Ocena kierowcy - Ford Escort V Hatchback

Marcin, 16 lat temu
Rok produkcji 1992
Ford Escort V Hatchback 1.6 90KM 66kW 1990-1992 - Oceń swoje auto
Inne : Ładnie wygląda po umyciu i jest sterowny. Tutaj kończą się pozytywne odczucia.
Karoseria : RDZA RDZA i jeszcze raz RDZA.
Zawieszenie : Strasznie twarde przez co szybko się zużywa i wymaga naprawy, jeżeli jeżdzisz na alufelgach przyzwyczajaj się do prędkości 5km/h
Układ elektryczny : Tragedia, jeżeli zaczyna się sypać w Twoim samochodzie to najwyższy czas na jego sprzedaż lub szykuj się na długoterminowe koszty i wyjazdy do elektryka/mechanika/straży pożarnej.
Przez około rok jeździłem nim bez większych problemów poza wymianą amortyzatorów czy jakimiś drobnostkami, ale dopiero jak wszedłem pod spód i zobaczyłem jak jest przegnity to sie przestraszyłem. Reszta czasu z nim to już tylko cotygodniowe wizyty u mechanika/elektryka. Wychodząc na parking nie mamy się martwić czy nam odpali samochód. Samochód jest od tego żeby wsiąść i jechać i żeby nie było z nim żadnych problemów, nie czarujmy się fordy escorty z `92 roku to złomy i na złom się nadają, lepiej poczekać nawet dwa lata i kupić najtańszy ale nowy samochód niż jeździć takim padłem i nie potrzebnie się denerwować, tracić czas i ładować pieniądze w ten worek bez dna. Ja miałem w nim jeszcze dużo dużo do zrobienia ale na szczęście w porę, zanim dostałem furii z jego powodu sprzedałem go i niech teraz ktoś inny wyrywa sobie włosy z jego powodu. Odradzam stanowczo.
Przyspieszenie nawet dobre tylko ten napęd na przednie koła do kitu, przy próbie ostrzejszego ruszenia przy skręconych w lewo lub prawo stronę kołach, samochód zaczyna buzować i podskakiwać. Poza tym hałasuje bardzo bardzo.
Strasznie, wsteczny tak zgrzyta że aż sie płakać chce, z jedynką natomiast trzeba sie siłować i nie za każdym razem wskakuje.
Nisko osadzony i sztywny więc dobrze trzyma się drogi ale za to na wszelkich dziurach i nierównościach albo trzeba jechać 10km/h albo trzeba się liczyć z uszkodzeniem podwozia/układu kierowniczego...
Dobra widoczność latem, zimą strasznie szyby parują i tworzy się cienka warstwa lodu a więc mamy wtedy lód od środka i od zewnątrz, dwa razy więcej skrobania i rozgrzewania samochodu.
W miarę wygodne fotele niestety przez niskie zawieszenie występuje uczucie jakby się "tarło tyłkiem o asfalt" tak to mogę opisać. O plastiku w wykończeniu nie wspominam.
No działa ale w sumie nic nie daje, poza tym podczas postoju włączając dmuchawy na maxymalną pracę trzeba się liczyć z zapaleniem kontrolki akumulatora i gaśnięciem silnika.
W miarę dużo miejsca za równo z przodu jak i z tyłu. Bagażnik pojemny.
Kiepsko, stuki i hałasy to normalka.
Pali jak smok, przy bardzo spokojnej jeździe paliwo i tak bardzo szybko się kończyło. Gdy zdarzały się okresy "cięższej nogi" to już w ogóle kreska paliwa szła w dół jak szalona. Mój palił około 15/18 litrów na 100km.
Niby za 5 tyś. można mieć w miarę duży i bezpieczny samochód, ale te fordy to już złom i lepiej pozbierać dwa lata dłużej na nowy samochód z niższej półki, niż przez ten czas latać po mechanikach. ODRADZAM.
Z drobiazgów to było tego pełno np. problemy przy odkręceniu antenki radia z dachu, odklejające się uszczelki zewnętrzne i wewnętrzne przez co woda wchodziła do środka samochodu, ułamał się regulator kąta nachylenia fotela pasażera, dywaniki fabryczne strasznie zawijały się w górą powodując lekkie blokowanie pedałów gazu chamulca i sprzęgła, łatwo zepsuć każdy tandetny plastikowy element w środku, tylna wycieraczka nie przetrwała długo, skrzypienie tylnych drzwi, z nikąd zepsuł się mechanizm otwierania bagażnika i gdyby nie rozkładane fotele to byłaby katastrofa, blokujący się wskaźnik obrotów oraz temperatury silnika.
Największa bolączka tego samochodu to RDZA. Wszechobecna i nie do wyplenienia, progi, nadkola, elementy silnika, układu kierowniczego oraz zbiornika paliwa. U mnie największymi awariami było między innymi: niezwykle szybkie wyczerpywanie się układu hamulcowego, dziurawy wydech, transformator padł, wymiana wachaczy przednich, wymiana sprężyn i amortyzatorów, spawanie części belki podtrzymującej tylną oś - RDZA, przez nieszczelne uszczelki dostawała się rdza co powodowało grzyba i wilgoć w środku samochodu, wymiana stabilizatorów przy kołach, po podwójnym spaleniu puszki z bezpiecznikami i groźbie pożaru samochód został sprzedany i niech już inni się nim martwią, kamień spadł mi z serca i nie ma co się szarpać ze starymi samochodami - skarbonami. I jeszcze jedno co mnie strasznie irytowało, bez regularnego przemywania mechanizmu wlewu paliwa(chodzi mi o ten korek na klucz co wyjmujemy) smarem, nie ma co marzyć o otwarciu go na stacji bądź kiedykolwiek indziej, prędzej złamiecie klucz.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 90KM 66kW [l/100km]

15,3