Szukaj

Ocena kierowcy - Fiat Bertone X1/9

And1WT, 9 lat temu
Silnik 1.3 Exclusiv Serie 75KM 55kW
Rok produkcji 1978
Przebieg: 95 tys. km
Okres użytkowania: 2 lata
Fiat Bertone X1/9 1.3 Exclusiv Serie 75KM 55kW 1973-1979 - Oceń swoje auto
4,00
5% gorzej od średniej w segmencie
Kupiłby ponownie
Co pozytywnie zaskoczyło oceniającego:
Przeniesienie napędu : Tylny napęd z silnikiem z tyłu daję wiele frajdy
Uciążliwe usterki zgłoszone przez oceniającego:
Karoseria : Gnije na potęgę
Układ elektryczny : Częste drobne awarie
Układ hamulcowy : Zapowietrza się
5,0
Całokształt
Auto rewelacyjne. Bardzo niedoceniane i w ogóle nie znane. Za kwotę ok 15000PLN mamy świetny sportowy samochód. Super trzyma się drogi, prowadzi się jak gokart. Tylny napęd daje wiele frajdy z jazdy. Jest idealną alternatywą dla kogoś kto kocha zabytki a nie ma worka pieniędzy na jego zakup. Chociaż wyremontowanie go kosztuję majątek, a to za sprawą drogich części blacharskich.
Wrażenia
4,0
Silnik
Silnik 1.3 na wtrysku J-Tronic ze skrzynią IV biegową. Połaczenie dziwne ale bardzo fajne. Silnik chodzi ładnie, równo. Skrzynia czterobiegowa wykrzesiła z tego notoru dodatkowe konie. Biegi są krótkie, co pozwala na bardzo dobre przyspieszenie, ale za to spadła prędkość maksymalna. Chociaż z tą ostatnią nie jest tak źle. 150km/h to tak lekko :-)
4,0
Skrzynia biegów
Biegi są krótkie i bardzo dobrze. Daje to frajde z jazdy, szczególnie w mieście. Biegi wchodzą ciężko i \"metalicznie\" ja uważam to za plus. Lewarek jest krótki co powoduję że biegi wchodzą naprawdę ciężko :-) Minus to synchronizatory, szczególnie 3 biegu. Lecą na potęgę.
5,0
Układ jezdny
Auto niskie i dobrze wyważone. Mimo tego że silnik jest z tyłu to niezbyt to czuć. Kręta droga to dla X1/9 najlepsze miejsce. Nawet na seryjnych wąskich oponach daje świetnie radę.
Komfort
4,0
Widoczność
Samochód niewielki, siedzi się bardzo nisko co powoduję że widoczność nie jest najlepsza. Szczególnie w ruchu miejskim. Ta wada ma wpływ na inne pojazdy, po prostu iksa nie widać w lusterkach :-) Za plecami mamy od razu szybę co ma wpływ na manewrowanie w wąskich miejscach.
3,0
Ergonomia
Coś za coś. Miejsca w środku mało, dla wysokich osób jest jeszcze gorzej. Kolanami uderza się w konsolę, kierownicę czy korbki od szyb. Pasażer ma trochę lepiej. Schowek jest jeden. Bagażniki mikroskopijne (z przodu i z tyłu).
4,0
Wentylacja i ogrzewanie
Nie znam osoby która by iksem jeździła w zimę a w takich warunkach najlepiej sprawdzić działanie wentylacji i ogrzewania. W innych porach roku nie jest źle. Oczywiście najlepiej jest jeździć bez dachu, wtedy w ogóle nie ma problemu z tym tematem.
3,0
Przestrzeń dla kierowcy i pasażerów
Kierowca (szczególnie wysoki) raczej ma kiepskie miejsce pracy. Wsiada się ciężko bo auto jest bardzo niskie, wysiadanie jeszcze gorzej. Trzeba mieć dobre mięśnie nóg :-) Pozycja za kierownicą średnia. Kolanami dotykamy kierownicy, korbek od szyb czy lewarka. Pasażer ma trochę lepiej, miejsca na nogi wystarczająco.
3,0
Wyciszenie
Silnik umiejscowiony tuż za plecami raczej do cichych nie należy. Czujemy go dość mocno. Podmuchy wiatru czy w ogóle opór też słychać mocno. Ale czego się spodziewać po tak leciwej konstrukcji. Co ciekawe zdjęcie dachu nie powoduję znaczącego wzrostu hałasu.
Ekonomiczność
4,0
Łatwość utrzymania (pod względem kosztów)
Spalanie raczej w normie. Zależy jak kto jeździ i jaki ma silnik. 1.3 średnio pali jakieś 9 litrów, w trasie ta wartość spada o 1,5 litra. Chociaż mój egzemplarz z IV biegową skrzynią pali trochę więcej. Części blacharskie ceny kosmiczne. Mechaniczne można dopasować z innych modelów.
5,0
Stosunek jakość/cena
Kwota 15000PLN daje możliwość zakupu auta w dobrym stanie. Za kwotę 30000PLN mamy idealny stan, a nawet można znaleźć specjalną wersję. Ma sporo wad, które póxniej wychodzą ale i tak będzie jednym z lepszych modeli za te pieniądze na rynku aut zabytkowych.
Niezawodność
4,0
Bezawaryjność (drobiazgi)
Tutaj swoje robi wiek. Wnętrze do wytrzymałych nie należy więc czasem coś trzeba naprawić albo wymienić. W silniku raczej nic się nie dzieje. Jak bym miał typować to najczęściej leci elektryka.
4,0
Bezawaryjność (poważne usterki)
Auta tego typu nie robią dużych przebiegów więc poważne awarie są bardzo rzadko. Często nie wytrzymuję zawieszenie (amortyzatory, wahacze). No i pierwsza rzecz to blacharka. Auto gnije na potęgę. Jak ktoś dba i trzyma w garażu to auto pojeździ długo.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 Exclusiv Serie 75KM 55kW [l/100km]

Średnie zużycie
8,8
Minimalne średnie zużycie paliwa
8,0
Maksymalne średnie zużycie paliwa
11,5
Minimalne zużycie paliwa przy oszczędnej jeździe
6,8
Zobacz więcej na temat zużycia paliwa
Zobacz raport zużycia paliwa tego kierowcy
Czy ocena była przydatna?
Dyskusja
Ładowanie komentarzy...
Fiat Bertone X1/9