Ocena kierowcy - Fiat Linea Sedan

Rok produkcji 2008
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Linea Sedan 1.4 T-Jet 16v 120KM 88kW 2007-2010 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny
Auto użytkowane przez rodzinę 4-osobową. Przebiegi 10-12k km rocznie. Dwie małe awarie a tak to tylko wymiany związane ze zużyciem. Rewelacyjny silnik, który teraz powoduje, że jak szukam nowego samochodu i silnik ma być lepszy, to koszty rosną znacznie.
Najlepsze co mogło się temu samochodowi zdarzyć to ten silniczek. Bardzo dynamiczny przy małych prędkościach, fajnie wchodzi na obroty. Na autostradzie też potrafi przyspieszać.
Brakuje mi 6 biegu - szczególnie na autostradzie. Nie miałem nigdy problemu z wbijaniem któregoś z biegów.
Przy zakrętach czuć, że ma dosyć wysoko środek ciężkości, przez co czuć "przeciążenia" na boki. Na drodze oczywiście czuć wyboje, ale zawieszenie nie boi się dziur. Żona czasem traktowała samochód jak terenówkę wjeżdzając nie raz w większe błoto niż powinna.
Trochę odprysków i zarysowań się pojawiło, ale nigdzie rdza nie wchodzi, mimo że nie robiłem nic z tymi miejscami.
Przednie słupki mogły by być węższe, szczególnie odczuwalne jest to wieczorami. Do tyłu widać dużo, choć przy parkowaniu ciężko wyczuć dystans.
Dla mnie wszystko na miejscu, nie musiałem nigdy niczego szukać. Czasem nawet łapałem się na tym, że zamiast używać funkcji multimedialnych z kierownicy ręka szła w kierunku konsoli.
Niby grzeje, niby chłodzi, ale mogło by lepiej. Nawet wydawało mi się, że brakuje środka do klimatyzacji i po uzupełnieniu sytuacja była tylko niewiele lepsza.
Wielkoludem nie jestem (174cm) i zawsze wydawało mi się że jest wystarczająco miejsca. Z tyłu przy dwóch fotelikach trzecia osoba raczej walczy o przetrwanie niż o wygodę.
Przyspieszenie samochodu słychać zawsze i to nawet lubię, ze względu na dźwięk silnika, ale jednak przy prędkościach autostradowych (130+) w samochodzie jest już dosyć głośno - do rozmów trzeba podnieść głos.
Żadne koszty mnie nie zaskoczyły, czy to napraw czy serwisowania. Generalnie mimo, że samochód nie jest bardzo popularny, ale raczej każdy mechanik go "ogarnie". Spalanie akceptowalne :)
Nie wiem czy znalazłbym w tych pieniądzach samochód który spełniałby wszystkie kryteria które spełnia Linea.
W sumie to niewiele się działo: pęknięta kratka wentylacji, ułamany daszek nad kierowcą. Słabo trzyma mi ręczny, ale zrzucam to na karb mojej żony, która drążek hamulca ręcznego ciągnie zawsze tak mocno, że po jakimś czasie, lepiej go nie zostawiać na bardziej stromym podjeździe. Dużym minusem jest elektryka, światła wymieniałem regularnie kilka razy w roku (czy to przednie, czy tylne [słaby dostęp], czy od tablicy rejetracyjnej).
Przez 12 lat jedyne co mi się przytrafiło to: zerwana linka od skrzyni biegów (są dwie i działały mi tylko biegi 1/3/5), awaria wysprzęglika - sprzęgło zostało w podłodze.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 T-Jet 16v 120KM 88kW [l/100km]

9,4