Ocena kierowcy - Dacia Sandero III Stepway

Poziom, 2 lata temu
Silnik 1.0 TCe LPG 100KM 74kW
Rok produkcji 2021
Dacia Sandero III Stepway 1.0 TCe LPG 100KM 74kW 2021-2022 - Oceń swoje auto
Karoseria : Ilość miejsca w środku.
Silnik : Potrafi dać czadu i do wiwatu. DO tego ma świetnie brzmienie.
Silnik : Spalanie. Inne spalają znacznie mniej (Duster w LPG 10L/100km i Pb 7 L/100km - dane z auta zastępczego wieć pewnie nikt się nim nie przejmuje). Mój egzemplarz ma ewidentnie kłopot jakiś...
Inne
Auto super - proste a ma co mieć powinno (kamerę, czujniki przód-tył, klimatyzacje automatyczną, radar, nawigację, Android Auto bezprzewodowe itd. itp.). czy potrzeba coś więcej do miasta? Mankamenty widzę następujące: - spalanie mojego egzemplarza (tu ewidentnie tylko moj egzemplarz ma problem) - wyciszenie (mogło by byc ciut lepsze komory silnika jak w Dusterze np.) - skrzynia biegów (wybieranie jest dość nieprecyzyjne) - start & stop - nie da się wyłączyć permanentnie - trzeba wyłączać każdorazowo. Metody z DD nie sprawdzają się już...
Silnik - dość mocny jak na tak małe auto ale u mnie dramatycznie paliwożerny (spalanie 12-14L/100km LPG i około 8-10Pb) Auto było na serwisie - niby OK. Pojedzie znowu bo ewidentnie ma jakiś problem - na zimno na Pb silnik BARDZO drży i skacze, auto rwie itd. Nie chcę zbytnio jeździć. Ujawniło się to dopiero jesienią gdy poranki zrobiły się zimne i wilgotne. Ma jakiś problem którego Serwis póki co nie umie zdiagnozować ale będę to weryfikować.
Oj mogło by być ciutkę lepiej. Biegi wchodzą nieprecyzyjnie (jeździłem i Sandero i Dusterem i to samo z 1.0 TCe) ale w Clio V generacji z tym silnikiem nie było tego problemu... Szkoda bo poza tym to póki co OK.
Ok, bez zastrzeżeń. Resorowanie znośne ale gorsze niż w Dusterze. Mam porównanie bo mam oba auta. Nie jest żle. Wysokie opony pomagają z krawężnikami. Prześwit 17cm swoje robi.
Póki co nie widzę mankamentów. Jedyne co to na tylnym zderzaku przy klapie zbiera się brud... Inny kształt by to rozwiązał... bo spływało by to a tak zostaje tam i się gromadzi. Odradzam kolor BIAŁY. Latem muchy siadają i brudzą na potęgę klamki i inne plastikowe elementy.
Wszystko OK. Szerokie słupki ale to urok obecnych aut. Kamera cofania dość słaba (słabsza niż w Dusterze z 2018). Poza tym funkcja szybkiego odparowania szyb skuteczna. Nie da sie kupic przyciemnianych szyb fabrycznie z tyłu (jak w Dusterze) - szkoda bo przez to auto się znacznie mniej nagrzewa.
Ok, Panel sterowania pojazdu przemyślany i prosty. Bez wodotrysków. W końcu podświetlane klawisze na kierownicy. Tempomat w kierownicy nie na konsoli centralnej jak w Dusterze czy starszych Renault. Wszystko co ma być jest pod ręką. Panel centralny( wyświetlacz) tej samej klasy co w Clio i te same funkcje. Można sterować ustawieniami auta (czego póki co nie ma w Dusterze i trzeba grzebać przez DDT2000).
Klimatyzacja automatyczna - latem za słaba niestety. Nie daję rady. Panel sterowania OK. Funkcjonalność identyczna jak w Dusterze ale za mało mocy chłodzącej albo żle skonfigurowana elektronika (inaczej niż w Dsuterze gdzie dla nie jest OK czy innych autach które użytkowałem z AC automatem).
Rewelacja ! Z tyłu więcej miejsca jak właśnie w Dusterze czy np. Octavii I albo II czy nie wspomnę o Clio V. Jak na auto segmentu B polecam !
Tutaj dość słabo - silnik słychać , koła słychać. Gdyby chociaż wyciszyli komorę silnika jak właśnie w Dusterze było by znacząco lepiej. Ale jest to miejskie auto i nie przeszkadza aż tak. Na trasie (ok 120km dotychczas najdalej) nie jest złe. Przyjemne brzmienie silnika.
Tu mała niespodzianka na niekorzyść. Serwis Dustera w dieslu jest tańszy niż serwis nowego Sandero w Pb/LPG w tym samym ASO. Mowa o wymianie oleju i filtra oleju (olej własny). Im nowsza generacja tym cena wyższa...
Nie do pobicia !!! Żeby tylko uporali się z tym spalaniem w moim egzemplarzu to będę zachwycony !!! Czas pokaże jak z trwałością.
Póki co zbyt świeże auto. Nic się nie dziej z drobiazgów.
Spalanie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 TCe LPG 100KM 74kW [l/100km]