Ocena kierowcy - Fiat 500L Hatchback 5d Seria 2

Długi, 6 lat temu
Silnik 1.4 T-Jet 16v 120KM 88kW
Rok produkcji 2016
Fiat 500L Hatchback 5d Seria 2 1.4 T-Jet 16v 120KM 88kW 2015-2016 - Oceń swoje auto
Samochód oryginalny, bardzo praktyczny i w miarę ekonomiczny. Jestem zadowolony. Idealny dla małej rodziny (2 plus 2). Nadaje się nawet na dalekie wyprawy. Jeżeli ktoś szuka choć trochę sportowych wrażeń to ten samochód nie jest dla niego.
Wysoki moment obrotowy daje dużo przyjemności z jazdy. Nie trzeba wkręcić na wysokie obroty, żeby sprawnie wyprzedzać. Nawet na autostradzie jazda jest przyjemna i nie męczy. Silnik sprawia wrażenie jakby nie lubił wysokich obrotów.(pewnie przez turbinę).
Najsłabszy element samochodu. Działa bardzo poprawnie. Biegi wchodzą płynnie, nie chaczą ale zestopniowanie skrzyni do tego silnika to pomyłka. Jedynka śmiesznie krutka, jak w dostawczaku. Co prawda ma to taką zaletę, że nie trzeba się martwić przy ruszaniu, że silnik zgaśnie ale w dłuższym użytkowaniu jest to denerwujące. Przy ruszaniu bardzo łatwo zerwać przyczepność jeżeli doda się za dużo gazu. Właściwie skrzynia powinna mieć 5 biegów. Przy tym momencie obrotowym by wystarczyły. Mam wrażenie, że skrzynia była konstruowania do słabszej wersji.
Samochód prowadzi się bardzo dobrze. Zachowany jest kompromis pomiędzy pewnością prowadzenia a komfortem. Układ kierowniczy jest wystarczająco precyzyjny. Prowadzenie w zimie na śliskiej nawierzchni jest pewne i stabilne. Koleiny także nie robią żadnego wrażenia. Silny wiatr przy wyższych prędkościach mocno przeszkadza w prowadzeniu. Nie nadaje się do sportowej jazdy w zakrętach. To van. Ma wysoko środek ciężkości. Poza tym fotele mają słabe trzymanie boczne.
Auto niesłychanie komfortowe jak na swoje gabaryty. Jestem bardzo wysoki (210 cm) i jest mi na prawdę ciężko znaleźć samochód wygodny. Myślałem, że jestem skazany na limuzyny segmentu D i większe a tu proszę jaka niespodzianka. Pozycja za kierownicą dla mnie świetna. Nawet długie trasy nie sprawiają żadnego problemu. Wsiadanie i wysiadanie prawie jak w SUV-ie. Super. Pasażerowie na tylnej kanapie nawet za mną mają wystarczającą ilość miejsca na nogi. To żadkość nawet w samochodach wyższych klas.
Samochód bardzo praktyczny. Mnóstwo schowków, liczne udogodnienia dla dzieci. Bagażnik nie największy ale w tej klasie przoduje. Bardzo dobry system multimedialny. Sterowanie głosem bezbłędne i do tego po polsku. Dodatkowe wyposażenie może być bogate za rozsądne pieniądze.
Wentylacja i klimatyzacja działają bardzo sprawnie. Mają wystarczającą wydajność. Gdybym użytkował samochód wyłącznie na krótkich trasach to dałbym ocenę doskonałą. Niestety po ok godzinie jazdy, kiedy temperatura wewnątrz się ustabilizuje, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nie będę tego opisywał. Zajęłoby to zbyt wiele miejsca. W serwisie powiedzieli, że wszystko jest ok i dali mi do zrozumienia, że ze mną jest coś nie tak. No cóż, kto wie.
Ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów dużo większa niż można by się było spodziewać po wielkość samochodu.
Przy stałej prędkości, nawet wysokiej w samochodzie jest cicho. Można swobodnie rozmawiać lub słuchać radia. Przy dynamicznym przyspieszaniu jest głośno. W dodatku dźwięk silnika nie jest zbyt przyjemny, trochę jak w dieslu. Na całe szczęście dzięki dużemu momentowi obrotowemu, żadko trzeba silnik wkręcać na wysokie obroty.
Silnik to sprawdzona, bezawaryjną konstrukcja ale niezbyt nowoczesna, dlatego zużycie paliwa jest stosunkowo wysokie. Jeżdżę spokojnie i prawie w ogóle nie jeżdżę po mieście a średnie spalanie nie schodzi poniżej 7,5 litra. Koszty serwisu są rozsądne. Nie wiem jak koszty napraw bo jeszcze nic się nie zepsuło.
Fiat 500l jest naprawdę solidnym samochodem. Materiały wykończeniowe są dobrej jakości. Nic nie trzeszczy nic nie piszczy. Oczywiście truno szukać miękkich materiałów ale za to nie trzeba się martwić, że dzieciaki coś zniszczą. Uważam, że w tej cenie trudno było by znaleźć lepszy samochód tej wielkości.
Na razie nic się nie zepsuło.
Na razie nic się nie zepsuło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 T-Jet 16v 120KM 88kW [l/100km]

Fiat 500L Hatchback 5d Seria 2