Ocena kierowcy - Daewoo Lanos Sedan

Silnik 1.5 i 16V 100KM 74kW
Rok produkcji 2000
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Daewoo Lanos Sedan 1.5 i 16V 100KM 74kW 1999-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Może silnik nie ma tyle mocy, co bym chciał, ale jedno jest w nim bardzo dobre. To jest silnik, który nawet na gazie potrafi zrobić 300 tyś kilometrów bez żadnego remotu. Wystarczy tylko o niego dbać...
Jeśli chodzi o całokształt... Hmm... Wcześniej przedstawiałem prawie same wady, ale na prawdę jest to samochód godny polecenia. Wszystkie usterki, które miał mój samochód można usunąć własnoręcznie, a części kosztują grosze. W lanosie jest dość wygodnie. Pasuje zarówno dla starszych osób, a także młodych. Ja mam 20 lat i mi się podoba, ojciec ma 60 i też by go nie oddał... To chyba o czymś świadczy.
Na pierwszy rzut oka silnik ten jest dość elastyczny. Spokojnie można ruszyć spod świateł i nie bać się, że zabraknie mocy. Większym problemem jest już wyprzedzanie na trasie, gdyż trzeba go mocniej wkręcić, aby nie miał problemów z tą czynnością. Na niższych obrotach można się nieco zdziwić, jak wciśnie się gaz, a auto nie przyspieszy.
Skrzynia w dobrych temperaturach działa bez zarzutu, jednak przy niskich temperaturach ciężko czasem wbić dany bieg. Na pewno gdy się już do tej skrzyni przyzwyczai, wszystkie te problemy stają się niemalże niezauważalne.
Układ jezdny przystosowany jest raczej do niższych prędkości. Przy większych prędkościach wchodząc w zakręt można się nieco wystraszyć, a jak jeszcze w takim zakręcie będzie jakaś dziura to już zawał murowany.
Jeśli chodzi o widoczność \"do przodu\" to nie można mieć zastrzeżeń, gdyż praktycznie wszystko widać. Gorzej może być np. przy cofaniu, gdzie ta widoczność jest już nieco gorsza. Przy 3 osobach na tylnej kanapie (wysokich osobach) prawie nic we wstecznym lusterku nie widać.
Jak na auto tej klasy, to nie jest źle. Wszystko jest w zasięgu rąk kierowcy, a także pasażera. No może brakuje trochę np pilota do radia, ale nie przesadzajmy, w lanosie jest wszystko na swoim miejscu.
Można mieć kilka zastrzeżeń. Dość długie nagrzewanie się silnika, głównie zimą, sprawia, że początkowo musimy trochę pomarznąć. Gdy jest trochę wilgotniej, to może zdarzyć się problem z parowaniem szyb, szczególnie tylnych bocznych, które nie są ogrzewane. No i największa wada... Strasznie szybko niszczą się cięgna od pokręteł... Mi np w środku zimy pękła linka od kierunku nawiewu i została na twarz, a szyba sobie przymarzała.
Przestrzeń zależy oczywiście od tego, do czego ktoś jest przyzwyczajony. Mi miejsca nie brakuje, pasażer z przodu także narzekać nie powinien. Najgorzej mają pasażerowie z tyłu, chociaż u mnie przyjęło się, że mężczyźni siadają z przodu, natomiast kobiety z tyłu i wtedy każdy spokojnie się mieści.
To chyba jedna z wad lanosa... Już przy 110 km/h praca odgłosy spoza samochodu potrafią zagłuszyć radio, a przy nieco większych prędkościach ciężko jest się nawet porozumiewać. Silnik słychać, gdy przekroczy się np 3,5 tyś obrotów. Chociaż mi osobiście to nie przeszkadza... ładny jest to dźwięk :)
Z jednej strony Lanos potrafi spalić ogromne ilości paliwa, nawet przy dość ekonomicznej jeździe. No ale od czego są teraz instalacje LPG. Właśnie z powodu dużego spalania, mam zamiar taką instalację założyć. Z drugiej jednak strony to co stracimy na paliwie, zyskujemy przy serwisie. Części są śmiesznie tanie, podobnie przeglądy... Przykładowo serwis z wymianą kilku drobnych części kosztował mniej przy oryginalnych częściach a ASO, niż w innym serwisie.
Zastanawiam się ile jest samochodów, które przy dość dobrym przebiegu i dość niskim wieku kosztują tylko tyle. Podobnie z nowymi w tamtych czasach. Jaki inny samochód prosto z salonu kosztował 40 tyś? No oczywiście poza innymi Daewoo... A jakość? Mogłoby być lepiej, ale za takie pieniądze nie można narzekać. Moja ocena jest pozytywna.
Jakby nie patrzeć to nie ma tego dużo. Oczywiste w lanosie uszkodzenie linki nawiewu... Do tego dostanie się wilgoci w okolice oświetlenia tablicy rejestracyjnej, przez co klosik pękł, a wkręty zardzewiały. No i jeszcze może włącznik radia (firmy daewoo), potrafi działać od wstrząsów.
Przejeżdżone tylko 50 tyś kilometrów przez blisko 10 lat to może dość mało, aby o takich awariach pisać. Myślę, że nie pasuje to do poważnych usterek, ale w moim samochodzie była najpoważniejsza :) Pęknięta sprężyna zawieszenia w tylnym kole.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i 16V 100KM 74kW [l/100km]

8,7