Ocena kierowcy - Citroen Xantia I Liftback

Silnik 1.8 i 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 1997
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen Xantia I Liftback 1.8 i 16V 110KM 81kW 1995-1998 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Przez dziury przelatuje lepiej niż E-Klasse (W210) - to już coś.
Zawieszenie
Układ elektryczny
Dobry samochód, którzy doceniają Ci, którzy kiedyś zaryzykowali i kupili i okazało się, że jest całkiem ok. Inni ulegają obiegowej opinii o awaryjności, usterkowości i skomplikowanym, francuskim zawieszeniu...Przez to jest tani, a złodzieje go nie kradną. Tylko korzystać, choć może być ciężko o zadbane imało wyjeżdżone egzemplarze (zwłaszcza diesle)
Silnik jest dość słaba, a w połączeniu z instalacją gazową to istny zamulacz...natomiast lubi niskie obroty i jest bardzo elastyczny
Skrzynia dość precyzyjna, nie mam z nią żadnych problemów. Przyjemne zastopniowanie (4ty bieg, 50km/h - 1600 rpm - doskonale do miasta)
Kiedyś przejechałem się peugeotem 106 i dopiero wtedy zrozumiałem co znaczy dobra widoczność (zwłaszcza do tyłu). W Xantii linia tył jest lekko uniesiony, co nie ułatwia sprawy. Dodatkowo szeroki tylny słupek - pod przejazd kolejowy, który mam koło domu, podjeżdżam prawie jak busem.
Wszystko pod ręką, nie trzeba się wychylać, żeby sięgnąć czegokolwiek. Dla nowych użytkowników problemem może być słynne umiejscowienie klaksonu (w dźwigience kierunkowskazów). Ja już dawno się przyzwyczaiłem, ale moja dziewczyna za każdym (dosłownie razem) jak włącza długie światła to trąbi...ale to umiejscowienie ma jedną małą zaletę - żaden pasażer nie będzie wpychał rąk i trąbił na światłach - bo niekiedy pasażerowie strasznie się wkurzają jak siedzą z boku. Jeszcze jedna sprawa w słoneczny dzień nie wiadomo czy klima jest włączona, czy nie - koszmarnie słaba podświetlenie przycisku klimy
wentylacja istnieje, auto szybko łapie temperaturę (zimą jakieś 3 kilometry i już wieje ciepłe). Ważna sprawa - w słoneczny, letni dzień na parkingu wnętrze samochodu nagrzewa się MASAKRYCZNIE...nie wiem jaka jest przyczyna - szyby mam oryginalne...czasami nawet pod koniec lutego muszę okienko lekko uchylać. Nawiew działa na najwyższym biegu głośno...
miejsca sporo więcej niż w Foresterze, Legacy, Audi A4, zwłaszcza, dla siedzących z tyłu. Wysocy pasażerowie siedzący z tyłu obijają głową o słupek (raczej podczas jazdy w 5 osób, przy jeździe w 4 nie ma z tym problemu). Bagażnik ok. Zaleta taka, że koło jest pod podłogą i nie musimy wyciągać z bagażnika wszystkiego, aby się tam dostać.
Cicho, przyjemnie. Należy pamiętać, że przez pewien czas był to najwyższy model produkowany przez Citroena - a to zobowiązuje
Auto z gazem, 12 litrów w mieście (Wrocław), ubezpieczenie 400zł. Nie boję się złodziei, bo nie kradną takich samochodów. Części są i tanie i drogie...tanie są tanie, a drogie są dobre...psuję się rzadko, a jak się już psuje, to jakieś pierdoły, które wymienia sam. Zawieszenie jest już dość wyjeżdżone, pompa słaba, ale puki jeździ, nie będę nic robił (a jak znam ten samochód, to będę jeszcze długo jeździł)... Powiem ważne zdanie: samochód, który dobrze się utrzymuje i utrzymywało będzie dobrze służył i już...są ludzie, którzy kupują wraki i płaczą...mogli nie kupować...
Bardzo dobrze.
Jednak elektronika...standard...czasami błędna wskazania wskaźnika paliwa...czasami wyłącza mi się prędkościomierz (miałem tak 3 razy przez kilometr). Zawieszenie z przodu też coś w sobie ma...zwłaszcza łączniki stabilizatorów (ale może to dlatego, że kupuję jakąś taniznę)
Nie jest źle...nie zdarzyło mi się jeszcze stanąć na trasie, czy gdziekolwiek...jedynie raz cewkę wymieniłem (nierówna praca) i silniczek krokowy nie (nie trzymał obrotów - gasł)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 110KM 81kW [l/100km]

10,5