Ocena kierowcy - Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d

Gołąb, 17 lat temu
Silnik 1.4 8v 77KM 57kW
Rok produkcji 2006
Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d 1.4 8v 77KM 57kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Bardzo udane auto, najładniejszy model Fiata :) Kołpaki naśladujące felgi to jest to :P Ilość elektroniki zaskakuje. Zwraca uwagę ludzi na ulicy, a osobiście jestem zadowolony z zakupu!
Silnik po wyjeździe z salonu był bardzo mułowaty. Obecnie po przejechaniu 6000 kilometrów jest bardzo odczuwalnie dynamiczniejszy i już zaczyna mi się podobać :D Bardzo przyjemnie się jeździ... Mocy niestety brakuje od 140 km/h w góre :) Narazie jechałem 160 km/ha można szybciej.
Skrzynia biegów działa bardzo dobrze, nie ma problemów z wrzucaniem wstecznego pod warunkiem że przytrzyma się wcześniej wciśnięte sprzęgło przez 2 sekundy. Krótki skok lewarka. Skrzynia ma krótkie przełożenia przez co możliwe jest wyprzedzanie na 5 biegu. Przy 100 km/h ma już 3000 obrotów, pomimo tego jest cicho. Warto dokupić 6 bieg za 1500 złotych. Ja niestety mam 5 biegów, choć czasem wręcz szukam kolejnego biegu, bo auto na 5ce rozpędza sie niemal tak samo dynamicznie jak na 4ce to jestem zadowolony tym co mam :P
Wyśmienite prowadzenie, umiarkowane przechyły, natomiast cierpi na tym komfort. Resorowanie jest średnie. Zawieszenie ewidentnie nie zostało dostrojone do naszych dróg. Jeśli jedziemy po równym asfalcie to aż prosi się o szybkie wejście w zakręt. Osobiście bardzo to lubię :) Do tego standardowo 15 calowe opony to również poprawiają prowadzenie.
Tutaj nie jest kolorowo. O ile nachylona pod dużym kątem szyba przednia i co za tym idzie kolosalnych rozmiarów deska rozdzielcza bardzo mi się podobają o tyle szerokie słupki znacznie utrudniają widzenie w zakrętach. Nie pomagają boczne małe szybki obok lusterek. Widoczność do tyłu fatalna, szyba wydaje się bardzo mała zaś słupki tylne są bardzo szerokie. Widoczność przez szyby boczne jest w miarę dobra.
W sumie jest dosłownie kilka detali do których mogę się przyczepić. Głównym mankamentem są pokrętła regulacji kąta nachylenia foteli przednich umieszczone po zewnętrznej stronie zo bardzo utrudnia dostęp do nich. Znacznie lepszym pomysłem byłoby umieszczenie ich po wewnętrznych stronach. Drugim mankamentem który zauważyłem jest to, iż osłony przeciwsłoneczne w końcowej fazie rozłożenia wskakują od razu pod samą szybę. Gdy słońce znajduje się na określonym poziomie zamiast regulować sobie osłonę muszę podnosić bądź opuszczać fotel. W sumie to by było na tyle, reszta jest jak najbardziej uporządkowana!
Nawiew jest dobry, nie mam klimatyzacji niestety. Ogrzewanie sprawdzę dopiero w zimie :) Jedyne moje zastrzeżenie to to, że już na 2 biegu zbyt wyraźnie słychać pracę wentylatora.
W sumie to z samochodów które "badałem" przed zakupem największy, najwygodniejszy! Czwórka pasażerów podróżuje tutaj bardzo komfortowo. Wygodne fotele, dobre podparcie tyłeczka w zakrętach, zbyt słabe podparcie pleców. To tyle :) Możliwy bagażnik chociaż wysoki próg!
Wyciszenie silnika bardzo dobre. Słychać za to bardzo dobitnie na poprzecznych wybojach zawieszenie. Plastiki mimo że bardzo plastikowe :P są dobrze zmontowane, nie trzeszczą. Za to wykończenie tylnej kanapy to słychać nawet w kabienie przy przejeżdżaniu przez dziury. To słaby punkt tego auta. Standardowe głośniki szczególnie te z przodu są dosyć mocne i przy maksymalnym basie wprawiają w drgania tapicerkę drzwi. Średni bas to normalnie jak z subwoofera! Podczas jazdy nie słychać, na postoju owszem. Nie lubię tego :( Nie obniżę swojej oceny już za opony bo można je zmienić w każdym momencie ale seryjne Pirelki są strasznie głośne, wręcz huczą na chropowatym asfalcie. Co do przyczepności to nawet na mokrym byłem zaskoczony że tak dobrze sobie radzą! Ogólnie autko jest dobrze wyciszone.
Wraz z przejeżdżanymi kilometrami i docieraniem się silnika spada zapotrzebowanie na paliwo. W tabelce podaje spalanie po przebiegu 6000 km, dane jakie wyświetlił komputer. Gwarancja jest więc narazie o ceny napraw się nie martwię :) Cen przeglądów powiem szczerze że nie znam narazie.
Nie powiem mógłby mieć tą klime w standardzie ale tak do dobrze. Za 45 tys. 2 poduchy, ABS, EBD, elektryczne szybki, lusterka elektryczne i podgrzewane, centralny z pilotem, komputer pokładowy, wspomaganko elektryczne, doskonałej jakości odtwarzaczem CD Blaupunkt ze sterowaniem w kierownicy, ciekawy stylistycznie, duży i wygodny. Jestem zadowolony z zakupu :) Kupiłem dodatkowo alarm, osłony pod silnik, pokrowce, jeszcze potrzebuje chlapaczy, listew progowych no i oponek zimowych!
Maksymalnej noty tutaj dać nie mogę gdyż wadą fabryczną były słabo działające klamki tylne. Miałem też wadliwą śróbkę od prowadnicy szyby w drzwiach kierowcy przez co po opuszczeniu trochę stukało na wybojach. Naprawiono bez problemu w serwisie. Co wykończenia klapy tylnej to żeby jej nie słyszeć kompletnie to chyba by wypadało jakąś gąbke podłożyć pod ten plastik i styknie :P W egzemplarzach nowszych od mojego pojawiały się też jako wady wieku dziecięcego usterki przekładni kierowniczej i schowka, zostały wyeliminowane :) A no i jeszcze troche cięzko zamykają mi sie drzwi od kierowcy, chyba też się do nich przejade bo nie lubię trzaskać...
Brak usterek, oby tak dalej...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 8v 77KM 57kW [l/100km]

6,6