Ocena kierowcy - Citroen C4 II Hatchback 5d

Silnik 1.6 HDi 92KM 68kW
Rok produkcji 2011
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen C4 II Hatchback 5d 1.6 HDi 92KM 68kW 2010-2015 - Oceń swoje auto
Citroen C4 jest moim pierwszym nowym samochodem. Do ten pory jeździłem używanymi kilku-kilkunastoletnimi autami. Ostatnim moim autem był Lexus GS430 z 2002 roku. W żaden sposób nie można porównać tych samochodów choć Citroen zaskakująco dobrze się spisuje. W tym momencie ma na liczniku 156000 km i jak dobrej pory tylko raz musiałem udać sie do serwisu z powodu usterki ABS. W serwisie okazało sie, że zabrudził sie czujnik ABS w kole - koszt czyszczenia 50 zł i po sprawie. Auto użytkowo jak na swoją klasę idealne: ciche, ekonomiczne i w miarę komfortowe-oprócz trzeszczących plastików.
Samochód mechanicznie spisuje sie bardzo dobrze, dobrej pory oprócz czyszczenia czujnika ABS, nie pojawiła sie żadna usterka. Jedyna wada są kiepskiej jakości oryginalne tarcze u mnie wytrzymały tylko 80000km z przodu - ale powiedzmy, ze przy jeździe autostradowej mogły sie szybciej zużyć. Po wymianie na b.dobrej jakości zamienniki podobno nie powinno byc tego problemu.
Skrzynia biegów to chyba jeden z najsłabszych elementów tego auta. Biegi nie zawsze chodzą lekko a lewarek żyje swoim życiem. Choć zestopniowanie biegów to wielki plus mimo 5 biegów zarówno w mieście jak i na trasie nie trzeba zbyt często zmieniać biegów mimo tylko 92 koni. Dużym plusem jest wytrzymałość zawieszenia do tej pory nic nie stuka i brak jakichkolwiek luzów.
Układ jazdy jest w moim odczuciu b.dobry. Auto prowadzi sie bardzo pewnie w zakrętach i jest zwarte. Po zakupie zaskoczyło mnie, że auto wcale nie ma zbyt miękkiego zawieszenia choć przez to lubi hałasować na nierównościach.
Auto jak na swoją klasę bardzo komfortowe, nawet długie trasy nie sa męczące.
Miejsca w kabinie wystarczająco dla 4 osób + bagaże, a nawet zdążali sie podróżować z 5 pasażerów i bagażnikiem wypchanym po brzegi i wszystko sie zmieściło. Pojemność bagażnika jak na tę klasę wystarczająca. Widocznosc we wszystkich kierunku jest moim zdaniem b.dobra. Na konsoli środkowej nie ma zbyt dużej ilości przycisków obsługa jak dla mnie intuicyjna i prosta.
Wszystko działa bez zarzutów
Wyciszenie jest zaskakująco dobre. Zawsze ludzie pytają benzyna czy diesle. Pracy silnika nie słychać, jedynie przy prędkościach autostradowych od 140 zaczynałbym głośno
Ekonomia - to słowo skłoniło mnie do zakupi tego auta i mimo upływu lat i kilometrów jest główna zaleta tego auta. W trasie auto spala od 3,6l przy prędkościach do 90km/h do 7l przy pełnym załadunki i prędkościach autostradowych rzędu 160 i więcej. Przy 140km/h na tempomacie spalanie ok 6,2l wlecie i 6,5l w zimie. Średnie spalanie w mieście przy dużych korkach max 7l. Zwykle okolice 6,5l powinno wystarczyć. W mieście ten silnik jest super oszczędny niestety na autostradzie przy prędkościach 140 i więcej zaczyna palić jak 2.0 hdi niestety nie jest to demon prędkości ale do normalnej eksploatacji wystarcza.
stosunek jakości i ceny tego auta jest ponad przeciętna mimo różnych opini krążących wśród kierowców. Jedyna wada trzeszczące plastiki ale nie jest to bardzo uciążliwe. Materiały użyte we wnętrz sa adekwatnej jakości na te klasę samochodu przyjemne w kontakcie i łatwe w utrzymaniu czystości.
Citroen- mówi sie, że sie psują. 156000km i żadnej poważnej usterki. Jak do tej pory mnie nie zawodzi i oby tak było dalej. Na razie nie widzę potrzeby zmiany auta na nowsze. Brak oznak zmęczenia czy wyeksploatowaniu auta! Wymieniać olej co 15000km i tankować paliwo to wszystko czego potrzeba w tym aucie...No i wymienić części eksploatacyjne!
Brak poważnych usterek choć przed zakupem bałem sie tego. Jest to mój pierwszy Citroen ale jeśli tak niezawodne samochody produkują Francuzi to nie dziwi mnie ze sie nie reklamują w tv.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 HDi 92KM 68kW [l/100km]

3,8