Ocena kierowcy - Daewoo Tico

Radek, 11 lat temu
Rok produkcji 1999
Daewoo Tico 0.8 41KM 30kW 1991-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik jest genialny. NIGDY nie zawiódł, nie wziął ani grama oleju. Nieważne czy -20, czy +35 - odpala w ciągu 1 sek. W ciągu 13 lat wymieniłem tylko górną uszczelkę (30 pln) z własnej inicjatywy i 2 razy świece.
Zawieszenie : Wymiana wahaczy i przegubów co 3 lata
Karoseria : Brak ocynkowancych blach - korozja
Polecam to auto do miasta, wszelkim posiadaczom małych firm, początkującym i niebogatym kierowcom. Do bólu proste, bez bajerów, a jednak na swój sposób dość nowoczesne. Bardzo praktyczne i zaskakująco niezawodne. Należy jedynie skupić się na kontroli zawieszenia co 2-3 lata, a części do niego są w śmiesznie tanie. Tani \"koń roboczy\", który nie zawodzi NIGDY. Nie robi żadnych niespodzianek rano przy odpalaniu, choćby na zewnątrz było -20 st. Zjeździłem nim całą Polskę wzdłuż i w szerz. Silnik uważam, za przebłysk geniuszu inżyniera, który go projektował.
Silnik to najmocniejszy punkt tego auta. Zaprojektowany przez Suzuki i kupiony w całości z prawem produkcji przez Daewoo. Odpala zawsze, nieważne czy -20 czy +35, załącza ssanie i jazda.
Może być, jak na auto tak małe i tanie. Drążek trochę długi, ale biegi wchodzą ok.
Zawieszenie bardzo miękkie. Szybko się zużywa (amortyzatory, przeguby, łożyska kół). Za to części zamienne zawieszenia w śmiesznie niskich cenach. Warto kupować najlepsze amortyzatory, żeby nie mieć problemu na parę lat. Zawieszenie i tak lepsze niż w Peugeocie 206, czy 406. Samochód z sporo mniejszym promieniem skrętu niż Yaris i w/w aut. Idealne do parkowania.
Widoczność do tyłu i do przodu bez porównania innymi samochodami.
Wykończenie wnętrza delikatnie mówiąc - spartańskie. Słabej jakości plastiki, tylko jeden schowek. Samochód ma za to 5 drzwi i to wcale nie najmniejszych. Kształt sześciany, z którego niektórzy się śmieją umożliwia transport rzeczy, o których inne auta mogą tylko pomarzyć. Składane tylne siedzenie sprawia, że tak naprawdę mamy mikro-vana.
Powyżej 90 km/h w samochodzie głośno. Można słuchać radia, choć mnie osobiści dźwięk silnika nie przeszkadza ani trochę. Z auta wycisnąłem 142 km/h w Niemczech, ale nie polecam takich eksperymentów, bo w aucie jest głośno jak w F-16.
W mieście przy spokojnej jeździe 5,5 litra na sto.
W tym samochodzie nie ma co się zepsuć. W trakcie 13 lat użytkowania: poluzowała się śruba przy tylnej półce, pękł uchwyt do zamykania drzwi od wewn., zardzewiała i odpadła osłona i rurka na kolektorze wydechowym. Wszystko naprawiłem zam przy pomocy jednego klucza i śrubokręta.
Usterki zawieszenia, są ogólną przypadłością, ale nie ma dramatu. Po prostu trzeba wymieniać amortyzatory, przeguby i łożyska co jakiś czas. W ciągu 13 lat użytkowania, mój egzemplarz miał 2 poważne stłuczki, więc zakładam, że ma to wpływ na późniejszą eksploatację.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.8 41KM 30kW [l/100km]

5,7