w tę stronę co trzeba??
Silnik 1.6 przy masie 1200kg nie ma zapędów sportowych ale jest przyzwoicie elastyczny jak na 16v. Oceniam go dobrze ale bez fajerwerków. Jest żarłoczny na paliwo i to przy spokojnej jeździe po mieście.
Skrzynia biegów działa precyzyjnie. Ma jednak zbyd długi skok drążka i troszkę nietrafione zestopniowanie. Przy redukcji auto musi być dobrze wkrędone ponad 3,000 obr aby zechciało pojechać. Czasami przy niepełnym zatrzymaniu skrzynia opornie przyjmuje wsteczny i jedynkę.
Zawieszenie jak dla mnie zbyt miękkie ale jak na kompakta dobre. Przód niezły, tył wali, huczy i łupie. Mimo tego auto dzięki niemu prowadzi się bardzo pewnie aczkolwiek bez ESP (posiadam) potrafi machnąć tyłkiem.
Widoczność jest dobra. Nieco przeszkadzają dość grube słupki przednie ale są takie aby poprawić bezpieczeństwo auta w razie wypadku.
Egronomia bez zarzutu poza trzeba elementami - włącznik awaryjnych jest zbyt daleko, w słońcu trudno dostrzec kontrolki na przyciskach od klimy i obiegu zamkniętego, popielniczka umieszczona w złym miejscu jest dostępna tylko przy parzystych biegach -2, 4 i R. Jako palacza irytuje mnie to bardzo.
Ogólnie rozwiązania nawiewów oceniam pozytywnie. Moi pasażerowie mają nawet nawiewy na nogi aczkolwiek jest spory mankament związany z klimą. W parne dni, a tym bardziej jeszcze w deszcz jeśli raz włączysz AC, to juz nie ma odwrotu, gdyż przy wyłaczeniu szyby mocno parują
Przestrzeni bardzo dużo i dobrze rozplanowanej. Miejsca w bród. Po kupnie zrobiłem test z największymi znajomymi. Ja średni 80kg i trzech wielkoludów po 160, 130 i 170kg. Ocenili, że lepiej jeździć C4 niż Mondeo kombi (2003).
Praca silnika cicha i przyjemna. Nawet przy dużych prędkościach aerodynamika również utrzymuje ciszę wewnątrz. Tylne zawieszenie głośne jak furmance podczas przejeżdżania progów bram lub poprzecznych kolein - TRAGEDIA. Wymieniono wyciszenia tylnych amortyzatorów... podziałało na 2 tys km.
Auto z benzyną 1.6 w mieście (W-wa) przy jeździe bardzo delikatnej nie schodzi poniżej 10l/100km. Jeśli popuścić wodzy fantazji potrafi spalić 12, a na klimie pod 14 litrów. Jedynym plusem spalania jest to, że komputer pokazuje ok 1-1,5 litra więcej niż rzeczywisty ubytek paliwa. W ten sposób nie raz wyświetla 12-15 litrów.
Jak napisałem powyżej. Gdyby auto było do dziś niezawodne (ma 1,5 roku - gwarancja) to mimo iż drogie uważałbym zakup za udany. Przy doświadczeniach z usterkami żałuję zakupu ale mam cichą nadzieję, że usterki usunięte na gwarancji będą ostatnimi. Porada dla użytkowników - w serwisach dealerów czy w Cirtoen Polska nie dawajcie się zbywać i zagadać. Ja do tego nie dopusciłem i dlatego "dochrapałem" się bezpośredniej opieki przez szefa strefy serwisowej na Polskę.
Niezawodność?? To słowo nie istnieje. Już przy zakupie śmierdziało po wyłaczeniu klimy. Fotel kierowcy nie podnosił się - jedynie opuszczał. Tylne szyby na korbkę same się uchylały. Tapicerka tworzy zacieki nawet po spadnięciu kropli czystej wody. Poluzowana osłona wyświetlacza wielofunkcyjnego. Odbój tylnych drzwi uszkadza lakier (wer. 2004/2005). Klekotanie mocowania głośników z przodu. Nie zamocowana gasnica walająca się po aucie.
Opadała osłona golenia tylnego amortyzatora. Przy 16,5 tys km zwariowało ESP/ASR/ABS i tempomat - awaria czujnika położenia pedału hamulca. Na przeglądzie po roku (16,5 tys) założyli mi zły filtr oleju i przy 16,8 tys km zapalało się ciśnienie oleju.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 110KM 81kW [l/100km]

10,4