Ocena kierowcy - Citroen Xsara II Hatchback

trafka, 11 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 137KM 101kW
Rok produkcji 2004
Citroen Xsara II Hatchback 2.0 i 16V 137KM 101kW 2000-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Duża moc w małej masie = dużo frajdy z jazdy, a przy tym bardzo dobre prowadzenie.
Moje auto kupiłem 2 lata temu, jako zadbane i bez bardzo dużego przebiegu. Ja potrzebowałem auta do 15 tys. złotych ale w miarę świeżego, przestronnego, z silnikiem benzynowym. Przeznaczenie: głownie jazda miejska do pracy i do żłobka odcinki po 5 km. A raz na 2 miesiące dłuższa trasa do rodziny, rocznie przebiegu około 8 tys km. Kupiłem auto 6 letnie, doskonale wyposażone, z bardzo mocnym silnikiem i bezpieczne (4 poduszki). Po dwóch latach jestem 100% zadowolony z zakupu. Auto jest w codziennym użytkowaniu niezawodne nawet przy -20stC. Nigdy nie zawiódł. Żadnych poważnych usterek. A przede wszystkim brak rdzy pomimo parkowania tylko pod chmurką przez cały czas. Napewno warto kupić xsarę to jest naprawdę tania, a można znaleźć egzemplarze zadbane.
Było by 5 bo taki silnik w niewielkiej masie daje dużo frajdy przy przyspieszaniu, ale na zimnym silniku koniecznie trzeba mu po odpaleniu dać gazu na wolnych obrotach tak do 4 tys obr, bo w przeciwnym wypadku przy ruszaniu przydusza go przez kilka sekund.
U mnie igła.
Mam porównanie tylko z fiatem punto którym wcześniej jeździłem i stwierdzam że auto trzyma się drogi jak przylepione, a na zakrętach nawet na dużych prędkościach nie traci kontaktu z podłożem (co w punciaku bywało często).
Jest OK. Jedynie słaba widoczność do tyłu - szeroki tylny słupek, no ale obecnie w nowych autach tej klasy jest podobnie (moda na coupe).
Długo musiałem się przyzwyczajać do twardo działających dźwigni kierunkowskazów i wycieraczek oraz znalezienia optymalnej pozycji za kierownicą (trochę mało miejsca na nogi) pomimo dużych możliwości regulacji tj. wysokości foteli oraz kierownicy w dwóch płaszczyznach. Wygodne fotele z regulacją lędźwiową. Duże udogodnienia to czujniki deszczu, świateł, alarmowanie o pozostawieniu włączonych świateł po wyłączeniu silnika, o pozostawieniu kluczyka, czy np. lampka wewnątrz wygasająca się po około 20 sek. od wyjścia z auta, dla pasażerki podświetlane lusterko :-); pojemny schowek w podłokietniku; podłokietnik z tyłu i wiele innych... Minus: trudny dostęp do żarówek w przednich reflektorach.
No przy tym silniku to chyba normalne, że auto ogrzewa się błyskawicznie. W lecie klima też bardzo dobrze chłodzi.
Miejsca jest w sam raz dla wszystkich pasażerów. Jedynie wkładanie dziecka do fotelika może dostarczać pewnych trudności, ze względu na nisko osadzone drzwi, Górna krawędź otworu drzwiowego jest dużo niżej niż sufit. Duży plus za duży bagażnik - ponad 400 l.
Jak na auto o takiej mocy to chyba jedna z najtańszych opcji do wyboru.
Za tę cenę nie ma lepszego samochodu. Pod warunkiem, że trafi się na egzemplarz zadbany i z niedużym przebiegiem. Części zamiennych bardzo dużo i w dobrych cenach, wiele warsztatów znających to auto - więc takie naprawy.
Generalnie nie mam problemów z drobnymi usterkami. Elektronika: komunikat antipollution fault (nie wiem dlaczego się pojawil) ale sam też zniknął :-)
Od dwóch lat jeżdżę tym autem i poważnych usterek brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 137KM 101kW [l/100km]

8,8