Ocena kierowcy - Ford Escort VI Hatchback

Mazi, 18 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 105KM 77kW
Rok produkcji 1995
Ford Escort VI Hatchback 1.8 i 16V 105KM 77kW 1992-1995 - Oceń swoje auto
Bardzo satysfakcjonujący samochód, sprawia solidne wrażenie i nieźle jeździ. Ma oczywiście swoje wady, głównie z zakresu ergonomii i w moim przypadku spalania. W wersji trzydrzwiowej, na alufelgach wygląda niemal sportowo.
Silnik bardzo żwawy, szczególnie że auto jest leciutkie. Podoba mi się zwłaszcza praca na niskich obrotach i niska hałaśliwość.
Skrzynia dobra z dwoma zastrzeżeniami: przydałby się szósty bieg (ale to nie ta epoka) i wsteczny dość często nie wchodzi za pierwszym razem (jak we wszystkich fordach).
Najmocniejsza strona mojego autka. Zawieszenie jest obniżone a opony mają rozmiar 195/50 więc fura trzyma się drogi znakomicie. Niestety ten "tuning" robiony był niefachowo w niemczech i przez to przy pełnym ociążeniu tylne zawieszenie "dobija". O komforcie też można pomarzyć. No ale coś za coś.
OK, może przednie słupki trochę zasłaniają.
Cała masa debilnych rozwiązań: licznik do 100 tyś. kilometrów, brak kontrolki rezerwy paliwa, z zewnątrz nie da się otworzyć bagażnika bez kluczyka, popielniczka w takim miejscu że mogło by jej nie być. Na pochwałę zasługuje poręczna trójramienna kierownica w skórze.
Nie mam klimy. Ogrzewanie bardzo wydajne i po małej regulacji ciche (wcześniej lekko warczało).
Miejsca sporo, szczególnie z przodu. Wadą jest średnio dopracowany system uchylania siedzeń (wersja 3d).
Wyciszenie dobre a sam dzwięk silnika bardzo przyjemny (nie ma żadnych bajeranckich nakładek wydechu, wszystko seryjne).
Może taki mam egzemplarz ale spalanie jest tragiczne. Wyregulowałem już wszystko co się da i nic. Same części i naprawy nie są przesadnie drogie. Poniżej spalanie na benzynie.
Model z 95 roku ale z nadwoziem ostatniej generacji, z mocnym silnikiem, na alufelgach 15 cali, 2 poduszki, wspomaganie, elektryczne szyby, centralny zamek, szyberdach za niecałe 9 tyś. złotych to dobra oferta. Dodatkową zaletą jest to że auto nie wygląda przestarzale (tak mi się wydaje).
Zaraz po zakupie musiałem trochę doinwestować, głównie w układ elektryki wnętrza (nie działało ogrzewanie, tylna wycieraczka, spryskiwacze, podgrzewanie tylnej szyby, przerywacz migaczy), naprawa nie była droga (łącznie około 150zł) i od tego czasu wszystko działa. Wymieniłem też termostat (70zł). No i pojawiają się typowe dla forda, narazie nieduże ogniska korozji.
Nic się nie psuje, silnik pracuje bardzo równo, 2 mechaników oceniło jego stan na bardzo dobry. Wiem że poprzedni właściciel wymienił wszystkie amortyzatory.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 105KM 77kW [l/100km]

9,4