Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

Adam, 12 lat temu
Silnik 1.6 i 88KM 65kW
Rok produkcji 1992
Citroen ZX Hatchback 1.6 i 88KM 65kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Inne : Całokształt j. w. , a na szczególną uwagę mała awaryjność auta mimo tak znaczącego wieku.
Między dobrze a doskjonale. Uważam że auto w czasach swojej świetności było naprawdę autem bardzo dobrym. Aktualnie jeśli ktoś ma bardzo mało pieniążków a chce kupić sobie niezłe autko na kilka latek - 2,3,4, może śmiało kupić ZX, tylko należy poszukać auta w miarę zadbanego i z nowszego przedziału (były produkowane do 1997 r.)
Na początek dodam, że mój ZX jest z 1992 r., więc można porównywać to autko do samochodów wyprodukowanych mniej więcej w tym samym roku. Bardzo dobre auto, silnik pracuje bardzo dobrze, zdrowo.
Generalnie ok, ale niekiedy chaczy podczas wbijania jedynki, a jak auto nie jest rozgrzane troszkę ciężko wbija się biegi.
Bardzo dobrze trzyma się drogi, w tym na zakrętach. Zawieszenie miękkie i wygodne, ale wiadomo że nie wszystkim takie odpowiada.
Generalnie brak zastrzeżeń, a na solidny plus dodam to że z perspektywy kierowcy widać koniec przedniej maski, także wiemy kiedy się zatrzymać na parkingu a nie jak np. w matizie
Fotele bardzo miękkie, w sumie wiele aut którymi jeżdziłem było mniej komfortowych. Przyciski i przełączniki na miejscu.
Wentylacja w pełni ok, jeśli chodzi o ogrzewanie działa super i w samochodzie jest naprawdę ciepło, jednak wg mnie trochę za długo trzeba czekać na ciepłe powietrze w zimie, zanim silnik się nagrzeje.
W samochodzie jest wystarczająco miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu. 4 dorosłe osoby o wzroście ok 180 będą komfortowo podróżować bez żadnych kłopotów. Bagaznik wystarczający, ale w razie potrzeby można przesuwać tylną kanapę (super rozwiązanie) oraz składać kanapę 1/3, 2/3 lub 3/3
Do 100 km w porządku, powyżej 100 km daje się słyszeć szum silnika, generalnie ok
Auto do zbyt oszczędnych nie należy. Przyjemność podróżowania troszke kosztuje. Przy czym zaznaczam że nie jestem zwolennikiem auta na gaz, bo wole normalnie i przewidywalnie podróżować niż co chwila mieć szarpnięcia auta z powodu jazdy na gazopierdzianie. A zatem w mieści ok 10 litrów benzyny / 100 km, poza miastem 7-8 litrów.
Auta stoją bardzo tanio bo są już wiekowe :) Na dodatek nie brakuje żałosnych znawców sztuki motoryzacji którzy twierdzą że francuzy są do bani a niemiecki szroty najlepsze. Ale dzięki takim żałośnikom ceny aut francuskich są całkiem całkiem.
Jeszcze mi się nie zdażyło, by auto mi stanęło na drodze. Zawsze mnie dowiózł mimo tak sędziwego wieku :) Ciężko pisać o niezawodności w tak starym aucie, bo uważam że wiele innych aut z tego rocznika już dawno znalazłoby się na szrocie. Przez pierwsze 3 lata praktycznie same drobne sprawy, ostatnio jednak usterki: naprawa cięgien w skrzyni biegów, hamulców. Troche kosztowało.
J.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 88KM 65kW [l/100km]