Ocena kierowcy - Fiat Linea Sedan

Tom, 3 lata temu
Rok produkcji 2011
Fiat Linea Sedan 1.4 77KM 57kW 2011-2013 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Mięciutko :-)
Karoseria : Ocynk czyli zero problemów z rdzą.
Lineę (rocznik 2008 ale nie było takiego w wyborze z listy) użytkuję od 4-rech lat. Zawsze mi się podobała gdy ją pierwszy raz zobaczyłem, ale nie przypuszczałem że będę ją mieć. Jest :-) Samochód przestronny wewnątrz, miejsca na przednich fotelach bardzo dużo. Z tyłu nikt nie marudzi na miejsce a jechałem już prawie 2000 km za jednym zamachem i narzekania z tyłu nie było. Zegary czytelne, podświetlenie pomarańczowe bardzo delikatne i nie rażące (oprócz kontrolki świateł drogowych, która po prostu bije po oczach!), doświetlenie kokpitu pomarańczowymi LED-ami w suficie - super: nie przeszkadza a wszystko widać w rejonie kokpitu więc na macanego się nie poruszamy. Lampka nad szybą b.fajnie pomyślana z dwoma przełącznikami: ON-AUTO-OFF oraz LEWA-OFF-PRAWA. Bardzo to przydatne gdy pasażer chce sobie zaświecić, nam nie oświetla miejsca i kompletnie nie przeszkadza zapalone w nocy światło wewnątrz. Lampka nad pasażerem b.dobrze doświetla całe wnętrze. Samochód wewnątrz bardzo cichy do ok. 100 km/h. Powyżej, zaczyna robić się głośno. No ale to nie wyścigowe auto a raczej do spokojnej jazdy; ja to przełykam. Komfort b.dobry. Może z RollsRoyce'm nie ma co porównywać, ale z podobnym segmentem Linea chyba wygrywa miękkością jazdy. Plastiki dobrze spasowane, w samochodzie mimo 12 lat nic nie trzeszczy i nie stuka. Blacha: super, nigdzie (!) po 12 latach nie bierze jej rdza! Ocynk dobrze położony przez Turków i mimo sporych odprysków lakieru na progach za przednimi kołami, widać nadal tam ocynk i zero rudej. Nic. Rdza chyba nie lubi tego auta ;-) (i oby jak najdłużej!). Wszystkie części karoserii dobrze spasowane i wyprofilowane. Oświetlenie na wysokim poziomie - cztery reflektory w czasie jazdy w nocy robią swoje (jak to poeta pisał: "Jak światłami przywalił, to się asfalt palił" ;-) ). Niestety po latach tworzywo kloszy wymaga renowacji bo zszarzało i zmatowiało. Tylne oświetlenie też wyraźne, znajomi mówią że b.dobrze go widać z tyłu. Brakuje tylko czujników cofania, bo wysoki kufer i jego niewidoczność może z początku sprawiać duuuże kłopoty podczas cofania i parkowania tyłem. Co ciekawe, w zderzaku tylnym od środka są oznakowania gdzie wstawić czujniki cofania więc nic tylko kupić zestaw za 40 zł i samemu zamontować - problem z cofaniem mamy z głowy. Bagażnik przestronny, po złożeniu tylnych siedzeń wchodzi towar długości 1,6 m lub po przekątnej 2 m. Niestety ja mam LPG więc w bagażniku jest koło które sporo zajmuje miejsca, bo nie jest to dojazdówka tylko pełnoprawne koło z oponą. Spalanie w mieście to ok 8,2, na trasie ~6/100. Najmniej udało mi się zejść do 5,2/100 ale jazda to już był ekonomiczny hardcore :-D Aha, no i samochód właściwie bezawaryjny. Tylko co roczne wymiany i naprawy elementów które się normalnie zużywają. Nie mam obaw puścić się nim w długą trasę. Polecam każdemu kto chce mieć fajne stylistycznie auto kosztujące w użytkowaniu śmieszne pieniądze.
...choć 77KM na dziś, na szybkich trasach to już za mało. Do reszty w sam raz.
Precyzyjna, dokładna i bezawaryjna.
Ocynk i wykończenie na wysokim poziomie.
Uwaga na "znikających pieszych" którzy chowają się za przednimi słupkami szyby !!!
Masa miejsca. Jedyne co, to umiejscowienie podstaw do kubeczków jakieś z czapy - nic tam nie wejdzie a jeśli już, to gałką biegów będziemy je wywracać więc bez sensu.
Super do 100 km/h i 3000 obr/min.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 77KM 57kW [l/100km]

7,8