Ocena kierowcy - Ford Fusion

konrad, 10 lat temu
Silnik 1.4 Duratorq TDCi 68KM 50kW
Rok produkcji 2006
Ford Fusion 1.4 Duratorq TDCi 68KM 50kW 2002-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Poszukiwałem tago modelu z silnikiem 1.6 tdci bo obawiałem się, że 68 koni to jednak trochę za mało. Trafił się ładny egzemplarz z silnikiem 1.4 tdci i się na niego zdecydowałem. Moim zdaniem do spokojnej (przepisowej) jazdy nawet w dalsze trasy silnik ten w zupełności wystarcza. Bałem się czy da rade przy wyprzedzaniu na trasie (w corsie d 1.2 benzyna należało się modlić przy tym manewrze przy prędkości 100 km/h). Fusion jednak zaskoczył mnie bardzo pozytywnie jak na taką moc silnika. Pozytywnie także zaskoczyła mnie przestrzeń wewnątrz auta, która jest optymalna dla mnie na chwilę obecną. W samochodzie siedzi się trochę \"wyżej\" - nie zapada się w fotel co mi akurat mocno odpowiada.
Samochód kupiony do jazdy po mieście i na krótkie trasy w weekend dla rodziny 2+1. Idealnie sie do tego celu nadaje. Bagażnik naprawdę spory jak na takiej klasy samochód, świetnie się nadaje do zapakowania np. wózka. Dużo wygodniejszy w użyciu niż bagażnik w astrze 3 hatchback. Twarde zawieszenie powoduje, że trochę trzęsie na naszych rodzimych drogach i przez to plastiki wewnątrz trochę trzeszczą.
Do jazdy po mieście i na wypady na weekend w zupełności wystarczający. Nie jest to super szybkie auto ale do 130km/h rozpędza się przyzwoicie (nie ma dużego stresu podczas wyprzedzania). Jedyne zastrzeżenie to słaba elastyczność na 2 biegu (np. przy pokonywaniu progu zwalniającego czasem trzeba się prawie zatrzymać żeby zredukować do 1 bo na 2 nie chce jechać).
Ogólnie jak na razie bez problemów. Uwagi mam jedynie do wstecznego - nie zawsze \"wchodzi\" za pierwszym razem. W instrukcji jest napisane żeby wysprzęglić, wrzucić 1 w razie probemów i później wsteczny. Wszystko zgodnie z instrukcją działa, więc - \"ten typ tak ma\" po prostu.
Układ kierowniczy bardzo dobrze się sprawuje. Nie ma problemu z manewrowaniem. Zawieszenie trochę twarde co powoduje, że czasami mocno \"czuć\" polskie drogi...
Wysoka pozycja za kierownicą powoduje, że wszystko fajnie widać.
Regulowana kierownica i fotel kierowcy pozwalają na dobre dopasowanie. Jak na razie najdłuższy dystans jaki przejechałem to 200km. Przy tej odległości nie czułem jakiegoś dyskomfortu. Niektórzy narzekają na za krótkie siedzenie ale jak na razie nic takiego nie odczułem.
Samochód jak na razie nie był przeze mnie używany w zimie. Klima i wentylacja sprawuje się dobrze. Super sprawą jest podgrzewana przednia szyba. Nie testowałem w zimie ale \"zaparowanie\" szyby znika momentalnie.
Pozytywnie mnie zaskoczyła ilość miejsca wewnątrz samochodu. Spodziewałem się, że będzie dużo mniej miejsca. Jak na tej wielkości samochód jest naprawdę dobrze.
Silnik słychać dobrze wewnątrz samochodu. Nie ma tragedii - można spokojnie rozmawiać czy słuchać muzyki. Pod tym względem jednak mogłoby być trochę lepiej.
Bardzo dobre zużycie paliwa (w trasie przy prędkości 100-110 km/h komputer pokazał mi spalanie na poziomie 3,8l). Części do tego silnika można kupić naprawdę tanio. Ceny napraw też są znośne.
W tej cenie ciężko kupić coś w tym roczniku. Nie ukrywam, że duże znaczenie przy wyborze miały przewidywane koszty utrzymania.
Samochód kupiony przy przebiegu 125k. Jak na razie jeszcze trochę w niego inwestuję, do zrobienia: wymiana uszczelek pokrywy zaworów i kolektora (jest mały wyciek oleju), oraz wymiana tulejek wahaczy przednich. Poza tym \"normalna\" obsługa eksploatacyjna. Po zakupie zrobiłem dokładny przegląd i nic innego serwis nie wykrył. Nie zauważyłem także problemów z korozją co podobno jest częstą bolączką tych samochodów.
Trudno powiedzieć. Jak na razie przejechałem 2 tyś km.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.4 Duratorq TDCi 68KM 50kW [l/100km]

3,8