Ocena kierowcy - Fiat Siena

krpablo, 13 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 103KM 76kW
Rok produkcji 1997
Fiat Siena 1.6 i 16V 103KM 76kW 1996-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Taki silnik + lekkie auto = w pewnych sytuacjach zrywanie asfaltu.
Układ elektryczny : Alternatory to chyba najbardziej znany słaby punkt tego autka...
Silnik : Wymieniłem kilka czujników, warto pilnować też krokowca.
Inne : Rozmaite drobiazgi we wnętrzu.
Temu autku należy się mocna czwórka. Spełni rolę auta miejskiego, rodzinnego, lekkiego dostawczaka dla malutkiego sklepu. Auto uniwersalnych zastosowań, w trasie będzie wygodne, na wakacje dowiezie... Tylko czemu tyle pije w mieście? :)
Silnik w tym samochodzie wg mnie całkiem dobry. Zdarza się zostawiać \"podmiejskich\" buraczków w \"tjóningowanych\" Golfach i BMW (a ja chciałem kiedyś Golfa mieć ;)). Dobra kultura pracy w moim egzemplarzu, niestety - za te cechy lubi wypić trochę benzyny... Elektronika made in Italy lubi najbardziej śródziemnomorską pogodę - trzeba zabezpieczać przed wilgocią, czasami wyskakują błędy nie wiadomo skąd żeby zaraz zniknąć.
Skrzynia nieco za krótka do tego auta, choć w połączeniu z tym silnikiem dość elastyczna. Z szybkością 50 km/h można jechać zarówno na 3, 4 jak i 5. biegu w zależności od tego, czy jedziemy spokojnie i oszczędnie, czy lubimy pocisnąć.
Układ jezdny ocenię jako przeciętny. Czasami jak za szybko weźmiemy zakręt, tył lubi sobie zaszaleć (zwłaszcza gdy jest niedociążony). Poza tym prowadzenie w miarę precyzyjne i pewne.
Widoczność z przodu pogarszają nieco szerokie słupki przed przednimi drzwiami. Do rozmiarów auta mimo, że niezbyt wielkie, trzeba się przyzwyczaić. Zwłaszcza, że widoczność do tyłu kończy się z tylną szybą, a przecież jeszcze jest paręnaście cm kufra!
Całkiem dobre rozmieszczenie przyrządów. Czytelna deska rozdzielcza, z regulowanym podświetleniem (jak ktoś ma wersję HL). Pozostałe włączniki rozlokowane dobrze. Dość wysoko umieszczone radio ułatwia posługiwanie się nim nawet podczas jazdy (zmiana głośności, ścieżki lub stacji).
Brakuje klimatyzacji, przynajmniej w moim autku. Ogrzewanie dość wydajne, natomiast czasami trzeba chwilę mocniej pogrzać żeby odparowała przednia szyba.
Jak na autko segmentu B - jest super. Wyższy kierowca ryzykuje obijaniem głową o sufit przy większych wybojach (ja mam 186 cm wzrostu). Wożę czasami komplet pasażerów (rodzinka, znajomi) i nikt jak do tej pory nie narzekał na przestrzeń z tyłu. Przepastny wręcz bagażnik powoduje, że Siena może pełnić rolę zarówno \"minibusa\" jak i \"małego dostawczaka\".
Niektórzy narzekają że przy większych szybkościach robi się głośno. Ja natomiast uważam (a jeździłem też po trasach z szybkościami przekraczającymi 120 km/h) że nie ma się do czego przyczepić. Głośno się robi dopiero przy wysokich obrotach, których rzadko kiedy się używa.
Oj, tu się mojej kochanej Sienie dostanie za paliwożerność. Mój egzemplarz w zakorkowanym mieście i przy deptaniu potrafi wypić nawet 12l/100 km. Za to w trasie - poezja. Około 6.5 litra na 100 km przy szybkościach rzędu 100-120 km/h. Koszty napraw w normie, niezbyt wygórowane zwłaszcza, jak ma się fachowca pod ręką (który notabene swego czasu pracował w ASO Fiata). Ceny niektórych elektronicznych części potrafią być po prostu wygórowane.
Cóż tu więcej napisać - można oczekiwać nieco lepszej jakości za takie pieniądze. Dam jednak za jakość/cena ocenę 4 (czyt. wymieniasz co trzeba i tankujesz = jeździsz bez problemu) :).
Jest dokładnie, jak mówi ocena - przeciętnie. Czasem występują drobne, uprzykrzające życie usterki typu brak kontaktowania przycisków (np. od szyb) itp. Na to jednak nie za bardzo mamy wpływ.
Te silniki są oceniane różnie, jednakże ja uważam, że jeśli serwisujemy auto u fachowca i pilnujemy wymiany ważnych elementów eksploatacyjnych oraz płynów - będzie OK. Kluczowa sprawa to wszelkiego rodzaju płyny, klocki hamulcowe, paski napędowe itp itd. Lubią się psuć alternatory (puchną i zawieszają się).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 103KM 76kW [l/100km]

8,3