Ocena kierowcy - Fiat Brava

Silnik 1.9 JTD 105KM 77kW
Rok produkcji 2001
Okres użytkowania: 5 lat
Fiat Brava 1.9 JTD 105KM 77kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Ekonomiczność w spalaniu i serwisie, jednocześnie dynamika samochodu.
Generalnie jestem zadowolony, nawet bardzo. Myślę, że dużym kluczem do sukcesu jest pochodzenie samochodu, ale dotyczy to praktycznie każdej marki. Jeżeli ktoś kupi samochód powypadkowy, niedbale poskładany i ogólnie zaniedbany, to nie ma co liczyć na cuda. Ja samochód (jako ośmioletni) nabyłem od członka rodziny (I właściciela), samochód kupiony w polskim salonie, mimo to dość dobrze wyposażony (klimatyzacja automatyczna, dwie poduszki powietrzne, ABS, elektryczne szyby - szkoda, że tylko z przodu). Obecnie na liczniku 125 tys. km, spalanie bardzo przyzwoite, nawet w zimie nie przekroczyłem 6,7 litra. Średnio spala 5.5-6 litrów. Samochód nieco doinwestowałem, kupiłem niższe sprężyny (Weitec), amortyzatory (Bilstein) oraz rozpórkę (Sparco), felgi bez szaleństw - 15 calowe, opony 195/50, dołożyłem też chip BOX, generalnie po tym zmianach jeździ się bardzo przyjemnie, auto doskonale pokonuje i trzyma się w zakrętach, dynamika zadowalająca (zresztą przed tymi modyfikacjami też było całkiem nieźle). Co do stuków w środku..to jakoś u mnie raczej nic nie stuka czy puka, ogólnie awaryjność na niskim poziomie. Generalnie staram się dbać o samochód, jak coś wymaga naprawy, to nie czekam aż się całkiem rozleci, olej i wszystkie filtry wymieniam na czas, a w zimie stosuję dodatki do paliw. Dużym plusem są tanie i łatwo dostępne części. Samochód posiada też ciągle atrakcyjny (choć to rzecz gustu), lekko agresywny wygląd. Bagażnik jak na tą klasę całkiem spory (380l), dla porównania w Golfie III (320l). Co do korozji, to zauważyłem tylko pojedyncze punkty, najczęściej na dole, w miejscach uszkodzenia lakieru np. przez kamienie podczas jazdy. Staram się je usuwać, jak tylko zauważę. Niektórzy narzekają na reflektory, czytając opinie przed zakupem byłem pewny, że zaraz zmienię je na soczewkowe..a tu pozytywne zaskoczenie, widoczność w nocy całkiem dobra, a już jadąc na \"długich\" w ogóle nie ma na co narzekać. Reasumując przekonałem się do tej marki, zwłaszcza do fiatowskich silników JTD. Polecam auto wszystkim, którzy chcą mieć dobry samochód za stosunkowo niską cenę..jest tylko jeden problem (jak z każdym innym samochodem)..kupić auto z pewnej ręki, co często nie jest łatwe.
Silnik dynamiczny, bardzo oszczędny, mój styl raczej przeciętny, a spalanie nie przekracza 6l.
Działa pewnie i bezproblemowo.
Precyzyjny, ja dodatkowo obniżyłem samochód, założyłem też rozpórkę i nowe amortyzatory (Bilstein), po tych zmianach jeździ się wręcz rewelacyjnie, choć trzeba uważać na wysokie krawężniki.
Spalanie bardzo przyzwoite, nawet w zimie nie przekroczyłem 6,7 litra. Średnio spala 5.5-6 litrów. Na trasie można zejść poniżej 5 litrów. Mój styl jazdy raczej przeciętny, choć czasem mam \"cięższą nogę\". Jeżdżę średnio 60% miasto / 40% trasa.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 105KM 77kW [l/100km]

5,7