Ocena kierowcy - Fiat Punto Punto 2012 Hatchback 5d

Piotr, 7 lat temu
Silnik 1.4 8v 77KM 57kW
Rok produkcji 2014
Fiat Punto Punto 2012 Hatchback 5d 1.4 8v 77KM 57kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Inne : To, że okazał się solidnym i niezawodnym samochodem, który użytkuje się bardzo sympatycznie.
Po niespełna 3 latach użytkowania i przejechaniu 54 000 km stwierdzam, że zakup był trafiony (auto z salonu). Pamiętając rzecz jasna o charakterze Punciaka i wybaczając mu oczywiste niedogodności, kiedy musiał udawać auto z innego segmentu (to nie jest auto na autostradę). Oczywiście w miarę jedzenia apetyt wzrasta i dziś prawdopodobnie rozglądałbym się za jakimś mocniejszym i wygodniejszym kompaktem, ale póki co fiacik sprawuje się wzorowo i pewnie pojeżdżę nim jeszcze kilka lat. W dalszym ciągu uważam go za bardzo sensowne wozidełko w tym przedziale cenowym.
Silnik - jak ktoś tu wspomniał - rzeczywiście jest trochę za słaby. Da się nim jechać bez problemu po autostradzie 150-160 km/h i to dłuższy czas (wir w baku), da się nim jechać ekonomicznie (można zejść poniżej 5l/100 km na drogach krajowych, jeżdżąc sprawnie - zawsze poniżej 6 l), ALE pod nogą jednak brakuje, zwłaszcza w dole (do 3000 obr. nic się nie dzieje, auto ciągnie najlepiej 3500-4500) czy kiedy wsiądzie 4 osoby. Na plus kultura pracy, sympatyczny pomruk, wzorowy start-stop i całkowita bezawaryjność.
Nie jest to górna półka, ale zarzucić jej w zasadzie nic nie można. Traktowana łagodnie odwdzięcza się kulturalną pracą. BARDZO brakuje 6 biegu na trasie.
Przed zakupem czytałem grymaszenia o układzie jezdnym i to się niestety potwierdza. W spokojniej jeździe po mieście wszystko jest ok, ale w trasie "pływa", zwłaszcza na prostej. Amortyzacja jest w porządku i w sam raz na polskie warunki, ale chętnie poświęciłbym część komfortu w zamian za pewność prowadzenia i komunikację kierownicy z kołami. Niestety jest też bardzo podatny na boczne podmuchy. W rodzinie jest też fiesta i pod względem prowadzenia różnica jest kolosalna (na korzyść fiesty oczywiście).
Z widocznością jest kiepsko. Kształt nadwozia i udawanie maseratti zrobiło swoje: przy parkowaniu nauczyłem się używać lusterek (skądinąd dużych i fajnych) i rozglądać sto razy we wszystkie strony. Wolę parkować służbowym superbem niż swoją kropką. Na krzyżówkach też bywa słabo pod tym względem i to we wszystkie strony.
Obsługa jest przyjemna i miło się nim jeździ. Wszystko jest gdzie ma być i działa jak przewidziano. Wbrew pochlebnym opiniom na temat siedzeń, ja nie potrafię jakoś znaleźć optymalnej pozycji za kierownicą - w innych samochodach siedzi mi się znacznie wygodniej. Generalnie jednak jest ok.
Ktoś tu pisał o kiepskiej wentylacji - u mnie wszystko jest w porządku i działa jak należy. Dość szybko auto się odmraża i grzeje, równie sprawnie chłodzi w upały. AC nie jest automatyczna, więc trzeba się trochę pogimnastykować z pokrętłami, ale zarówno przy -20 st. czy na trasie przez całą Polskę przy +30 st. - jak dla mnie - wentylacja sprawdza się więcej niż wystarczająco.
Ja nie narzekam, pasażerowie obok nie narzekają, pasażerowie z tyłu bywali zaskoczeni, że więcej miejsca z tyłu u mnie niż w ich teoretycznie większych autach. Bagażnika czasami przydałoby się ze 100 l więcej.
To zależy kto czego oczekuje, ale do 90-100 km/h wydaje mi się bardzo w porządku. Powyżej 120 zaczyna się dość głośno.
Namawiano mnie na dorzucenie LPG, ale nie chciało mi się w to bawić, nadto - jak widać po kilometrażu - nie tłukę setek tysięcy km, więc nie ma ciśnienia w sprawie kosztów paliwa. Tym bardziej, że gaz traktowany spokojnie odwdzięcza się bardzo sensownym spalaniem. Przeglądy tanie, naprawy też.
Za tak spore autko seg. B, mające wszystko, co niezbędne, niezawodne i wciąż wyglądające sympatycznie - rewelacyjny stosunek cena/jakość (zapłaciłem 42 000 z groszami).
Przez 3 lata miałem 2 (słownie: dwie) usterki: wymieniłem podświetlenie jednego z pokręteł wentylacji oraz żarówki do jazdy dziennej (jedna padła po ok. 45 000 km). Dlatego z rozbawieniem czytam wszystkie mity o Fiatach oraz z rozbrajającym uśmiechem patrzę, jak auta z floty regularnie co kilka miesięcy lądują w serwisie. Pewnie, że różnica w użytkowaniu duża, ale satysfakcja jest. ;)
Żadnych. Nada. Niente. Nothing.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 8v 77KM 57kW [l/100km]

5,8