Ocena kierowcy - Daewoo Matiz

Silnik 0.8 i 51KM 38kW
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Daewoo Matiz 0.8 i 51KM 38kW 1997-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Niezawodność silnika i ogólnie samochodu.
Ceny używanych samochodów Daewoo Matiz są wysokie i to chyba najlepsza opinia o tych samochodach. Silnik mógłby mieć więcej mocy, ale to tylko pojemność 800 ccm wiec i tak jest super. Oznak korozji nie widać mimo 9 lat ! Tylko ze mój sprzęt miał konserwacje profili zamknietych i spodu środkami antykorozyjnymi.
Skrzynia ma taki mankament ze przy redukcji z 3 biegu na 2 bieg ( lub ogólnie redukcji z wyższego na 2 bieg ) trzeba puścic sprzęgło lekko nieznacznie dodać gazu i potem na sprzęgle wbić 2 bieg. Przy normalnej zmianie biegów tj z jedynki na dwójkę przy ruszaniu nie ma problemów z dwójką.
Mam wersje bez wspomagania kierownicy. Kwestia przyzwyczajenia, ale dla kobiety proponowałbym głownie wersje ze wspomaganiem, szczególnie jeśli owa Pani mieszkałaby w mieście.
Bardzo dobra widoczność.
Siedzi się dość wysoko w porównaniu do samochodu np. Daewoo Espero.
Mam wersje bez klimatyzacji. Wentylacja i ogrzewanie spisuje się dobrze.
Miejsca jest dość jak dla 4 osób. 5 osób też wejdzie bez problemu, ale na trase to nie jest dobre rozwiązanie.
Silnik jest cichutki, tak samo jak układ wydechowy. Układ jezdny jest słyszalny natomiast we wnętrzu. Jak ktoś ma zużyte łożyska w kołach to jest głośno.
Cykl mieszany ( miasto 40 %, poza miastem 60 % ) pali ok 5 litrów nawet poniżej. Na trasie przy prędkosci 90 - 100 km/h 4,5 litra ! Na autostradzie Wrocław - Kraków non stop 130-140 km/h spalił 5,5 litra. ( jechaliśmy w dwie osoby latem ). W mieście ( mieszkam we Wrocławiu ) nigdy nie mierzyłem dokładnie, ale patrząc ile kilometrów jest zrobionych a ile tankuje to myślę ze 6 litrów spali.
Najlepsze auto w stosunku ceny do jakości. Cenny części zamiennych bajecznie tanie ! Nawet oryginalne części są tanie !
To autko zaskakuje najbardziej pod względem niezawodoności. Zrobione ma 175 tys. km i nigdy nic poważnego się nie zepsuło. Jedynie materiały eksploatacyjne jak oleje, filtry ( co 15 tys km półsyntetyk ), klocki hamulcowe i tarcza sprzęgła ( po 100 kkm ), akumulator ( po 150 kkm )szczęki hamulcowe tył ( po 170 kkm ! ), łożyska na tylnych kołach i tłumik środkowy ( po 170 kkm ! ). Podobno łożyska w Matizach/Tico na tylnej osi lubią padać i wyć. U mnie także musiały zostać wymienione. PS dobre łożyka np. polskie FŁT lub łożyska firmy SAF rozwiązują problem - unikać łożysk firmy CX ! Czyli same podstawowe rzeczy, które w najlepszych autach podlegają okresowej wymianie.
j.w. Technologia japońska jest tutaj bardzo dobrze widoczna. Zero poważnych usterek !

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.8 i 51KM 38kW [l/100km]

5,1