Ocena kierowcy - Ford Mondeo Vignale Kombi

Michał, 7 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 180KM 132kW
Rok produkcji 2016
Ford Mondeo Vignale Kombi 2.0 TDCi 180KM 132kW 2016-2019 - Oceń swoje auto
Witam. Swój wpis dotyczący tego auta umieściłem w rubryce forda Mondeo ale zwykłego nie Vignale ponieważ nie było wcześniej takiej możliwości. Teraz postaram się z perspektywy rocznego użytkowania auta dać pełniejszą ocenę. Samochód jest naprawdę bardzo dobry. Poziom wykończenia jest zdecydowanie lepszy od zwykłych Mondeo. Bardzo cieszy oczy skóra na desce rozdzielczej z ładnymi przeszyciami i według mnie bardzo ładny wzór foteli z gustownymi elementami dekoracyjnymi. Vignale daje dużo radości z jazdy przy niespotykanym w Fordach komforcie.
Dwulitrowiec o mocy 180KM jest wystarczającym napędem do Vignale. To sprawdzony silnik jak wiadomo francuski, który jest właściwie bezawaryjny. Przyspieszanie tym autem jest bardzo przyjemne i silnik robi to bez wysiłku i bardzo cicho. Miałem przyjemność porównać wersję 180 i 150 KM i doradzam wziąść 180KM ponieważ według mnie różnica jest odczuwalna na tyle, że warto dopłacić te pieniądze. Nawet w górnych zakresach obrotów w kabinie jest cicho. Polecam
Dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia Forda jest dobra. Brakuje jej jeszcze do skrzyni BMW, lecz naprawdę to udany produkt i wart uwagi. Biegi zmieniane są bardzo delikatnie bez szarpnięć, reakcja na kickdown jest nie najgorsza chociaż czasami potrafi zrobić to z lekkim opóźnieniem. Generalnie intencje kierowcy są poprawnie odczytywane choć czasami zdarzają się jej jakieś wpadki np. za długie przeciągnięcie na niskim biegu. Miałem kilka przypadków podczas wyprzedzania, że na chwilę skrzynia się zawieszała w sensie nie chciała przy wysokich obrotach zmienić biegu na wyższy i to mnie niepokoi ponieważ nie chciałbym znaleźć się w sytuacji kiedy trzeba będzie mocno przyspieszyć przy wyprzedzaniu a ona się wtedy przytnie...Ogólnie poza tym nie mam do skrzyni zastrzeżeń
Ford jak zawsze spisał się doskonale. Układ jezdny daje duże możliwości, samochód doskonale czuje się na łukach z wielkim spokojem reaguje na zmianę kierunku jazdy, przy tym pozostając niebywale jak na Forda komfortowy. To bardzo mocna strona Mondeo
Wszystkie samochody teraz mocno zabudowuje się wewnątrz i nie ominęło to Mondeo, co niestety idzie w parze z gorszą widocznością. nie ma tragedii ale trzeba być czujnym, przedni słupek jest szeroki i trzeba uważać. Podobna sytuacja jest ze słupkiem tylnym. Na szczęście są systemy, które pomagają. Są czujniki z przodu i tyłu są kamery i asystent parkowania, z którego nigdy nie korzystałem.
Wszystko jest rozplanowane intuicyjnie. Nadal większość podstawowych urządzeń można obsługiwać przy pomocy bezpośrednich przycisków a nie dotykowego ekranu i chwała za to...Natomiast nie zostawię suchej nitki na dotykowym ekranie, który czytelny i duży jest natomiast tak topornie pracującego dotykowego ekranu nie widziałem już dawno...do zmiany. Druga rzecz nie bierzcie systemu Sony w połączeniu z Sync2...obsługa głosowa jest w języku angielskim i nie największy problem w angielskich komendach ponieważ tego każdy się może nauczyć tylko spróbujcie wywołać jakieś polskie nazwisko z książki telefonicznej...życzę powodzenia...ja straciłem cierpliwość. W tym względzie zwykły fordowski system nagłośnienia mówi i rozumie po polsku i bez problemu wykonuje zadania. Natomiast trzeba pochwalić system nagłośnienia Sony za jakość dźwięku...nie to, że to jest audiofilskie ale gra naprawdę dobrze.
Przy podgrzewanej przedniej szybie wszystko idzie przyjemnie. Wentylacja jest skuteczna samochód nagrzewa się szybko i chłodzi też dobrze, chociaż zdarza się, że czasami jakby się coś zawieszało z temperaturą ponieważ potrafi grzać na całego pomimo zmiany zadanej temperatury. Włączenie ponowne jednak odblokowuje problem. przy wysokich obrotach dmuchawy mogło by być trochę ciszej.
I tutaj jest według mnie mały problemik. Samochód nie jest mały jednak tendencja do zabudowywania samochodów w środku i przeprojektowana deska rozdzielcza wchodząca mocno w kabinę spowodowały, że jest mniej miejsca z tyłu dla pasażerów w porównaniu do poprzedniej generacji a bagażnik też nie jest popisowy...gdyby została przestrzeń z poprzedniego modelu byłoby idealnie a tak do poprawki
To jest krok milowy Forda. Wyciszenie w Vignale jest jak na tę klasę genialne. Silnik nawet na wysokich obrotach tylko mruczy, przy dużych prędkościach jest również naprawdę cicho. Pod tym względem Vignale jest super.
Spalanie auta to poziom w mieście 6,8-7,5 w zależności od techniki w trasie natomiast jest to przy prędkości autostradowej 7 a przy ekonomicznej jeździe nawet poniżej 6 litrów. I teraz najważniejsze...wraz z zakupem auta dostałem darmowy serwis i 5 letnią gwarancję oraz ...i to jest najfajniejsze nie widzę w ogóle serwisu, jest przegląd opiekun przyjeżdża podstawia samochód zastępczy i zabiera mój, wymieniam opony na zimowe...przyjeżdża opiekun zabiera auto daje zastępcze i po sprawie...rewelacja...polecam
Nie jest źle... jeżeli chcecie dobrze wyposażone Mondeo to według mnie bardziej opłaca się Vignale i to z cennikiem w ręku kalkulując. Samochód jest naprawdę dobry także pomimo wysokich cen warto rozważyć jego kupno.
Nic się nie dzieje. Poza dwoma przypadkami chwilowego zawieszenia skrzyni wszystko jest dobrze.
Brak

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 180KM 132kW [l/100km]