Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

mak (wazovsky [at] tlen.pl), 18 lat temu
Silnik 1.9 D 64KM 47kW
Rok produkcji 1994
Citroen ZX Hatchback 1.9 D 64KM 47kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Jest to samochód uniwersalny w sensie dosłownym, sprawdza się w jeździe miejskiej (niewielki, znośna dynamika, elastyczny silnik) i w trasie (pakowny, duża przestrzeń, wygodny), w razie potrzeby porobi za półciężarówkę (obsłużył już dwie przeprowadzki - meble były składane), w każdym z przypadków zaoferuje wygodną i ekonomiczną jazdę. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że można go zostawić czy to w mieście czy w lesie, następnie wraca się i samochód nadal tam jest. Trzeba się liczyć z tym, że za wygodną jazdę trzeba będzie nieco zapłacić (koszty napraw zawieszenia), ale w mojej ocenie oferta jest warta tej ceny.
W latach 80- ych, kiedy powstał ten silnik, miał on rewelacyjny stosunek mocy do pojemności i dotąd jako silnik bez doładowania nie ma się czego wstydzić. Tym niemniej nie jest to samochód do wyścigów, najlepiej pokazuje swoje możliwości na 5 biegu od 80 do 100 km/h. Za to elastyczność jak dla mnie jest fantastyczna i na głowę bije nowoczesne silniki doładowane o małych pojemnościach (mam też Corsę 1.3 CDTI - wiem co mówię). Przy silniku nie robię nic (patrz przebieg) i dotąd tylko raz go nie uruchomiłem - przy temperaturze -20 olej tak zgęstniał że rozrusznik nie dawał rady obracać wałem. Spalanie: rekord - 7.06 (w ostatnie mrozy, wyłącznie po mieście), przeciętnie w mieście 6.5 - 6.8, w trasie przy normalnej jeździe do 110 km/h nie przekracza 5, jak się chce to można zejść do 4.25. Oleju bierze ok. 0.6 l / 1000 km ale to jest w ramach fabrycznej normy - te silniki takie już są (chociaż ponoć niektóre egzemplarze nie biorą wcale). Podsumowując - dla spokojnego człowieka o niezbyt ciężkiej nodze jest to silnik znakomity, ekonomiczny i trudny do zajeżdżenia.
Przy tym przebiegu to już nie może być idealnie, ale nie ma żadnego problemu z włączeniem któregokolwiek biegu. Mechanizm sterowania dobrze jest podregulować np. przy wymianie oleju. Gdy jest mroźno, ok. -5 i niżej, biegi zaczynają wchodzić opornie, ale tu raczej przyczyną jest zbyt gęsty olej. Przekładnia odrobinkę zaczyna mruczeć, ale do poziomu przeciętnego Poloneza to raczej nie dojdzie.
Zawieszenie jest komfortowe, a przy tym dobrze się trzyma drogi, również nierówności na zakrętach nie stanowią zagrożenia. Tył trochę przysiada przy dużym obciążeniu, ale generalnie prześwit jest całkiem duży i samochód świetnie sobie radzi np. w śniegu. Brak chlapaczy i dość wysokie zderzaki bardzo ułatwiają życie w mieście. Mankamenty: nie mam wspomagania układu kierowniczego (ale nie jest to poważne utrudnienie), no i dość miękko działające hamulce, trzeba się przyzwyczaić.
Dzięki kanciastemu nadwoziu, opadającej masce i długiej tylnej szybie bez problemu widać zarówno przednie narożniki, jak i koniec samochodu, resztę uzupełniają lusterka - po nabraniu wprawy można parkować na centymetry. Lusterka są dość niewielkie i trzeba pamiętać że samochód który jedzie obok nas może przez chwilę znajdować się w martwym polu.
Jest doskonale. Wszystkie przełączniki są pod ręką, a umieszczenie włącznika klaksonu w dźwigience zamiast w kole kierownicy jest po prostu GENIALNE. Niestety jest to kompletny golas - z wyposażenia ma tylko zegar ;) obrotomierz to już mam w uchu ale wskaźnik temperatury oleju i płynu chłodzącego to by się przydał.
Nagrzewa się bardzo szybko (po 2-3 km), jeżeli się nie nagrzewa to oznacza zapowietrzony układ chłodzenia lub nie otwiera się termostat - taka "kontrolka". Również z chłodzeniem nie ma problemów, mimo że nie ma klimatyzacji. Czasem trochę brak zamkniętego obiegu - można go "zasymulować" zamykając wszystkie nawiewy.
Ten samochód ma tylko 4 metry długości, a po maksymalnym odsunięciu fotela kierowcy pasażer z tyłu, jeśli nie jest koszykarzem, siedzi sobie swobodnie. Dodam przy tym, że samochód nie "nadrabia wysokością" jak np. Matiz czy CC, tu siedzi się normalnie a nie jak w ciężarówce. Cztery osoby mogą podróżować tym samochodem zupełnie wygodnie, sprawdzone na 700- km trasie. Fotele i kanapa, mimo że to wersja najuboższa, są wygodne i po dłuższym siedzeniu nie ma bólów i stękania. Bagażnik zaskakująco pojemny, ustawny dzięki płaskiej podłodze (koło zapasowe wisi w koszu pod podłogą) i brakowi zaokrągleń. Po złożeniu - jednym ruchem - oparcia kanapy, a zwłaszcza - po kolejnych dwóch ruchach - wyjęciu tegoż oparcia, można przewieźć pralkę z domkniętą klapą bagażnika - sprawdzone.
Komora silnika jest fabrycznie wyklejona matami i podejrzewam że te 12 lat temu wyciszenie było znakomite. Teraz jest znośnie, do 90 km/h da się normalnie rozmawiać, powyżej trzeba nieco podnieść głos. Praca silnika nie jest męcząca, na wolnych obrotach jest to dźwięk wręcz przyjemny :) Na zewnątrz słychać go dość mocno. Plastiki nie trzeszcą nadmiernie, o ile są prawidłowo pozakładane a nie "byle jak aby było".
Ekonomiczność samej jazdy jest bardzo dobra, koszt przejechania 1 kilometra (paliwo, olej, płyny) waha się od 17 do 25 groszy, zależnie od tego czy jest to jazda w trasie czy w mieście. Naprawy niestety zdarzają się (patrz dalej), ale samochód ma dość prostą konstrukcję i nie ma potrzeby naprawiania go w autoryzowanym serwisie. Ceny części (nowe zamienniki) nie odbiegają od innych samochodów podobnej klasy i rocznika. Citroen jest traktowany jako samochód o zmniejszonym ryzyku kradzieży, co owocuje niższymi składkami AC.
Ceny tego modelu są śmiesznie małe., Golf który nie oferuje NIC WIĘCEJ poza legendą i może trwałością zawieszenia jest duzo droższy. Ja swój samochód kupiłem przed wejściem do UE, więc solidnie dostałem po kieszeni przez spadek cen, ale tak samo dostali wszyscy.
Musiałem wymienić stacyjkę i wkładki w zamkach, czasem drobne problemy z elektryką (zgasło podświetlanie deski rozdzielczej, śniedzieje kostka przy tylnej lampie zespolonej, głośno pracuje silnik dmuchawy nawiewu)
Nigdy nic co uniemożliwiałoby jazdę, w zasadzie nie tyle psuje się co zużywa. Od poprzedniego właścicela dostałem "minę" - trudną do wytropienia nieszczelność układu chłodzenia, walczyłem dwa miesiące w tym niepotrzebnie planowałem głowicę, a przyczyną było pęknięcie plastikowego króćca. Wymieniłem kompletne sprzęgło i przeguby, ale podejrzewam że były jeszcze fabryczne. Zastrzeżenia można mieć tylko do trwałości zawieszenia - niestety przy naszych drogach co jakieś 30 tys. km trzeba wymieniać tuleje, końcówki itp. Stosunkowo nietrwałe są też łożyska tylnych wahaczy, trzeba się liczyć z wymianą co 30 - 50 tys. km zależnie od szczęścia. Nie da się ukryć że jest to samochód projektowany do jazdy po drogach o stanie przyzwoitym.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 64KM 47kW [l/100km]

5,4