Ocena kierowcy - Fiat Linea Sedan

Lupino, 15 lat temu
Silnik 1.3 16v Multijet 90KM 66kW
Rok produkcji 2008
Fiat Linea Sedan 1.3 16v Multijet 90KM 66kW 2007-2010 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : ABS + EBD to jest to!
Jeździłem różnymi markami i mogę śmiało powiedzieć że jest dobrze. Dziwi mnie natomiast to, że Fiat mając tak udane auto np w wersji Dynammic nie przewiduje mocniejszego silnika i mozliwości wyboru tapicerki! Tapicerę w wrsji Emotion chyba jakiś daltonista projektował. Lepiej wybrać Dynamic, dodać auto-klimę, mp3 i podłokietnik (jednocześnie otrzymujemy regulowany nawiew na tylne siedzenia) to wystarczy.
Do jazdy po polski drogach idealny. Jest elastyczny i na 5 biegu można bez problemu wyprzedzać.
Powinna być bardziej precyzyjna.
Udane zawieszenie, Jedynie na poprzecznych progach źle się spisuje. To nie prawda co napisali w jakimś artykule, że Linea ma "gumową kierownicę"
Widoczność idealna. Lusterka wsteczne załatwiają całą sprawę. Przy podniesionych dwóch zagłówkach z tyłu widać wszystko. Czujnik cofania jest zbędny. Jedynie deska rozdzielcza powinna być bardziej matowa żeby nie odbijała się w przedniej szybie przy silnym słońcu.
Jest dobrze. Choć mogło być lepiej. Komuter ma 3 liczniki przebiegów! Pokazuje to co trzeba, brakuje jedynie zużycia ilości paliwa od tankowania. Otwieranie bagażnika pilotem to jest to! Co bym zmienił? 1. Większe schowki w przednich drzwiach. Nie mieści się nawet atlas. 2. Inaczej wyprofilowana konsola średkowa bo butelka z wodą przeszkadza w zmianie biegów 3. Za mało schowków. pod siedzeniami jest na tyle miejsca że mogli coś tam zrobić wysuwanego. 4. Brak gniazda 12v w bagażniku i dla pasażerów z tyłu.
Opcja klimatyzacji "full auto" załatwia cała sprawę. To nie prawda że klima zwiększa zużycie paliwa w czasie jazdy. Chyba że ktoś stoi cały dzień w korku.
W porównaniu z Laguną Linea jest o 10 cm węższa ale w środku miejsca jest wystarczająca ilość. Nawet w 5 rosłych osób po 200 km jazdy nikt nie chciał wysiąść rozprostować nogi :) Bagażnik rekompensuje wszystkie niedogodności - 500l i po rozłożeniu siedzeń można przewieźć jeszcze więcej. Gdyby nadwozie było typu "liftback" byłby to jeżdżący ideał.
Liczyłem na więcej. Praca silnika nie przeszkadza, ale jest za głośno w czasie jazdy pow. 120 km/h - szum powietrza i kół denerwuje.
Zużycie paliwa to duży plus tega auta. Na baku 45l można przejechać ponad 1000 km. Po 6500 km średnie zużycie wynosi 5.1 l. Dla przykładu trasa Kraków - Wrocław - Zielona Góra - Kostrzyn i z powrotem (ok 1200 km) zużycie średnie - 5.1 l przy prędkości średniej 80 km/h 4 osobach i pełnym bagażniku .
Na ulicach robi duże wrażenie, chyba się ludziom podoba. Mam Fiata Punto od nowości - fakt serwisowany - po 5 latach i 135tys nie miałem (odpukać) żadnej usterki! W Lagunie też od nowości po 70 tys poszła jedna sonda Lambda (2 tys PLN !) a po 90 tys wymieniałem zawieszenie. Auto ma 2 miesiące. Nie wiem jak będzie dalej, ale jeżeli Linea będzie tak niezawodna jak Punto to chyba nic więcej nie trzeba. Przed kupnem zrobiłem przegląd całego rynku aut tej wielkości. Nie da się kupić podobnego auta tych rozmiarów za 60 tys PLN z roczika 2008. Minusem jest czas oczekiwania - 2 mies. Gdyby ktoś wybierał wersję z silnikiem benzynowym 77 KM to odradzam - spalania i ogólna niemoc tego auta potrafi człowieka załamać.
1. Wskaźnik paliwa źle wskazuje. Nie byłem jeszcze w serwisie ale jest to denerwująca niedogodność. Przy zapalonej rezerwie wskaźnik spada gwałtownie do zera. po zatankowaniu do pełna okazuje sie że weszło jedynie 38 l. 2. Przy pierwszym tankowaniu klapka wlewu paliwa nie chciała się zamykać - bolec odbijający na sprężynie był za długi o 10 mm! Po skróceniu i przesmarowaniu wazeliną jest ok. 3. Radio ma źle dobraną charakterystykę głoścości. Na 1 stopniu jest za głośno. 4. Dziwnie świecą światła przednie. Wydaje mi się że za bardzo oświetlają lewą strnę a za mało pobocze z prawej - polecam przed wyjechaniem z salonu sprawdzić ustawienie świateł. 5. Przycisk otwierania bagażnika na konsoli powinieno być bardziej oddalony od pogrzewania szyby tylnej bo bardzo łatwo w czasie jazdy przypadkiem otworzyć bagażnik !
Brak poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.3 16v Multijet 90KM 66kW [l/100km]