Ocena kierowcy - Fiat Siena

Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Siena 1.2 8V 75KM 55kW 1997-2002 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : alternator
Inne : wydech
Kupiłem wersję okrojoną ze wszystkiego. Bez poduszek powietrznych, bez radia, bez klimatyzacji, elektrycznych lusterek i takich tam. Samochód w wersji EL miał jednak lakier metalik, blokadę skrzyni biegów, fabryczny immobilajzer, dzieloną tylną kanapę i dywaniki welurowe :). Ma olbrzymi bagażnik choć psuje on estetykę samochodu z tyłu. Nie zwracałem uwagi na bezpieczeństwo, chociaż po przesiadce z UNO na pewno jest ono wyższe.
Silnik o mocy 75KM jest za słaby do tego samochodu. Przy pełnym zapakowaniu brakuje mocy przy wyprzedzaniu. Pod górkę mu cężko.
Twardy, choć nie każdy to lubi. Amortyzatory dobrze dobrane. Diagnosta powiedział mi kiedyś, że jeszcze mu się nie zdażyło odesłać Sieny za amortyzatory na warsztat. Nisetety pochyla się na zakrętach.
Niby kuper wysoki ale można się przyzwyczić. żle usytułowane przednie słupki. Już kilka razy zdarzyło mi się prawie najechać na przechodnia lub wjechać na skrzyżówanie pod koła komuś mimo że uczulony wcześniejszymi przypadkami specjalnie uważałem.
O.K. Choć ten samochód powinien mieć już obowiązkowo wspomaganie. Waży tonę. Ja problemów nie mam ale żona się męczy.
Po przesiadce z UNO wydawało mi się, że nagrzewa wnętrze momentalnie, ale...
Jak dla mnie wystarczająco (188cm/100kg), trochę gożej ajk jako pasażer usiądzie podobny morsik :). Z tyłu O.K może trochę gożej za kierowcą. Wysokoo osadzone przednie fotele zapewniają komfort stopom pasażerów z tyłu. Kolanka trochę gożej.
Silnika czasem nie słyszę. Już kilka razy wysiadłem i zapomniałem o zgaszeniu silnika. Przy wyższych obrotach gożej ale można podgłośnić radio :).
Miasto w lecie 8l/100km, w zimie 8,5l do 9,5l/100km. W trasie 6l/100km. Pierwszy 400zł, drugi 600zł. Po siedmiu latach 1000zł, ale uprzedzono mnie, że czeka mnie w najbliższym czasie wymiana sprzęgła, klocków hamulcowych i uszczelki pod głowicą (to drugi raz) i to też będzie koszt ok. 100zł. Zdecydowanie omijajcie ASO. Po pięciu latach do samochodu dołożyłem uwzględniając ceny przeglądów, napraw i zakup opon zimowych dosłownie 5000zł.
Samochody generalnie na polskim rynku są za drogie. W czasie gdy ja kupowałem Sienę jej cena wynosiła ok. 30000zł. W tym czasie pojawił się Renault Thalia za ok. 35000zł ale o wiele lepiej wyposażony.
Przepalające się żaróweczki kokpitu. Oprawka tylnej lampy oświetlenia wnętyrzna - złamany zatrzask. Potencjometr nawiewu powietrza. Poprostu pierdoły ale upierdliwe bo w ASO za wymianę, żarówki w kokpicie, żadają ok. 400zł za względu na trudny dostęp. Urwana osłona termiczna nad tłumikiem - przepalone miejsce zawieszenia. Oprawka lampki oświetleniowej 150zł.
Wyciek, płynu chłodzącego prawie do komory silnika (uszczelka pod głowicą), konieczność planowania głowicy, wydech komplet poza katalizatorem po 90tys. km. Alternator wynieniony dwukrotnie - pod koniec okresu gwarancyjnego (dwa lata) i po 5 latach.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 8V 75KM 55kW [l/100km]

7,8