Ocena kierowcy - Citroen Xantia I Liftback

Silnik 2.0 i 121KM 89kW
Rok produkcji 1993
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen Xantia I Liftback 2.0 i 121KM 89kW 1993-1998 - Oceń swoje auto
Karoseria : Autko pomimo swojego wieku a u mnie ma ciężki żywot ( auto jest dla mnie nie odwrotnie, brak garażu )nie posiada żadnych ognisk rdzy, drzwi praktycznie zamykam pchnięciem palca, tapicerka welurowa żadnyk przetarć. Jedyną wadą są wypłowiałe klosze lamp tylnych.
Układ elektryczny : Mobilajzer fabryczny potrafi szfankować przy dużej wilgotności.Pomimo wpisania właściwego kodu wykazuje błąd , ja włączyłem tryb serisowy i problem z głowy.
Moja przygoda z Xantią zaczęła się przez przypadek, ot tanie auto na kilka miesięcy.Jednak należę do grupy ludzi ceniących komfort a xantia to jest autko paliwożerne jednak rekompensuje to komfortem jazdy ( praktycznie płynie ) silnik elastyczny, masa jest bardzo odczuwalna i daje poczucie bezpieczeństwa ( 170km/h nie robi wrażenia na pasażerach ), po przejechaniu 450km kierowca nie odczuwa zmęczenia, wewnątrz wykończenie to perfekcja na przykład parapety na drzwiach są miękkie ręka leży jak na oparciu fotela, fotel kierowcy w pełni regulowany ( co kto lubi ) . Ogulnie 5+ dla prjektanta.
Elastyczny 121KM jest wystarczające do jazdy, nie jest to auto sportowe ale do zamulonych nie należy.Po przejechaniu 360000km brak oznak zużycia, oleju nie bierze, dalej leję półsyntetyk.Od 5 lat wymieniałem tylko pasek rozrządu i nic poza tym.
wystarczająca.
Wspaniały, wytrzymały, miękki, komfortowy, nic dodać nic ująć.Hamulec -ręczny- jest przedni jego skuteczność testowałem przy prędkości 140km/h byłem zaskoczony działa wspaniale.
Długi przód ogranicza widoczność przy wyjazdach z wąskich zabudowanych uliczek , ale to nie maluch i taka jest cena.
Wykończenie super jednak brakuje drobiazgów typu uchwyt na kubek czy kieszeń na okulary ale można się przyzwyczaić.
Klimatyzacja jest super, jednak trzeba pamiętać o odkażaniu, inaczej będzie czuć stęchlizną. Jednak to wymóg ogólny. Co do Xanti to wadą jest brak rozprowadzenia wentylacji na tylną kanapę ale to model z 1993r . Jestem kierowcą więc mi to nie przeszkadza.
Jeżeli chodzi o komfort kierowcy i pasażera to xantia jest wzorem do naśladowania.
Do 160km/h jest super potem jest trochę głośno, jednak jest to do zaakceptowania.
Jak ktoś zwraca uwagę na ekonomikę to odradzam, to auto daje dużo przyjemności z jazdy ale każe płacić wysoką cenę
Według mnie jest to auto nie znane u nas lub Polacy boją się hydrauliki. Ogólnie cena do jakości jest wspaniała polecam wszystkim szczególnie młodym kierowcom jest bezpieczne a abs i super hamulce pozwolą poprawić błędy kierowcy, potężna budowa kabiny chroni kierowcę, standardowe wyposażenie jest całkiem imponujące. Być może to właśnie ja jestem szczęśliwym posiadaczem wyjątkowego egzemplarza , no cóż moja ocena jest żetelna bez upiększeń, moja córka właśnie kończy prawko i już zaczynam szukać dlaniej właśnie xanti .
Nic się nie łamie , nie trzeszczy, nie odpada, nawet świecą wszystkie kontrolki, oleju nie bierze.
Podstawową zasadą jest omijać salon citroena oraz mieć jednego zaufanego mechanika. Auto raczej niezawodne jednak potrzebuje pieszczot, po przejechaniu 250000km wymieniłem poduszki pod kulami i nabiłem kule koszt 500zł reszta zawieszenia ok , wymiana płynu i płukanie układu koszt 350zł, wymian łożysk w wachaczach tylnych koszt 300zł auto ma przejechane 360000km na przeglądzie ( takim na żądanie ) usterek nie stwierdzono.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 121KM 89kW [l/100km]

11,3