Ocena kierowcy - Citroen XM I Kombi

Owocek, 16 lat temu
Silnik 2.1 TD 12V 109KM 80kW
Rok produkcji 1994
Citroen XM I Kombi 2.1 TD 12V 109KM 80kW 1991-1994 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Fenomenalne wyciszenie drgan. Progi zwalniajace to legenda. Auto nie wychyla sie na zakretach, zawsze trzyma pion. To trzeba samemu sprawdzic. Nie kupilbym go drugi raz, bo nie lubie miec drugi raz tego samego
Silnik : Troche cieknie...
Układ elektryczny : Jak masz <1994 to smieci firmy Bosch dadza dotkliwie znac o sobie
Mimo wszystko - bardzo lubie to auto. Jest sympatyczne, przestronne, dobrze wyposazone i ekonomiczne. Zadbany egzeplarz to zero problemow
Coz, dieselek troche halasuje mimo nowego tlumika. Mozliwe, ze jest to wina stania w korku (argh!), przy niskich obrotach czuc to mocno. Powyzej 1600 jest bardzo sympatycznie:)
Od 13 lat nie rozsypala sie jeszcze. Troche synchronizacja z 2 na 1 nawala, ale to wina poprzedniego wlasciciela. Biegi mozna wrzucac bardzo lekko nawet w tak wiekowym aucie
Wszelkie dziury i nierownosci nie sa grozne, naprawde czuc to o wiele lepiej niz w zwyklym aucie. Oczywiscie nalezy dbac o hydraulike, napelniac gruszki, zmieniac LHM - wtedy mit o awaryjnosci pozostanie dalej mitem
Male listwy na szybach przednich nie ograniczaja widocznosci. Slupki tez, tylko prawy troche zaslania lusterko. Do tylu (mam kombi) trzeba nauczyc sie cofac
No przyznam ze slabo. Ergonomia, czyli logiczne rozplanowanie wnetrza, jest kiepska. Kierownica zaslania przyciski np od tylnej wycieraczki, ogrzewania tylnej szyby, wlacznika swiatel awaryjnych (Kto go tam umiescil?!). Do radia trzeba sie minimalnie pochylic by je siegnac - troche za daleko. Duza ilosc schowkow, nad lampa oswietlenia kabiny mozna spokojnie zmiescic antyradar:P Cala reszta jest rozplanowana sensownie. Nawet "nożny ręczny" nie sprawia problemow ze znalezieniem (no chyba ze serwisantom Peugeota). Elektryczne sterowanie 2. fotelami i 4 szybami oraz lusterkami tylko ulatwia sprawe
Klima zyje wlasnym zyciem, podejrzewam ze od wiekow nie dziala, przynajmniej u mnie. Chlodzi slabo, ale grzeje dobrze. To jest do zrobienia
Nie mam na co narzekac. Miejsca jest wiecej niz w autobusie, malo ktore auto tyle oferuje - fotele to bajka. Kupilem fotel do XM i stoi w domu przy komputerze, na pneumatycznej nozce. To chyba swiadczy o komforcie?
Nawet pod maska mamy mate wygluszajaca (swiatelko tez, nie wspominajac ze nie musimy szukac podporki do maski, bo jest na teleskopach), ktora wiele daje. Bardzo dobrze wyciszone
Nie wiem ile pali, nigdy sie nie zastanawialem. Wleje za 250zl i mam na miesiac do pracy (13km)
Za kilka tysiecy zl dostaniesz niesamowicie wygodne auto z klimatyzacja, ABS, elektrycznym sterowaniem wszystkiego co sie da (lacznie z podlokietnikiem i dwoma zapalniczkami), nawet komputerem pokladowym i szyfratorem zaplonu (czego akurat nie polecam). I rzeczywiscie - polubisz kazda droge.
Szczerze? Mam juz gdzies drobiazgi. Nie dziala sterowanie oknem pasazera od kierowcy, ogrzewanie i spryskiwacz tylnej szyby, zamiast klimy mozna wbic rurki w kalafior, efekt bedzie ten sam. Starsze lampy zolkna, co owocuje niklym swieceniem. Silniki ciekna chyba jak w kazdym, ale sa to tak male ilosci ze predzej wymienie olej niz ubedzie.
Z zaniedbania poprzedniego wlasciciela (burak trzeciej kategorii) tydzien po zakupie pekl waz paliwa co owocowalo lapaniem powietrza i stawaniem co 200m. Warto tez sprawdzic weze od LHM - u mnie ok, ale znajomemu pekl i zostawil ogromna chmure za soba :)

On - zużycie paliwa dla silnika 2.1 TD 12V 109KM 80kW [l/100km]

2,1