Ocena kierowcy - Ford Contour

sp5ssy@poczta.onet.pl, 19 lat temu
Silnik 2.5 i 24V GL 165KM 121kW
Rok produkcji 1995
Ford Contour 2.5 i 24V GL 165KM 121kW 1994-1997 - Oceń swoje auto
Troszkę zadziorny wygląd, duża moc silnika, komfort jazdy czerpany z automatu, mnóstwo dodatków umilających użytkowanie czynią ten samochód naprawdę atrakcyjnym. I to brzmienie V6. Po prostu rasowe nawet na zwykłym tłumiku i bez żadnych wynalazków na końcu rury wydechowej. I na koniec jeden mankament ale może i dobrze, że jest. Przy 110 milach/h (180km/h) elektronika odcina paliwo.
To jednak V6, jak na amerykański silnik ma małą pojemność ale na polskie warunki 170KM to wg mnie zupełnie wystarczy. Trochę mocy tracone jest na automatyczną skrzynię biegów ale chociaż ze świateł nie jest się pierwszym to gdy konkurencja wrzuca dwójkę już ją dochodzisz, a potem oglądasz w lusterku :-)
U mnie automatyczna i po remoncie (to sprawa "ciężkiej nogi" poprzedniego właściciela). Jeśli ktoś lubi wachlować drążkiem będzie zawiedziony ale ja delektuje się tym od 3 lat. Niestety w holowaniu droga przyjemność (tylko laweta). W/g opinii speca od automatów Ford nie robi dobrych skrzyń więc należy traktować je delikatnie
Jest sztywny co nie daje komfortu jazdy na naszych dziurawych drogach, ale w zakrętach i czuciu auta niezastąpiony.
Nie mam większych zastrzeżeń. OK
Wszystko na miejscu w zasięgu ręki. Pełna elektryka, podświetlane lusterka w obu osłonach przeciwsłonecznych, zamków (z zewnątrz) i wewnętrznych klamek. Niestety brak podgrzewanych siedzeń co przy skórzanej tapicerce jest wręcz obowiązkowe. Pakowne dwa schowki. Bagażnik - rewelacja. Jestem w stanie włożyć w niego więcej niż do Nubiry Kombi !
Problemy ze sprężarką od klimatyzacji, ale poza tym bez zarzutu, przemyślane rozwiązania.
To właśnie pierwszy poważny mankament. Duże osoby nie mogą liczyć na wygodę na tylnej kanapie. Jeśli jeszcze z przodu siedzą wysokie osoby to z tyłu zaczyna być naprawdę ciasno. Jednak na przednich siedzeniach pełen komfort.
Mógłby być cichszy ale może to być sprawa indywidualna tego egzemplarza (powypadkowy)
I dużo i mało. W końcu to silnik z przed ponad 10 lat więc wymagać nie można zbyt wiele. Jeżdżąc delikatnie w trasie i nie przekraczając tych 120km/h około 10l benzyny na setkę. W mieście 13-14l. UWAGA brak świecącej kontrolki rezerwy paliwa więc trzeba obserwować wskaźnik. Części niestety nie wszystkie pasują od Mondeo np. lampy kierunkowskazów. Samochód niepopularny u nas więc z kompetentnym serwisem nie jest łatwo.
To zależy za ile się tem model Forda kupiło. Ale kilkanaście tysięcy za 10-cio latka z 2,5 litrowym silnikiem V6 i wszystkimi praktycznymi dodatkami to dobra cena nawet po wejściu do Unii. Żeby mieć te wszystkie parametry w nowym aucie trzeba wydać wielokrotnie więcej.
Żadnych problemów z drobiazgami poza normalnym zużyciem eksploatacyjnym. Plastki trzeszczą ale jak pisałem egzemplarz powypadkowy, a blacharz ... szkoda słów.
Awaria skrzyni biegów po około 67 tys. mil (na szczęście remont zrobił poprzedni właściciel). Czeka mnie naprawa sprężarki od klimy bo gaz powolutku ucieka.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.5 i 24V GL 165KM 121kW [l/100km]

11,7