Ocena kierowcy - Citroen Xantia I Liftback

peter.k, 17 lat temu
Silnik 1.9 TD 90KM 66kW
Rok produkcji 1996
Citroen Xantia I Liftback 1.9 TD 90KM 66kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Super auto pomimo tych drobnych mankamentów. Wygodne przestronne i pakowne. Silniki ponoć wytrzymują duuużo, mój jakoś nie, ale to być może przypadek.
Trochę klekocze na zimno ale jak się zagrzeje to przeszkadza dopiero przy ok 3500-4000 obr/min. Jak to diesel elastyczny że aż miło. Mocy trochę mało ale w 1993 gdy zaczęto produkować ten samochód to była wystarczająca.
Jak dla mnie bardzo dobra.
Co tu pisać - miękko, wygodnie, pewnie prowadzi się na polskich drogach. Świetnie trzyma się drogi nawet wyboistej
Bardzo dobra do przodu i na boki. Do tyłu też nie ma problemów.
Wygodnie siedzenie. Wszystko pod ręką. Funkcjonalnie i mądrze usytuowane. Dość szybko można opanować układ wyłączników i dźwigni tak, że sięga się do właściwych bez patrzenia na nie. Jedyne czego mogę się czepić to klakson w dźwigni swiateł -to trochę dziki pomysł.
Tu trochę gorzej. Jeśli ogrzewanie było ustawione na automat to dopóki silnik się nie nagrzał w pełni, dmuchawa pracowała tylko na pierwszym biegu. Zawsze można było jednak przełaczyć na ręczne sterowanie i wybierać jak wygodniej. Słabo grzeje w nogi. Klima wyrabia w upały bez trudu. Samochód strasznie szczelny przez co jeśli wsiadają do niego 4 przemoczone osoby w deszczowy dzień to albo trzeba otwierać okna żeby nie parował albo włączyć klimę.
Dużo miejsca z przodu, a z tyłu chyba przez lata była najlepsza w swojej klasie i biła część klasy wyższej. Trochę trudno wsiąść za kierownicę, nie wiem o co chodzi ale trzeba wyćwiczyć wsiadanie i jest OK
Silnik może być. Przy prędkościach rzędu 130-160 szum powietrza już przeszkadza.
No może być - to w sumie kawał samochodu a pali podobnie do niektórych kompaktów.
Jeśli brać pod uwagę ceny nowych gdy były w produkcji to ten stosunek był średni to nie były tanie samochody. Używane są tanie bo ludzie boja się zawieszenia hydro-pneumatycznego a ono jest komfortowe i raczej niezawodne (no chyba, że właściciel naprawia układ hydro u byle partacza) Regeneracja kul jest tania. Świetny wóz co prawda sprzedałem ale tylko dlatego, że mam 6 osobową rodzinę.
Co jakiś czas coś drobnego wysiada - a to przerywany ruch wycieraczek, a to żarówki podświetlenia tablicy. Kiedyś przez całe lato elektryczne szyby nie działały przez ok 5 min po odpaleniu. Potem mu przeszło. Przytyka sie spryskiwacz. przestaje działać ogrzewanie tylnej szyby i dmuchawa bo wypalają się styki w stacyjce. Spadają plastikowe łączniki na korektorach wysokości. Generalnie jeśli ma się trochę checi do grzebania, to da się wiekszość naprawić samemu.
Elektromagnes klimy - cewka się spaliła. Silnik - zaczął lać olejem spod głowicy:(

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TD 90KM 66kW [l/100km]

7,6